Báje a pověsti z Čech a Moravy: Plzeňský kraj

Báje a pověsti z Čech a Moravy: Plzeňský kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212137/mid_baje-a-povesti-z-cech-a-moravy-plzensko-212137.jpg 4 4 2

V tomto svazku se autor vypravil za bájemi a pověstmi nejen na Plzeňsko (s jeho proslulým pivem i cechem Frantů), ale i Rokycansko (kde vyniká postava Klekáníčka), Tachovsko, Domažlicko a Klatovsko, kde se po staletí střetával český a německý živel.

los
29.06.2023 2 z 5

pro průplachové, odpočinkové čtení budiž, ideální na delší cesty vlakem, ale jako ediční počin naprosto amatérské = podle nakladatelské reklamy vzadu v knížce se jedná o celou řadu lokálně tříděných českých pověstí, která byla dokonce oceněna Zlatou stuhou, proto bych očekával nějaký komentář odborníka, doprovodný aparát a zdroje

Hulpach prostě vybere (jaká jsou kritéria výběru?) a moderním jazykem (vlastním) převypráví pověsti z Plzeňska a Domažlicka, ale čtenář se nedozví nic o časovém ani místním zasazení pověsti, jejích variantách a písemné fixaci, jsou-li to výňatky z beletrie jiných autorů, nebo z kronik, nebo ze sbírek folklorních sběratelů..., jaká se míra jeho autorských zásahů a vykladačské licence, jak zachází z jazykem předlohy... výsledkem je pak popularizátorův eintopf

mot33
27.08.2017 5 z 5

Tady já nemám problém povídky a zkazky z plzeňského kraje o starých časech pro mě za plno.