Ázijský šampión: Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane

Ázijský šampión: Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493770/bmid_azijsky-sampion-vsetko-co-potrebuje-0Ol-493770.jpg 3 4 1

Taiwan je v súčasnosti vnímaný predovšetkým ako potenciálny vojenský hotspot. Túto krajinu však charakterizuje oveľa viac než len samotné riziko konfliktu s Čínou. Pred pár desaťročiami išlo o jednu z najchudobnejších krajín sveta. Dnes je Taiwan jedným z popredných svetových výrobcov v oblasti informačných a komunikačných technológií a bezkonkurenčným lídrom v globálnom priemysle s polovodičmi. Vo svete sa Taiwan prezentuje ako jediná kultúrne čínska demokracia a jeden z najvyspelejších ázijských štátov. Kniha, ktorú držíte v rukách, prináša pestrú paletu politických, ekonomických a spoločenských tém, týkajúcich sa tejto pozoruhodnej krajiny.... celý text

booklovertina
01.06.2022 4 z 5

Keď sa v rozhovoroch či všakovakých textoch spomenie "Ázia", nejeden z nás si automaticky predstaví vyspelé Japonsko, rozľahlú Čínu, prípadne zaľudnenú Indiu, no len málokomu sa myšlienky stočia smerom k Taiwanu - k ostrovnej krajine pýšiacej sa jednou z najvyspelejších demokracií v Ázii či tešiacej sa prestížnemu prívlastku "technologický gigant", ku krajine, o ktorej aj napriek mnohým prednostiam len hŕstka z nás vie čosi viac, než len všeobecne známy fakt, že patrí k "ázijským tigrom".

Hoci totiž Taiwan svetu mnohé ponúka, v povedomí širokej verejnosti ostáva pomerne neznámy. Nuž komplikované vzťahy s pevninskou Čínou (a od nich sa odvíjajúca neschopnosť, respektíve nemožnosť oficiálne sa začleniť do svetového diania) robia svoje. Diplomatické vzťahy sú nejasné, medzinárodná spolupráca stagnuje a aj na prvý pohľad nevinné uznanie taiwanskej nezávislosti môže spôsobiť nepríjemný rozkol.

Práve na neľahké, ba do istej miery kontroverzné postavenie Taiwanu vo svete sa zameriava kniha Ázijský šampión, ktorá ostrov vykresľuje vo všetkých možných smeroch. Od histórie (neodmysliteľne spätej s problematickým historicko-politickým pozadím taiwansko-čínských vzťahov) sa presúva k postupnej demokratizácii ostrova i k technologickému rastu krajiny, rozoberá vplyv Taiwanu na medzinárodnú scénu a poukazuje na rôzne problémy, s ktorými sa pasuje ("paradox Taiwanu" a.k.a nie práve ideálna mzdová situácia aj napriek prosperujúcemu priemyselnému zázemiu, či ľudskoprávne problémy v podobe pretrvávajúceho trestu smrti a absencie azylového, respektíve utečeneckého zákona).

Práve negatívnejšie stránky týkajúce sa Taiwanu - od problematických vzťahov s Čínou, ktorej je Taiwan stále oficiálnou súčasťou a ktorá sa už neraz postarala o odmietnutie začlenenia ostrova do rôznych medzinárodne uznávaných inštitúcií, cez fakt, že Taiwan je technologickým gigantom, no obyvatelia i tak dostávajú len minimálnu mzdu (čo sa ďalej odráža na množstve voľného času a tým pádom i na znižujúcom sa počte detí či zvyšovaní priemerného veku obyvateľstva) - boli tie, ktoré ma na knihe fascinovali najväčšmi, no nemôžem povedať, že zvyšok knihy nebol zaujímavý.

Ázijský šampión ponúka mnoho a predsa nezahlcuje - nenásilne vzdeláva, rozširuje obzory o tom dobrom i zlom v rámci Taiwanu, no predovšetkým láka dozvedieť sa viac. Laikom zaujímajúcim sa o ázijské krajiny určite odporúčam - je to hutné, podnetné čítanie nie len o jednej krajine, ale i o stave či ovplyvniteľnosti sveta.

Tchaj-wan, Taiwan

Autoři knihy