Město kamene

2. vydání Píše se rok 1928 a nad Výmarskou republikou se pomalu stahují mračna. Ekonomika pokulhává, vláda porušuje podmínky příměří, nacistická i komunistická strana sílí. Přes to všechno je Berlín pořád pestré a kulturní velkoměsto, které v Lutesově grafickém románu poznáváme nejen očima novináře Kurta Severinga a malířky Marty Müllerové, ale i policisty Lemkeho, židovského studenta či matky samoživitelky. Historie tu není něco, co se lidem děje, lidé jsou jejími tvůrci – a právě nejistota jejich fiktivních životů na pozadí reálných historických událostí dává Berlínu jeho neuvěřitelnou sílu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/406141/mesto-kamene-RGo-406141.jpg 445

Berlín 1.

Literatura světová, Komiksy
Vydáno · BB art

Berlin, Vol. 1: City of Stones · 2011

Kniha Město kamene

petrarka72

Velmi dynamické a akční. Znalost historie pomůže, ale užít si tento černobíle kreslený, přesto plastický komiks "pouze" jako dobrodružství, to je taky přijatelná možnost.

HanKasp
06.11.2018

První díl komiksového zpracování doby Výmarské republiky v roce 1928 nás zavede do poválečného Berlína. Krom roku 1928 se příběhem proplétají i události z roku 1918.

Anotace na přebalu knihy pomáhá se zorientovat v postavách, které se v knize nachází. Čtení knihy je poměrně náročné. A to ze dvou důvodů. První jsou historická fakta, které je dobré alespoň částečně znát. A já musím přiznat, že jsem zjistila, že vlastně plus mínus vím, co se dělo po válce v Československu, ale horší to je s konkrétními znalostmi událostí v Německu. Druhou věcí je, že obrazové ztvárnění některých postav je poměrně matoucí. Ale časem se to více srovná s tím, když se pomalu propracováváte k ději. Taky jsem se musela k některým stránkám vrátit.

Hodnocení knihy jsem si nechala až po přečtení druhého dílu, abych měla srovnání. A byť je k dnešku první díl hodnocen hůře, než druhý. Musím říct, že mám za to, že byl mnohem obsáhlejší co do postav a barvitosti a také se zdál být propracovanější.

Pochopila jsem, že budou následovat i další díly? A myslím, že nás čekají mnohá další objasnění tak, jako byly některé věci doplněny v druhém díle.

Za téma bych dala 5 hvězd, jde o velmi složité a těžké téma. Ale za přehlednost ve členění příběhu bych dala naopak 2 - 3 hvězdy, a tak to shrnu na 4. Myslím, že se k tomuto zpracování příběhu ještě vrátím.

Jen možná přece ještě jeden dovětek. Upozorňuji, že v knihách se logicky objevuje plno násilí (prostitutek, nahoty, zbraní, ubližování apod.). Pokud nejste nikterak dobře rozpoloženi, nechte si ji na jiné období. Mně se po prvním dni čtení o meziválečném Berlíně i zdálo.

Disease
05.11.2018

Pěkná historická freska o politické situaci ve Výmarské republice, která by si zasloužila větší formát.

MCGinger
11.08.2018

Výborný popis situace výmarské republiky (sociální problémy, vzestup nacistů a komunistů) viděný z perspektivy několika hlavních postav, jejichž osudy se postupně splétají. Mínus jedna hvězdička za cenzuru hákového kříže, nevím, jestli se to týká jen české/evropské verze, ale prázdný prapor je pro mě dosti nepochopitelný.

Adso
04.02.2018

Sonda do socio-politické atmosféry předválečného Berlína. Někdy je příběh možná trochu chaotický, ale celkově se kniha do mě zapsala a donutila mě v knihovně najít druhý díl.

Mánička178
12.09.2017

Berlín je fascinující město v roce 2017, ale stejně fascinujícím se zdá být i Berlín roku 1928, ovšem daleko temnějším způsobem.
Komiks líčí město, potažmo Výmarskou republiku, které se nachází v bolestivých křečích mezi dvěma světovými válkami. Tyto bolesti se ovšem neodráží jen v napětí mezi hnědou a rudou sílou, oběma nabírajícími na síle, ale i v životech postav příběhu, které se potkají 1. května 1929 na berlínském Bülowplatz.
Skvělé detailní kresby, které zprostředkovávají mrazivou náladu, úzkost, hlad a zoufalství vedoucí k jedné z největších katastrof 20. století.
Výborný komiks!

SolomonSane
22.02.2016

Naprosto precizní kresba! Příběh mi připadal trochu slabší, ale nikoliv špatný. Nevím jestli se pustím i do druhého dílu... možná časem.

LordSnape
13.09.2015

Nikdy bych nevěřil, že budu číst komiks z historického Německa se zajímavými postavami a typicky evropskou kresbou právě od Američana. Lutes se do toho pořádně obul a výsledek je parádní. Vůbec politický konflikt na pozadí s problémy a nejednoduchými životy všech postav dělá z Berlína poutavou historickou sondu.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

komiksy Berlín Výmarská republika nacismus

Jason Lutes