Beze stopy

Beze stopy https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519348/bmid_beze-stopy-esW-519348.png 4 89 40

I když nikoho nevidíte, nikdy nemůžete s jistotou vědět, že jste sami. Malé město obklopené ze dvou stran lesem. Jedna zlomená žena a nejedno ukryté tajemství. Noře se hroutí svět. Nejprve přišla o manžela a nyní ztratila to nejcennější, co jí po něm zbylo. Najednou bez pozvání přichází dny, kdy neví, komu věřit. Někdy si není jistá ani sama sebou. V této chvíli není zřejmé, kdo je na její straně a kdo jí potají podkopává pevnou půdu pod nohama. A největší otázkou zůstává, kolik obětí už polapil Černý les. Objevují se stará tajemství, která měla zůstat navždy pohřbena.... celý text

kniznistranky
24.10.2023 4 z 5

Samotný úvod nezačíná pro hlavní hrdinku Noru vůbec dobře. Čtenář se na prvních řádcích stává svědkem nešťastné události, která Noře úplně změní život. O rok později, kdy už se zdá, že bude vše jen lepší, ale nastává další šok - ztratí se malá Ema! Z každé věty sálá napětí, akce a velká bezmoc matky, která je se silami v koncích.

Po stylistické stránce je text velmi dobře a svižně napsaný. Autorka hezky pracuje s jazykem, buduje napětí a umí čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje. Kapitoly jsou psány z pohledu hned několika postav a vzájemně se velmi dobře doplňují. Co čtenář během čtení jedné kapitoly považuje za podezřelé, je mu v jiné vyvráceno a tak je to pořád dál, až vlastně nevíte, komu můžete věřit. O atmosféru se postarají i černobílé fotografie napříč knihou.

Díky chytře zvolenému vypravěčskému stylu se nabízí možnost poznat téměř každou z postav. Všechny mají své osobité charaktery a je při čtení na první dobrou znát, čí kapitolu právě čtete. Je však trochu zarážející, že byť jsou všechny kapitoly psány ve třetí osobě, kapitoly Nořina syna Maxe jsou v osobě první. Není to rušivé, spíš jen lehce nezvyklé. Max je velmi důležitým článkem příběhu, ale hlavní aktérkou je tu stále Nora, která zažívá další velkou životní ztrátu a zvolení první osoby u jejích kapitol by se možná nabízelo víc.
(...)

(Celou recenzi včetně mini-rozhovoru s autorkou najdete na: https://www.forendors.cz/p/ef8b8d8a469f217c21a4db18f228c22f)

knihttik
15.10.2023 4 z 5

Vztahové drama s detektivní zápletkou. Příběh, ve kterém je postupně odkryto tajemství všech vystupujících aktérů. Nepotkáte postavu, jež by netajila minulosti, za kterou se stydí. Postavy překvapují čtenáře i sami sebe navzájem. Vztahy mezi nimi se pomalu, ale jistě zamotávají. Všichni zúčastnění žijí v blízkosti temného lesa, který vrhá dlouhé stíny do jejich životů. Právě v náruči temného lesa a jeho korun stromů se ztratil či přišel o život nejeden obyvatel městečka. Místní o něm mluví jako o Černém lese, to on objímá městečko ze dvou stran a brání obyvatelům v úniku.

Moudd
08.10.2023 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila,ale jsem docela zklamaná. Teď půjdu proti proudu,ale souhlasím s "martineden" a "MarieBerky". Konec nečekaný,ale jinak rozvleklé a tuctové.
Každopádně je to teprve prvotina, příště už to bude určitě lepší,talent autorka rozhodně má.

Dája1990
04.10.2023 5 z 5

Za mě můžu jen doporučit, je to skvělý psychothriler , od začátku do konce napínavý , měla jsem x verzi kdo mohl malou Emu unest ale konec mě totálně dostal . Bavilo mě to a určitě si ráda přečtu další knihy této nadějné české autorky

Mon.CouCou
29.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Chvilku přemýšlím, jak představit další knihu. Tentokrár debut od Evy Brykner, thriller Beze stopy.

