Balada o Januškovi

Balada o Januškovi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302590/mid_balada-o-januskovi-oxO-302590.jpg 5 3 2

Románom Balada o Januškovi si Slawomir Lubiński získal v Poľsku veľkú popularitu a uznanie. Jeho prvotina sa razom v ankete časopisu Nowe Ksiaźki umiestnila medzi desiatimi najúspešnejšími knihami roka a vzápätí sa s prekladom tejto knihy oboznámili čitatelia vo viacerých socialistických krajinách. Úspech Lubińského knihy vyplýva do značnej miery z jej rozprávačskej a kompozičnej prirodzenosti. Autor, ktorý nemá za sebou veľké literárne skúsenosti, intuitívne siahol za tým, čo vždy robilo literatúru veľkou a príťažlivou. Prostriedkami realistického monológu hovorí o životných a psychických peripetiách matky v jej vzťahu k okoliu a synovi. Geňa Smoliwasová je prostá a nevzdelaná žena, dojímavo a sugestívne rozpráva svojským jazykom mlčanlivému poslucháčovi, obhajcovi jej syna, svoj smutný príbeh, v ktorom jej neposkytol syn ani záblesk radosti. Je to rozprávanie neľútostné voči sebe i synovi. Rekapituluje svoj život, hľadá chybu, ktorá spôsobila jej i Januškovo nešťastie. Sama jednoznačné vysvetlenie nenachádza a neuvedomuje si, že ono ani nemôže byť jednoznačné. Lubińského nezvyčajný debut je myšlienkovo i jazykovo zaujímavý experiment; núti každého čitateľa zamyslieť sa nad nesentimentálnou, ale hlboko zaslepenou materinskou láskou. Každého z nás obklopuje dobro i zlo, každý človek musí nájsť cestu, ako žiť medzi ľuďmi a s nimi. Román Balada o Januškovi ukazuje jednu takúto cestu, nie najlepšiu: a stáva sa tak varovaním pre nás všetkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Smena

Ballada o Januszku , 1979

yellow713
29.07.2022 5 z 5

Když jsem knihu brala ze skříně, moc naděje jsem ji nedávala, ale začetla jsem se hned na první stránce. Příběh je napsán velmi čtivě, i když by leckdo mohl říct, že se tam nic moc neděje. Celé mi to taky připadalo velmi autentické, jakoby mi to zrovna sama Geňa vyprávěla. V knize je krásně vidět tehdejší život a rozdíly ve společenských vrstvách a s dnešní dobou.

jana14
15.12.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila před mnoha lety a jako mladou mě moc nezaujala. Vyprávění staré ženy, která vzpomíná na svůj život, to pro mne asi tehdy nebylo to pravé. Po letech jsem ale knížku vytáhla z knihovny a byla jsem příjemně překvapena. Válečná vdova Geňa, chudá, nevzdělaná, ale nesmírně pracovitá a obětavá, vychovává sama jediného syna. A i když dělá, co může a chlapce nesmírně miluje, tak to s jeho výchovou moc dobře nedopadá. Syn se dostane do problémů se zákonem a to se s ním potom táhne celý další život. Nejotřesnější v celé knize jsou pasáže, kde syn již v dospělém věku matku bezohledně využívá, ponižuje a dokonce i fyzicky týrá. Matka mu přesto odpouští, já tedy ne a toho jak Janoušek skončil, mi není vůbec líto. Balada o Januškovi je podle mne velmi dobře napsaná kniha a dá se směle zařadit mezi knížky o domácím násilí.