Bídníci V.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bídníci V. (Žan Valžan). Tento román zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Ústřední postavou je Jean Valjean. Je to bývalý galejník, který se na galeje dostal za krádež chleba. Když se mu podařilo uprchnout, okradl starého kněze, který mu nabídl nocleh. Když ho ale chytli četníci, kněz jim řekl, že stříbrné příbory Jeanu Valjeanovi dal darem, přidal mu ještě stříbrné svícny a tím ho zachránil od galejí. Tím Jeana ovlivnil a ten se poté stal dobrodincem a ochráncem těch nejbídnějších. Jeho protihráčem je policejní prefekt Javert, který ho pronásleduje. Zastává názor, že galejník zůstane galejníkem, a považuje dopadení Valjeana za své životní poslání. Ženskými hrdinkami románu jsou Fantine, mladá žena, kterou bída dohnala k prostituci a její dcera Cosette, které se ujal Jean Valjean a vychovává ji. Román vyznívá jako obžaloba tehdejší společnosti a mravů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/134009/bidnici-v-134009.JPG 4.724
Orig. název:

Les Misérables (1862)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství (Antonín Svěcený)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Bídníci V.

Přidat komentář
martinaandulka
10.06.2017

Moje velmi oblíbená kniha.

martina.culik
24.02.2017

Bídníci mě bavili ještě více než Chrám Matky Boží - jedinou muškou na kráse jsou pro mě sáhodlouhé popisy (historické i místopisné) - mám pocit, že s takovýmto popisem pařížských kanálů by tam mohl čtenář rovnou dělat průvodce. Děj samotný a postavy jsou ale dobře vystavěné a já si mnohé z nich velice záhy oblíbila.

Domca1
18.02.2017

Výsostne dojemná, smutná a silná kniha. Obzvlášť posledné kapitoly vháňali slzy do tváre . Jean Valjean vystupuje idealizovane, ale realistické prostredie to kompenzuje a príbeh pôsobí silno emocionálne, núti spoločnosť k zamysleniu. Ide o nadčasové dielo, ktoré jednak poskytuje literárny pôžitok, ale má čo povedať o sociálnej biede nielen v minulosti, ale i v dnešných časoch.