Štěstí netrvá věčně a život Nory zaplavil smutek. Její maličká Ema je pryč. Utíkají minuty, hodiny, dny... případ se vyšetřuje, avšak na povrch vylézají tajemství, která měla zůstat pohřbena.
Kdo Emu unesl? Najdou jí včas?
Napětí střídá vztek, zoufalství i smutek.
Aby se úplně nezbláznila pro naději, bere léky, které však tvoří další zmatek. Naštěstí sledujeme celých deset dní z pohledu více postav.
První podezřelá byla pro mě kamarádka. A samozřejmě jsem přemýšlela i nad hypotézou většiny kriminalistů, avšak tady na mě padala úzkost, protože jsem sama matka a dokonce adoptovaného dítěte. Proto jsem na příběh přihlížela jinak.
Plusy navíc je i za nastudování zdravotní anamnézy i celé problematiky.
Konec mě však dostal. Ten jsem nečekala. Nad knihou i po uzavření jsem ještě přemýšlela, a to mám i thrillerů ráda.

Při čtení knihy jsem několikrát hmatala po prstíkách mého prcka, abych si snad sama neokousala nehty. Ten konec jdu ještě znovu rozchodit. Temný les mě prostě pohltil...

Každopádně autorka dokázala, že se toho nebojí. Jde vážně o thriller. Psychologický. Sice krátký, ale rozhodně na ukojení chuťových pohárků tohoto žánru bezvadný. Doporučuji!

TinaBookBlog
29.09.2023 5 z 5

Autorka mě zaujala už v prologu a mé napětí bylo udržováno po celou dobu knihy. Když jsem četla, měla jsem pocit, že čtu knihu od zahraničního autora, který už má na kontě aspoň 10 knih.

Když přišla Nora o to nejcennější, strašně jsem s ní soucítila. Stále jsem se nemohla rozhodnout, komu mám a nemám věřit a kladla si otázku, zda je zrádce mezi kamarády.

Celou dobu jsem četla se zatajeným dechem. Když jsem si přečetla poslední stránku, tak jsem prohlásila: "To je jako všechno?" Najednou mi přišlo, že vlastně nic nevím, že to bylo vše moc krátký a já se potřebuji o jednotlivých příbězích dozvědět víc. Ale ne, autorka přesně věděla, kolik toho čtenáři dát a tím mu tak nechala prostor k vlastním úvahám.
Za mě, je to jedna z knih, kde jsem se v hlavě musela vracet k určitým částem, abych si vše spojila. A takové knihy jsou skvělé!

Doufám, že nás E. Brykner potěší ještě množstvím knih. Už se těším až si budu moct přečíst další.

markettH
28.09.2023 5 z 5

Z téhle prvotiny nadějné české autorky Evy Brykner, jsem nadšená. Postupně graduje napětí, odhalují se nové a nové skutečnosti. Konečně thriller, kde jsem spokojená s koncem. Další knihu od autorky si nenechám ujít a Beze stopy budu ráda doporučovat dál.

martineden
19.09.2023 2 z 5

(SPOILER) ...Vicky, na první pohled krásná, sebevědomá žena, žila ve svém vysněném světě se svým pohledným manželem Bobem. Dítě jim nebylo přáno, a tak Vicky věnovala veškerou svou energii jejich dokonalému domovu. Byla vynikající kuchařka, skvělá manželka a soucitná kamarádka... Co to je za věty? Styl této detektivky je jako by ho psala umělá inteligence. Kostrbaté věty, divná psychologie postav, popisný styl. Chtělo by to proškrtat text, dát jazyku větší šťávu. A nebýt tak doslovná. Pokud vím, jedná se o česky píšící autorku, moc nechápu to rádoby anglické prostředí a jména jako z telenovely. Tom Jones! Téma není úplně špatné, i když mě ten pachatel taky napadl.

Hvězdinka
16.09.2023 4 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Začátek se vlekl (za což ubírám jednu hvězdičku), ale pak... To propojení všech se všemi a ten závěr, který vás dostane. Mám z něj až depresi. A přemýšlím, zda je to tak opravdu možné, zda osoba s takovou diagnózou unikne ze spárů odborníků. Jako prvotina úžasné, určitě doporučuji a budu vyhlížet další dílo.

MarieBerky
03.09.2023 2 z 5

Mě to přišlo takové tuctove, ani ne moc dobře napsane. Hodnotim jako střed.

Ctenar1202
18.08.2023 5 z 5

To co se nám mohlo zdát naprosto jasné autorka rozcupuje na kousky a dávkuje nám tolik napětí, že máte chuť si kousat prsty. Čtěte pozorně, protože kapitoly se střídají formou vyprávění několika postav a zkuste si odhadnout vraha....jsem ale přesvědčena o tom, že ho neodhalíte. Až tak bravurně napsaný příběh to je. Až do nejmenšího detailu promyšlený.

Těším se na autorčiny další knihy, protože ona je novou českou Shari Lapenou....bez přehánění. Prostě knížku si přečtěte ať prožijete tolik psycha, jako já.

