Autismus u dospívajících a dospělých

Zaměření na problémy , které lidi s autismem prožívají v dospělosti. Týkají se např. komunikačních obtíží, vzdělání, pracovního uplatnění....

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/123924/autismus-u-dospivaji-123924.jpg 4.54

Autism : preparing for adulthood

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

hu_87

Obsáhlá a poučná knížka, která vám poskytne velmi dobrý základ co se problematiky poruch autistického spektra týče. K tomu je napsána poměrně čtivou formou. Vůbec by mi nevadilo si jí přečíst znovu.

01.01.2017

Na tuto knihu jsem se velmi těšila. Zatímco dětem s poruchami autistického spektra je věnována celá řada materiálů a také odborná péče, vnímám to tak, že dospělí zůstávají "na okraji" zájmu odborné obce a není jim věnováno tolik prostoru, který by si zasloužili, a je nutný. I když autorka uvádí, že se situace pomalu zlepšuje, přiznává, že stále je nedostatečné množství odborného personálu, veřejnost má málo informací, jak se k autistům chovat a situace se zlepšuje jen velmi pomalu. Neměla jsem od knihy žádné očekávání. Vycházela jsem z názvu knihy a ten se vyplnil jen částečně. První třetina knihy vymezuje odbornou terminologii. Především definici autismu tak, jak jej popsal Kanner v r. 1943, a Aspergerův syndrom, který byl pojmenován po lékaři, který v r. 1944 popsal chování dětí s autistickými rysy. V knize jsou popsány různé studie s odkazy na jejich autory a představeny obecné rysy související s poruchami autistického spektra, jako je problém v komunikaci, který vychází s neschopnosti pochopit význam a obsah sdělení a minimální schopnost porozumět abstraktním výrazům. Velmi dobře jsou popsány také doprovodné problémy jako jsou obsedantní chování, rituální a nutkavé chování a fóbie. Kniha obsahuje celou řadu názorných ukázek a popisuje životy skutečných lidí vč. jejich problémů a také způsob jakým se podařilo tyto problémy vyřešit nebo eliminovat jejich dopady ať už na postiženého nebo na jeho nejbližší okolí. V tomto směru je kniha opravdu velmi bohatá. Tyto případy se často týkají dětí, a nebo dospělých postižených vysokofunkčním autismem. V některých případech mám však pocit, že se doporučení opakují nebo ve vztahu k veřejnosti má doporučení velmi obecný charakter, který se mi vzhledem k problematice těžce uchopuje. Jsou to jen slova, která by se dala použít i v jiném oboru nebo při jiné diagnoze a patrně by splnila ten stejný účel. Ale i přesto tuto knihu mohu jen doporučit.

autismus dospívání

Autor knihy