Balada z hadrů

Balada z hadrů https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98652/bmid_balada-z-hadru-db2-98652.png 4 217 28

Divadelní hra od Jana Wericha a Jiřího Voskovce k oslavě Francoise Villona, odehrávající se v Paříži roku 1455. Hra se dělí na prvý a druhý díl. V prvním díle se seznámíme s hlavními postavami, přeneseme se do děje roku 1455. Je to alegorie na tehdejší politickou situaci a nástup fašismu, nezaměstnanost, vzestup kapitalismu, velké třídní rozdíly. Text je proložen písněmi, jejichž základem jsou Villonovy verše. Tyto písně jsou velmi známé, dá se říci, že zlidověly. Ve druhém díle již postavy známe, známe i charaktery jejich postav, proto se autoři již více zaměřili na podobu hry s osudy Villona v Testamentu.... celý text

Markett
29.04.2015 4 z 5

Dost dobře jsem se bavila, nevím co jiného říct. Líbilo se mi. :)

aamis
15.02.2015 4 z 5

Aktuálnost sama! Nejvíc se mi líbí styl humoru, který bohužel tolik nevynikne v knize, jako v podání pana Voskovce a Wericha v originální hře, kterou jsem viděla na záznamu. Moc jsem se pobavila a překvapilo mě, že se mi to tak líbilo ..

Jana_Z
25.01.2015 5 z 5

Asi je zbytečné dlouze se zde rozepisovat. Takže jen jedna z posledních replik, která je stále tak aktuální...

JEHAN (k publiku): Kdo je lump? Ten Villon, který kradl a loupil a nakonec musel vraždit, aby se bránil, nebo jsou lumpi ti, kteří ho donutili krást, loupit a vraždit jen proto, že chtěl víc, než směl, víc než panstvo dovolilo?

Kris@
05.08.2014 5 z 5

Nečekala jsem, že se mi to bude tak líbit, ale jsem jedním slovem okouzlená. Dílo mě navnadilo k četbě Villona. Úvodní verš knihy (sice přejatý) vybrali autoři dokonale a rozhodně se pokusím podívat se někdy na hru.

nikola8473
21.06.2014 5 z 5

Nádherná hra, kterou si ráda přečtu když mám smutnou chvíli.

Shinju
17.06.2014 5 z 5

Mám strašně ráda J. Wericha. Nádherná divadelní hra. Všem doporučuji.

ladyfromskye
04.01.2014 4 z 5

Zřejmě jsem udělala chybu, když jsem se hrám dvojice Voskovec-Werich vyhýbala. Říkala jsem si, že ačkoliv hodně daly národu v době předválečné i v době válečné, mně už nemají moc, co říct. Navíc, pokud se duo objevilo náhodou v televizi, přepínala jsem: nějak mě to nebavilo. Ale Balada z hadrů mi k Voskovci a Werichovi otevřela cestu. V mnohém je jistě aktuální i dnes a její myšlenky se nemusejí aplikovat jen na velké celky, jakými jsou národ nebo stát, ale i na jednotlivce. K pánům Voskovci a Werichovi se zcela určitě ještě někdy vrátím.

Verousek
03.06.2012 2 z 5

Tato hra se mi sice líbila, ale abych pravdu řekla znovu už si ji asi nepřečtu. Znám spoustu lidí, které okouzlila, ale já znám jiné hry, které mají větší kouzlo než je tahle

Autoři knihy

Jiří Voskovec (p)
česká, 1905 - 1981
Jan Werich
česká, 1905 - 1980

Kniha Balada z hadrů je v