Bidovce, história a súčasnosť

Bidovce, história a súčasnosť https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 3 1 1

Monografická publikácia prezentujúca dostupné informácie a fakty z histórie i súčasnosti obce Bidovce.

Lessana
11.05.2020 3 z 5

Určite zaujímavá (v mnohom až prekvapivá) publikácia, ktorá osloví nielen Bidovčanov, ale i (minimálne) obyvateľov Košíc a okolia. Hlavne úvodné kapitoly, zoširoka opisujúce dejiny tohto "fľaku" Zeme, mi osvetlili mnohé (príchody rôznych skupín so zámerom podmaniť si pôvodné obyvateľstvo a žiť v tomto krásnom kraji, pôvod všetkých "miestnych" šľachtických rodov, ako došlo k ich vlastníctvu chotárov, kde sa všade infiltrovali, aby získali, čo chceli - zotročiť a vládnuť).
Mínusom knihy je nesúrodosť štýlu. V úvode máte pocit, že čítate vysoko odborný, historický text. V strede je to mix rozprávaní, spomienok a podrobných výpisov z rôznych záznamov a štatistík. No a záverečné kapitoly (o tradičnej ľudovej kultúre) chcú pôsobiť zrejme umelecky...
Vtipne, ba až reklamne na mňa pôsobili výpisy všetkých priezvisk, obchodníkov a firiem v obci, spolu s fotografiami budov, kde sídlia. Čiernobiele obrázky v knihe boli ale inak vkusné, to len tá farebná fotopríloha zo súčasnosti bola skôr rozosmievajúca :).
V každom prípade vidieť, že sa autorka snažila o faktami a informáciami nabitý miestopis, spomenula hádam všetko, čo sa dalo, a to sa cení.

2012  60%Bidovce, história a súčasnosť
2006  60%Svinica vo svetle 730 ročnej histórie