EvikU.
16.08.2023 5 z 5

Kniha je příběhem 10 dnů v říjnu, kdy probíhá vyšetřování únosu půlroční holčičky Emy. Vyšetřování vede detektiv, který Noře přesně před rokem oznámil úmrtí jejího může. Nehoda v černém lese.

Vyšetřovatel Simons do toho dává vše. Zároveň je mu Nora blízká. Rozumí, čím si prochází. On svou manželku ztratil přede 2 roky také v černém leseten les jakoby byl zakletý

Nora má ještě syna Maxe, sousedku a nejlepší kamarádku Vicky, její muž Robert, další sousedi.

Nora je šílená strachem, dochází k psychoatrovi už od smrti manžela Toma. Předepisuje ji léky na uklidnění. Léky by ji ale neměli vyvolávat halucinace. Jenže ona má pocit, že se jí ztrácejí věci, kroky v domě, hluché telefonáty

Kniha střídá velmi krátké kapitoly, osoby, které se střídají ve vyprávění, své myšlenky. Doplněná o fotografie. Poslední část knihy se zamotává víc a víc. Komu věřit? Podaří se Simonsovi vypátrat Emu? Konec mi přišel malinko useknutý, potřebovala bych ještě tak dvě kapitoly. Celou dobu jsem si knihu užívala. Líbil se mi styl psaní a to jaká z ní sálala atmosféra. Závěr malinko zklamal. Každopádně nudit se u knihy nebudete.

Kerriova
12.08.2023 5 z 5

Tahle útlá knížečka s velice stylovou obálkou je prvotinou autorky a tak jsem na ni byla moc zvědavá.
A tedy, klobouk dolů! Příběh neštěstím stíhané Nory, která už neví, komu může věřit a ztrácí pevnou půdu pod nohama, mě okamžitě zaujal a nemohla jsem se odtrhnout. Její utrpení bylo popsané tak živě, až mi jí bylo vážně upřímně líto. Kolik toho může jedna osamělá matka unést a vydržet? A jaká tajemství skrývá ten strašidelný les? Jak se příběh vyvíjel, přesouvalo se moje podezření mezi hned několika postavami a chvílemi mě hezky mrazilo v zádech. Ovšem závěrečné rozuzlení bylo nefalšované grand finale. Tak šokující, že tomu můj mozek odmítal uvěřit a trvalo mi dobrou chvíli, než jsem to zpracovala.
Beze stopy pro mě bylo velice příjemné překvapení. Texty začínajících autorů bývají obvykle trošku těžkopádné, nepoužívají ještě ty správné obraty, věty jsou krkolomné, šroubované, zkrátka nejsou vypsaní. V tomto případě mě od samého začátku překvapila plynulost textu, jistota vyjadřování autorky, přímočarost. Žádná zaváhání. Stejně tak s tempem nebyl žádný problém, děj je skvěle svižný a má pěkný spád. Hluchá místa jsem nenašla. Krátké kapitoly a samostatné pohledy jednotlivých postav usnadňovaly přehlednost. Je to čtivé, chytlavé a pořádně napínavé. Doporučuji zejména těm z vás, kteří mají chuť na poctivý a kvalitní psychothriller. Pro mě to je jedna z top knížek v tomto žánru.
Jestliže nám autorka naservírovala takovouhle jízdu jako první chod, pak se nemůžu dočkat, až dostaneme nášup. A tak mi nezbývá než upřímně doufat, že ho dostaneme brzy. Jak to vypadá, rodí se tu nový talent, Shari Lapena českých luhů a hájů!

LidkaDino
10.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha se ke mně dostala díky knižní štafetě s věnováním přímo od autorky :-) Kniha je úžasně napínavě napsaná. Musím se přiznat, že mě rozuzlení napadlo už velmi brzy, ale nevěřila jsem sama svému úsudku, že bych měla pravdu, až se mi ta hrůza poslední kapitolou potvrdila!! Nedávám všech 5* jen proto, že jsem tak brzy uhodla zápletku. Od autorky si ráda přečtu její další knihu, umí výborně čtenáře vtáhnout do děje :-)

ivana2087
31.07.2023 5 z 5

Panečku, to bylo překvapení! Při čtení jsem v hlavě měla snad všechny postavy mezi podezřelými, ale rozuzlení ještě teď vstřebávám. Opravdu velmi čtivá kniha, která určitě nezůstane Beze stopy...

Moniska2410
25.07.2023 5 z 5

Nevěřila bych, že je to prvotina od skvělé @eva_brykner, takže smekám a tleskám zároveň. Jestli budeš psát pořád takhle skvěle, máš novou obdivovatelku.

