Atentát

Atentát https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78954/bmid_atentat-qpr-78954.jpg 4 11 3

Publikace rekapituluje okolnosti, které vedly k atentátu a následnému soudnímu procesu. Pozornost věnuje historii anarchismu a částečně i životu rakouské císařovny Alžběty.

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)
Originální název:

Das Attentat , 1988


více info...

Přidat komentář

lenny0753
05.10.2023 5 z 5

Knihu bych mohla rozdělit na několik částí, jelikož to není jen o vyšetřování případu, ale čtenář se dozví také o historii anarchismu, o vztahu mezi Alžbětou a Františkem Josefem, přečte si jejich korespondenci, dozví se něco o soukromí Alžběty, jak to bylo s jejím synem Rudolfem apod. Tyto témata se jemně prolínají, takže ani nevadí, že kniha přeskakuje z jednoho tématu na druhý. Obohatilo mne to více než jsem čekala. Jen jsem si zpočátku nemohla zvyknout na podobná jména Luigi Lucheni a Lechét, hodně se mi to pletlo :-)

Booky84
21.05.2023 4 z 5

"Cesta k revoluci vede královskou hrudí."

Kniha o bohužel úspěšném atentátu na císařovnu Alžbětu. Dočteme se ovšem i o jeho kriminálním vyšetřování a anarchismu. Zajímavé čtení.


Rade
02.11.2019 4 z 5

Podrobný popis atentátu na rakouskou císařovnu Alžbětu v září 1898 v Ženevě a postupu vyšetřování případu. A trochu okénko do dění v Habsburském domě v posledních deseti letech před atentátem, včetně smrti korunního prince v Mayerlingu. A malé seznámení s ideologií anarchismu, z doslovných citací tehdejších anarchistů docela mrazí i dnes, není to nic, co by se s malými obměnami nemohlo opakovat, fanatická ideologie je vždy hrůzná, ať se halí do sebevznešenějších frází…
Autoři vycházejí z autentického vyšetřovacího spisu, takže máme možnost se podrobně seznámit s velkou částí originálních dokumentů, dopisů a výpovědí. Tak trochu sledujeme i smutný osud vyšetřujícího soudce Charlese Lécheta, který se marně snažil prokázat, že vrah Luigi Lucheni byl součástí širšího spiknutí, že nejednal sám za sebe, jak vrah celou dobu tvrdil. Smutný proto, že Léchet do vyšetřování dal asi víc, než umožňuje profesionální odstup, navíc asi neustál tlak na urychlení vyšetřování z různých vyšších míst, brzy po vynesení rozsudku zemřel…
K zamyšlení jsou i dopisy psané takzvaně ze strany prostého lidu, které Lucheniho čin fanaticky obhajují a vyzývají k dalším vraždám, či mu naopak spílají a žádají jeho mučení, vplétání do kola, uřezávání rukou i nohou - to vše mi připomnělo nedávnou diskuzi o anonymní agresivitě na internetu; říkám si vida, ono se vlastně tak moc nezměnilo…