Bílý teror

Bílý teror https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103885/bily-teror-103885.jpg 4 4 1

Zelený_Drak
11.02.2016 3 z 5

Sbírka mě obohatila o následující pojmy: lžidemokraté, velkomajitelé lidí, šašci demokracie, lidokupci, katové národů.

Dávám tři hvězdičky, jednu za zobrazení války, jednu za schopnosti autora (a překladatele) a jednu za to, že dal Barbusse blbečkům, kteří říkají, že nikdy neexistovalo nic jako "jiný komunista", možnost nahlédnout jaké ukrutnosti dohnaly lidi k zoufalému upnutí se k novým ideálům socialismu a komunismu. I kdyby byla pravda jen polovina, bylo by to dost hrůz. Je jistě možné, že Barbusse si ve jménu vyšších ideálů občas něco přimyslel, ale dokud píše o první světové válce, můžeme mu asi věřit. Byl to sice žurnalista, ale do první světové války jako naivní člověk narukoval dobrovolně a lze se snad domnívat, že válka skutečně byla dost hrůzná a nemusel nic než podat svědectví. A i když z naivity se zřejmě nevyléčil, některé jeho poznámky jsou stále platné.

Je jasné, že vyšel-li tento výběr v roce 1950, byly vybrány povídky, které nejvíce vyhovovaly potřebám režimu.