Město světla

Město světla https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403140/bmid_berlin-mesto-svetla-IkI-403140.jpg 4 30 5

Berlín série

< 3. díl

Rodina Braunových se rozdělí mezi pravici a levici a stane se tak zosobněním rozštěpeného obyvatelstva. Novinář Kurt Severing a výtvarnice Marta Müllerová s hrůzou sledují, jak závratně začne společnost upadat do extremismu. Většina Berlíňanů ovšem zažívá každodenní radosti a strasti a vůbec si neuvědomuje rýsující se ohrožení své existence. Komiks Berlín: Město světla vznikal dvacet let, odehrává se před pětasedmdesáti lety a je burcující připomínkou, že dějiny se často opakují.... celý text

Literatura světová Komiksy Historie
Vydáno: , BB art

Berlin, Vol. 3: City of Light , 2018

Denny456
15.07.2021 2 z 5

Celá sága tří dílů mi přišla poměrně nevyrovnaná s klesající tendencí kvality. Třetí díl končí vlastně jen uzavřením jednoho příběhu, přičemž všechny ostatní zůstavají nedořešené.

bob0985
03.10.2020 4 z 5

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

Norri
17.07.2020 3 z 5

Třetí díl s podtitulem Město světla uzavírá sérii Berlín, ale příběh, či spíše příběhy, uspokojivě uzavřené nejsou. Ano, vyprávění hlavní hrdinky se dá za uzavřené považovat, i když je to divný závěr. Ale co ostatní postavy? Chápu, že je jich v komiksu tolik, že nejde ukončit každého zvlášť a i život literárních postav končí až smrtí a ne koncem knihy, přesto se cítím být o pořádný závěr ošizený. Prostě jsem čekal trošku jiný konec. Třetí díl v podstatě nic nového nepřináší. Sice konečně ukázal Hitlera a hákový kříž, ale střet komunistické a nacistické ideologie se zde smrsknul na bojující děcka.
V této knize si lidé velmi často prozpěvovali, a jejich zpěv byl v bublinách německy. Vím, že autor komiksu, Jason Lutes, je Američan a ”nesrozumitelná” němčina je pravděpodobně i v originále, ale bylo by fajn mít to “pod čarou” přeložené. Takže to nechci BBartu vytýkat. Vytknout mu ale musím velikost knihy. Tentokrát nejde ani tak o kresbu, jako o písmo. Vidím dobře a ještě se mi nestalo, abych musel komiks číst z takové blízkosti jako Berlín. Tohle tu knihu docela sráží.
Ke grafické stránce komiksu můžu říci to samé, co k předchozím dílům - je to skvělé. Hodně se mi líbilo i panelování. Ač jde jen o čtverce a obdélníky, tak mi díky kompozici připadaly estetické a nápadité. 3,5*

MCGinger
18.01.2020 3 z 5

Důstojné zakončení cyklu knížek. Čtenáři už tak trochu tuší, co přijde, a kdo se (vlastně v sérii poprvé) objeví na scéně...

Disease
21.11.2019 4 z 5

Pěkné zakončení. Sice jsem za dobu než vyšlo poněkud pozapomněl na protagonisty, ale i tak jsem si početl.

nacismus Berlín komiksy Výmarská republika

Jason Lutes