Beskydy - Ve stínu Lysé hory

Beskydy, pohoří ležící na východní hranici naší republiky, učarují návštěvníkům nejen překrásnou přírodou, ale také bohatou historií. Beskydy – to jsou nejen hluboké lesy, horské louky, stáda ovcí pasoucích se kolem dřevěných salaší, ale také vzpomínka na slavného zbojníka Ondráše a další nezkrotné goraly, kteří v tvrdých horských podmínkách hospodařili. To vše utváří neopakovatelný genius loci, jímž je beskydské pohoří doslova prodchnuto. Ponořme se spolu s autorem Petrem Juřákem, historikem Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, do poutavého vyprávění o horách a jejich obyvatelích, o zajímavé historii, pověstech a legendách. V prvním díle, který právě držíte v rukou, se budeme pohybovat v oblasti Slezských Beskyd, ohraničených řekami Olzou (Olší) a Ostravicí. Středobodem našeho putování bude Lysá hora, skutečná vládkyně hor. Toulat se ale budeme i po ostatních vrcholech – Velké Čantoryji, Kozubové, Gírové, Ostrém, Godule, Prašivé a mnoha dalších. Občerstvit se můžeme na některé z horských chat a povíme si i o těch, které již ožívají pouze ve vzpomínkách pamětníků. Nebudeme se ale pohybovat jen v oblacích. Sestoupíme také do údolí a navštívíme malebná městečka, vesnice a osady – Jablunkov, Mosty u Jablunkova, Hrčavu, Horní a Dolní Lomnou, Komorní Lhotku, Krásnou, Raškovice, Pražmo a samozřejmě Morávku. Průvodci nám budou zbojník Ondráš se svým druhem Jurášem, spisovatel Vladimír Vašek alias Petr Bezruč, věčný rebel Jan Koloničný z Morávky nebo národní buditelé František Sláma a Jan Winkler. A cestou se dozvíme rovněž o pohnuté historii Beskyd za druhé světové války i těsně po ní, kdy přes hory prchaly početné skupiny banderovců. Přijměte tedy naše pozvání, Beskydy na vás již čekají....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359045/tajemne-stezky-beskydy-ve-stinu-lys-go3-359045.jpg 4.56

Tajemné stezky

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Regia

Kniha Beskydy - Ve stínu Lysé hory

jirka666
02.05.2020

Beskydy zbožňuji a tak i tato kniha se stala mou srdcovou záležitostí. Kniha byla plná pro mě zajímavých a občas i dost překvapivých informací. Už se těším na to, až se budu zase toulat po Beskydských kopcích a u toho vzpomínat na to, co jsem si v této knížce přečetl.

konicekbily
28.06.2018

Je to vlastně taková malá encyklopedie historie Těšínských Beskyd, od Lysé hory po Hrčavu. Besydy znám - jako své boty - v jejich okolí jsem prožil celých dvacet let svého života, mnohé informace nejsou pro mne novinkou, ale oceňuji ohromnou práci autora, kterou vykonal při přípravě této knížky! Pokud se někdo bude zajímat o popisovanou oblast, určitě zde najde mnoho potřebných informací.

haki34
01.02.2018

Jistě další výjimečná publikace o Beskydech, na kterou jsem v poslední době narazila. Odlišná od knih pana Andrleho, i když něco - lokalitu - mají společnou. Věnuje se historii, pověstem, i současným informacím. Kapitolky či články mi však přijdou někdy takové až zkrácené, a poslední myšlenka, zakončení či pointa vlastně chybí.... každopádně, rodákům či milovníkům Beskyd doporučuji !