Až do posledního kmotra

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Portréty velkých mafiánů ilustrují historii vzniku italské mafie a její působení zejména na americkém kontinentě.
Vydání 1.

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71344/az-do-posledniho-kmotra-71344.jpg 4.230
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Až do posledního kmotra

knihovniceVS
27.05.2020

Nenápadná knížečka s lehce odpudivou obálkou. A přece literární skvost, který by si po třiceti letech zasloužil nové a odpovídající vydání. Pevné desky, moderní font, vyčištěné fotky - a na světě by byla krásná dárková publikace, o kterou by bezesporu byl zájem.
Musím říct, že jsem z obsahu této knihy nadšená. Ač bych ji zařadila mezi literaturu naučnou, četla se lehce, téměř jako pohádka. Autor má dar vypravěče, přestože je kniha plná reálií.

Koka
14.01.2019

Problematika mafie (té skutečné, původní, sicilské) je čímsi fascinující a byla už tolikrát literárně zpracovaná, až jsem si myslela, že nic nového se nedozvím. Omyl! Tato kniha - byť vyšla ještě v minulém režimu - je velmi obsáhlá, informačně doslova nabitá, a přibližuje dějiny mafie, politické a sociální podmínky jejího vzniku a zejména její průnik na americký kontinent a trasformaci z uzavřeného nedůvěrčivého společenství starých sicilských kmotrů na americký "moderní, manažersky řízený podnik." I když musí být čtenáři jasné, že autor mohl čepat jen a pouze z druhotných zdrojů, z článků ze "západního tisku", jsou chvíle, kdy jeho text působí velmi autenticky a zasvěceně. Občas to až "přepískl" - to když servíruje jakože citace vět či vnitřních monologů slavných mafiánů, které mohou být jen a pouze fabulací, což narušuje dokumentární hodnotu textu. Novinku pro mne představovaly kapitoly o vskutku mimořádém podílu mafie na vylodění spojenců na Sicílii, na procesu osvobozování Itálie a zejména - a to hlavně! - na využití amerických vojáků pocházejících z italských mafiánských rodin, znalých místního nářečí, mentality, terénu ... při ovládnutí zásobování a veřejné správy na osvobozeném území, tedy ve skutečnosti na zavedení systému černého trhu a vybavování si účtů s nepohodlnými osobami.
To, jakou úctu požíval kmotr Vito Genovese u amerického velení, se četlo jako neuvěřitelný paradox. Slavná US Army žeby se sčuchla s mafií při kšeftování s benzínem a penicilínem tváří v tvář chudé italské společnosti, strádající v důsledku německého nacismu a italského fašismu? No, stalo se.

(Abych si oddechla od tak tíživých faktů a obrázků plných obětí mafiánských poprav, vzala jsem vzápětí do rukou jinou, přívětivější knihu o Itálii v době osvobození: Láska na Vesuvu - https://www.databazeknih.cz/knihy/laska-na-tanieri-87881 . Ale postava mafiánského šéfa Vita Genovese na mě vyskočila i z tohoto - jinak hodně sladkého a chutného příběhu!)


vlastimil577
29.05.2018

Spíše jenom fakta ale jinak zajímavé čtení. Viděl jsem hodně mafiánských filmů a hodně praktik jsem v této knížce poznával !!

Pawlisman
02.10.2014

Kdo má rád "kmotrovskou" atmosféru, nebude myslím zklamán. Příběhy kombinované s fakty. Je to krásně čitelné, go ahead.

Doporučujeme

Krvavé jahody
Krvavé jahody