Bibiana píská na prsty

Na rozdíl od zidealizované americké Pollyanny, která jako zázrakem překoná i ochrnutí, nemá holčička Bibiana, upoutaná na invalidní vozíček, žádnou naději na uzdravení. Babička, u níž žije, ji naučí pískat na prsty, a v tu chvíli se začnou dít neobyčejné věci. Zahvízdání přenese Bibianu do obživlého loutkového divadélka, kde už vozíček nepotřebuje. Přemluví líného a hloupého Honzu, aby se s ní vydal hledat princeznu, jež je mu souzena, a po cestě prožívají mnohá dobrodružství pod zemí, ve vodě, ve vzduchu i v ohni. Ze zapeklitých situací jim pomáhají Bibianina domácí zvířátka: kočka, akvarijní rybka a papoušek. Nakonec Honza, který se konečně přiměl k činu, vysvobodí Bibianu ze chřtánu ohnivého draka. Cesta končí v královském zámku – ukáže se, že král a královna jsou Bibianini rodiče. Svatba se však nekoná, protože princezna Bibiana je na vdavky ještě malá a Honza zase hloupý, a musí proto do školy. Bibiana se vrací zpátky k babičce, na vozíček, do skutečného světa. S vědomím, že stačí zahvízdat na prsty... Ačkoli se v životě obvykle zázraky nedějí, přesto lze – díky fantazii – žít naplno, dobrodružně, vesele a krásně i na invalidním vozíčku. Mnohovrstevný příběh malé Bibiany nestaví na povrchním poměřování kontrastů. Povzbuzuje proti poraženectví a negativitě, je oslavou neviditelné každodenní statečnosti postižených lidí a připomenutím relativity slova „štěstí“. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27616/bibiana-piska-na-prsty-27616.jpg 27

Kniha Bibiana píská na prsty

marie3541
29.12.2021

Tuhle knížku si půjčila dcera v knihovně , když jsem si všimla názvu, došlo mi, že se mi knížka hodí do čtenářské výzvy, protože má v názvu část těla. Sama mám dceru na vozíku , tak vím , jak bojujeme každý den v běžném životě.....tahle knížka mě teda nijak nenadchla ani neoslovila....uvidím co bude říkat po přečtení dcera.......

Knihomolka506
30.12.2020

Holka Bibiana je důkazem toho, že i když to nemáme v životě lehké máme si jít za svými sny i přes překážky, které nám všem stavi osud do cesty a nevzdávát se. Život je boj , ale my můžeme vyhrát!

Sharona73
08.08.2019odpad!

Nechapu pro jakou cilovou skupinu to bylo mysleno. Deti to nejspis nepochopi, dospeli sahnou po necem jinem.

broskev28
02.09.2017

Nevím, čím si kniha vysloužila dosavadní nízké hodnocení; určitě to není podprůměr ani brak. Mně připadal nápad zajímavý, knížka mi lehce připomněla jinou podobnou, Jak voní týden. Postava babičky byla velmi svérázná - hned bych takovou brala; Honza byl dosti hloupý, asi tak, jak má Hloupý Honza v pohádce být. Příběhy, které spolu zažívali, byly různě vydařené, ale rozhodně ne nudné.
Jediné mínus, které bych knize nevytkla já, ale dnešní dětští čtenáři: příliš mnoho textu, a to poměrně náročného! Ti, kteří ještě rádi čtou pohádky, si ji nevyberou, protože je to na ně moc. A ti, kteří by už měli zvládat složitější a rozsáhlejší text, už nesáhnou po pohádce, ale nasměrují svou čtenářskou energii jinam.