Knížka je extrémně čtivá a skvělé jsou krátké kapitoly, knížka tak neztrácí tempo.

Já snad podezírala úplně všechny a konečné rozuzlení mi vyrazilo dech a čelist stále sbírám ze země.

Příběh je napínavý od samého začátku, je to skvěle zamotané a má to hlavu i patu. A až to začne vše do sebe zapadat, nebudete chápat a konec tak ten byl jedno velké překvapení.

Knihu rozhodně doporučuji a pokavaď máte rádi psychologické thrillery, nesáhnete vůbec vedle.

Magdalenkačte
24.07.2023 5 z 5

Tak toto byla velká paráda!!! A to je to prvotina!!!
Nora má náročný život. Nejdříve nešťastnou náhodou přijde o manžela a teď jí někdo unese půlroční holčičku Emu.
Do pátrání po Emě se poušti detektiv Simons. Stop je málo a hlavně únosci se vůbec neozývají. Simons začne podezřívat Nořiny sousedy Vicky a Roberta. Tento par děti nemá a motiv je proto silnější.
Najde se Ema živá a zdravá? Nebo je všechno úplně jinak?

Krátké kapitoly a svižné čtení hned od začátku, mi připomínaly knihy Shari Lapeny a hlavně! Že by mohla Eva vystavět TAKOVOU zápletku, jsem fakt nečekala!
Ten konec mě dostal do kolen a výsledek mi doslova vyrazil dech!
Doporučuji všem milovníkům psychologických thrillerů.

.berenika.
13.07.2023 5 z 5

Dostalo se mi úžasné příležitosti. Měla jsem možnost si přečíst skvělý psychologický thriller, který je zároveň prvotinou Evy Brykner. Anotace slibuje napínavé čtení s tajemným černým lesem a příběh zlomené ženy.
Už v první polovině se ukázalo, že je knížka extrémně čtivá a je skvěle dělena do přehledných kapitol. Velice mě vyhovovalo množství dialogů, díky kterým knížka o to více odsýpala. Bavily mě střídající se pohledy a nejvíc mě ohromil pohled syna hl. hrdinky (klobouk dolů za tak dobře vykresleného náctiletého).
Potěšilo mě, že jsem měla velké množství podezřelých (snad všechny) a autorka si semnou tak akorát pohrávala, ale zároveň postav nebylo moc a všech vztazích jsem se vyznala.
V druhé polovině jsem se více podívala do černého lesa, kde se skrývá nejedno tajemství.
No a závěr knihy byl skvělý! nebudu nic prozrazovat, ale myslím, že toto rozuzlení jen tak někdo v průběhu neuhádne. Po přečtení jsem fakt spokojený čtenář a rodí se nám tu nová paní spisovatelka!

Knihyvsudekolem
13.07.2023 5 z 5

Já ani nedýchám! Kniha, kterou jsem ráno otevřela a před pár minutami dočetla, je neuvěřitelná!!!
Abych maličko vysvětlila své rozpoložení, musím říct, že jsem se do knihy pouštěla s tím, že nečekám nic až tak extra - a teď se za to nehorázně stydím.
Příběh sleduje Noru Jonesovou, ženu, která hned na prvních několika stranách ztratí téměř vše. A my můžeme jen s otevřenou pusou hltat slovíčko po slovíčku, u některých pasáží téměř nedýchat a v duchu se maličko prát sami se sebou zda už chceme konec nebo jej naopak co nejdéle oddalovat.
Jak již titulní strana knihy napovídá i naši nejbližší mohou být zcela jiní než si celou dobu myslíme. A to je, alespoň z mého úhlu pohledu, ten největší motiv knihy Beze stopy.
Samozřejmě knihu řadím do mého žebříčku TOP knih, které jsem kdy přečetla.

Vanula06
13.07.2023 5 z 5

Měla jsem tu čest si knihu přečíst ještě před vydáním. A teda na to, že je to prvotina autorky, tak se opravdu povedla.
Kniha je velmi čtivě napsána. Děj je napínavý už od samotného začátku. Vše je hezky zamotané, ale přesto srozumitelné. A ten konec? Tak ten je tedy pěkně překvapivý.
Vzhledem k tomu, že je kniha poměrně krátká (tím se samozřejmě kvalita nemění, i když trochu více popisů a dialogů by bylo fajn), tak ji určitě ocení i nečtenáři. Alespoň je to svižné. Rozhodně doporučuji, pokud máte rádi psychologické thrillery.

psychologické romány ztráta blízkých zmizení dětí

Autorovy knížky

Eva Brykner