Berghof: Orlie hniezdo - Hitlerovo utajené mocenské centrum

Berghof: Orlie hniezdo - Hitlerovo utajené mocenské centrum https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339106/bmid_berghof-orlie-hniezdo-hitlerovo-uta-QNa-339106.jpeg 5 12 3

Berghof, utajené sídlo Hitlerovej moci je jedinečná kniha, bohato doplnená unikátnymi fotografiami. Nejde o bežný typ publikácie svojho druhu, ktorý sa venuje najmä politicko-vojenským udalostiam, ale táto kniha odhaľuje spletitý obraz súkromného života jedného z najkrutejších diktátorov moderných svetových dejín. Dozviete sa veľa o Hitlerovom súkromí, o pomeroch, z ktorých pochádzal, o tajnej láske k Eve Braunovej a najmä o Berghofe, vodcovom letnom sídle v centre bavorských Álp. Hitler tu trávil podstatnú časť svojho života, práve na tomto mieste rozvíjal monštruózny plán, ktorý napokon pripravil milióny ľudí o život. Jeho najdôvernejší spolupracovníci ako Göring, Speer, Bormann a Ribbentrop mali v okolí sídla postavené svoje domy. Berghof sa tak stal skutočným centrom moci Tretej ríše a neskoršie dobytých území.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

De Berghof: Het Adelaarsnest: Hitlers verborgen machtscentrum , 1989

Freiherr
16.12.2019 4 z 5

Zajímavé dílo mapující osudy Hitlerova horského sídla od samotné stavby přes nejslavnější léta druhého sídla moci až po vyhození trosek "do luftu". Kniha obsahuje četné dobře vybrané fotografie - některé jsem ještě předtím nikdy neviděl. Ovšem jednu hvězdičku musím snížit za text - je evidentní, že je kniha určena pro laické zájemce o druhoválečnou historii. Některé pasáže působí až neprofesionálně - jako například několik odstavců věnovaných historicky nepodloženému intimnímu vztahu Evy Braunové a Hermannem Fegeleinem - tohle do publikace tohoto druhu zkrátka nepatří.

Inozuka
23.06.2019 4 z 5

Koupil jsem si jako "průvodce" pro návštěvu Obersalzbergu i Berchtesgadenu a fungovalo skvěle jako transport časem do historie tohoto zvláštního místa. Oba autoři se snaží mapovat Hitlerovu přítomnost na Obersalzbergu a budování zdejšího centra moci nacistické říše. Vše bohatě fotograficky dokumentováno, doprovázeno čtivým textem s častými citacemi přibližujícími denní život nacistických elit v lůně nádherné alpské přírody. Výtky mám v podstatě jen k jednomu chybnému popisku vydávající bombardér Heinkel 111 za Stuku a k absenci detailnějších informací i fotografií stavby Kehlsteinhausu, jakožto takřka jediné plně zachované části někdejšího komplexu Führersgebietu. Kniha se dá v současnosti sehnat ve výrazné slevě, při níž tyto výtky zůstávají jen malichernými drobnostmi.

Hospodyňka
20.09.2018 4 z 5

Dali jsme darem a radost byla. Kniha je vhodná spíše pro méně náročné (co do obsahu) čtenáře válečné literatury.

Hitlerovo Orlí hnízdo

Autoři knihy