Atlas neviditeľného: Mapy a grafy, ktoré navždy zmenia váš pohľad na svet

Atlas neviditeľného: Mapy a grafy, ktoré navždy zmenia váš pohľad na svet https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523150/bmid_atlas-neviditelneho-mapy-a-grafy-kt-650f149cf347e.jpg 2 3 3

Jedinečný portrét ľudskej spoločnosti formou vizuálneho rozprávania Oceňovaný geograficko-dizajnérsky tím James Cheshire a Oliver Uberti premieňa rozsiahle súbory dát na pestré mapy a špičkové vizualizácie. V tomto triumfe vizuálneho rozprávania príbehov autori odhaľujú pravdu o našej minulosti, ukazujú, kto sme dnes, a upozorňujú na to, čo náš čaká v nasledujúcich rokoch. Svojím entuziastickým a zvedavým prístupom skúmajú úroveň šťastia v rôznych kútoch sveta, sledujú podmorské káble a vysielače, ktoré nás spájajú, odkrývajú skryté jazvy geopolitiky a ilustrujú, ako otepľovanie planéty ovplyvňuje všetko od hurikánov až po hadždž. Dlhé roky pripravovaný Atlas neviditeľného pozýva čitateľov obdivovať prísľub a nebezpečenstvo údajov a pokochať sa tajomstvami sveta. VÍŤAZ CENY BRITSKEJ KARTOGRAFICKEJ SPOLOČNOSTI 2021 VÍŤAZ CENY JOHNA C. BARTHOLOMEWA ZA TEMATICKÉ MAPY 2021 VÍŤAZ STANFORDOVEJ CENY ZA TLAČENÉ MAPY 2021 Z anglického originálu preložila Barbora Adrezálová.... celý text

Historie Mapy a atlasy Sociologie, společnost
Vydáno: , Ikar (SK)

Atlas of the Invisible. Maps & Graphics That Will Change How You See the World

McBerny
19.01.2024 odpad!

Chaotická levičácká slátanina.

Ivan53
19.10.2023 3 z 5

Veľmi zaujímavý počin... Rodová vyváženosť neplatenej práce ma dostala. V kapitole NEROVNÝ NÁKLAD horekujú pôvodcovia nad tým, že ženy odpracujú v domácnosti viac neplatených hodín ako muži, ba dokonca i v NAJSPRAVODLIVEJŠOM ŠVÉDSKU odpracujú ženy o 50 minút denne viac, ako muži. Môžem to porovnať so svojou ženou, alebo ženou môjho syna. Ak raz manžel prináša do rodiny 95 % príjmu a viac, je snáď pochopiteľné, že žena bude viesť chod domácnosti, či. :) To neznamená, že je podriadená alebo nevážená. Je to tak tisícročia a funguje to tak doteraz. A citujem: Jedinou činnosťou, v ktorej dominujú muži, sú opravy v domácnosti. To je hrôza, čo? Ako povedal Papa Seck, hlavný štatistik OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien, MUSÍME SA ZLEPŠIŤ.

A čitateľ sa dozvie aj to, kto znásilňuje ženy: manželia, milície, narkobaróni, väzenskí dozorcovia, polícia. Že tu chýba moslimská položka (štatisticky preukázateľná) sužujúca európske ženy? Nebuďte prekvapení, to už bojovníkov za práva žien nezaujíma.

Ale mapy skutočne úchvatné, často vznikuvšie ako výsledok mnohých údajov:
DATABÁZA OPERÁCIÍ AMERICKEJ ARMÁDY THOR, VZDUŠNÉ SILY SPOJENÝCH ŠTÁTOV AMERICKÝCH; ARCHÍV NÁRODNEJ
BEZPEČNOSTI (PREPIS); CIA (RELIÉF); DATABÁZA EURÓPSKEJ KOMISIE O GLOBÁLNOM ĽUDSKOM OSÍDLENÍ (OBÝVANÉ OBLASTI)

Zaujímavý je ešte jeden citát:
V tomto storočí sa rast spomalí vo všetkých častiach Zeme s výnimkou Afriky, kde by sa subsaharská populácia mohla do roku 2100 až strojnásobiť.

V kapitole o sledovaní ľudí pôvodcovia podporujú sledovanie prostredníctvom mobilov, bankových platieb a verejných kamier, takisto podporujú zverejňovanie týchto informácií, napr. v prípade epidémie, no sú proti zverejňovaniu, ak sa tak odhalí homosexuálna orientácia pozorovaného. :D Ja už som si miestami začal myslieť, že táto kniha je nejaký vtip.

Autoři knihy