... až pod čiernu zem

... až pod čiernu zem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232273/bmid_az-pod-ciernu-zem-1d7-232273.jpg 4 7 1

Kniha ...až pod čiernu zem je zbierkou memoárových poviedok z vojenského zariadenia Československej ľudovej armády zvaného Pomocné technické prápory (PTP). Kornel Földvári sa opäť prejavil v tejto zbierke ako vynikajúc rozprávač a humorista.

bondula
14.12.2015 5 z 5

Chvíľu mi trvalo zvyknúť si na tieto krátke texty. Nie sú to len autorove príhody z vojny (a nie ledajakej). Je to i obraz tragédie ľudí, jednotlivých osudov, ktoré autor zaznamenáva. A práve tie ma dostali. Zo začiatku si vravím - veď to bola proste "len iná" vojna. Ale čím ďalej som čítal, tým viac som si uvedomoval, že ide o ľudí dnešnej doby, generáciu mojich rodičov či starých rodičov, ľudí z mojej krajiny. Že tragédia nie vždy spočíva v potokoch krvy, horách mŕtvol, a krutostiach najhrubšieho zrna. Že tragédiou je i neprísť sa rozlúčiť s umerajúcim otcom, lebo cynický veliteľ tak nechce. Často sa pri čítaní snažím odosobniť od čítaného textu, ale ...až pod čiernu zem získalo pre mňa kúzlo práve vtedy, keď som začal čítať očami autora a každú ľudskú tragédiu si prežil takpovediac na vlastnej koži.

Kornel Földvári
slovenská, 1932 - 2015
2005  0%Slovenská čítanka
2004  90%Svet pre dvoch. O Lasicovi a Satinskom
2014  86%... až pod čiernu zem
2009  80%O detektívke
2006  100%O karikatúre

Kniha ... až pod čiernu zem je v