Ať vejde ten pravý

Ať vejde ten pravý https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49277/bmid_at-vejde-ten-pravy-iWs-49277.jpg 4 313 80

Zima roku 1981. Poklidný život na stockholmském předměstí Blackeberg naruší podivné události. Nejprve nedaleko objeví mrtvolu chlapce, kterého vrah nechal záměrně vykrvácet. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o rituální vraždu. A to je jenom začátek. Místní obyvatele pozvolna zachvátí strach a bojí se v noci vycházet z domu. Nikdo z nich ale netuší, co se opravdu děje. Dvanáctiletý Oskar má zatím jiné starosti. Jeho spolužáci ho už dlouho šikanují a on se jim nedokáže postavit. Marně sní o pomstě. Dokud se do vedlejšího bytu nenastěhuje postarší muž s holčičkou. Jmenuje se Eli. Oskar se s Eli spřátelí. Jeho nová kamarádka je ale poněkud divná. Vychází ven jen v noci, i v mrazu chodí nalehko a často bývá hladová. Navíc trvá na tom, že nemůže vejít dovnitř, dokud ji nepozve dál. Přesto mezi nimi vzniká silné pouto.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Argo

Lat den rätte komma in , 2004

houfka
20.09.2013

Kniha mě velice bavila, má zajímavý děj.

agar
31.08.2013 4 z 5

Zajímavý a opravdu propracovaný příběh.

Ruxandra
21.08.2013 5 z 5

"Ať vejde ten pravý" podle mě není knihou pro slabé povahy! Jinak fantastické čtení, napínavé, nečekané a hlavně ORIGINÁLNÍ! Což je v dnešní době zahlcené knihami o upírech docela zázrak...
Po přečtení knihy jsem si sehnala i film, který mě nadchnul, jelikož se držel knižní předlohy a měla jsem z něj stejný mrazivý pocit. Bohužel to samé nemůžu říct o nedávno vyšlé americké verzi, která přenesením příběhu do jiného prostředí uplně zničila to napětí a studeno, které z původní verze, tak jako z knihy, bylo patrné.

fellaZ
24.07.2013

Zatím jsem nečetl, ale přečtu, protože film byl dokonalý.

RADOST
09.04.2013 4 z 5

Upířinám se vyhýbám, ale jsem ráda, že jsem u této knihy udělala výjimku. Více než horor s upíry ji vnímám jako poselství o osamělosti duše - lidské i upíří; jako knihu o potřebě pochopení a lásky, knihu o bezútěšnosti mnohých životů. Navíc je velmi dobře napsaná, nechce se věřit, že jde o prvotinu.

doktorking
02.03.2013 4 z 5

tahle kniha patří určitě k tomu lepšímu co se do upířího žánru týče i když právě ta upířina je na tomhle románu vedlejší element..spíš jde o pohled sondy do lidské duše a všech temných zakoutí,šikanou počínaje..

black.susi
23.10.2012 4 z 5

Nejdřív jsem viděla kousek filmu, ten mě sice moc nezaujal, ale když jsem zjistila, že je i knížka, rozhodla jsem se dát ji šanci, přecejen je to o upírech, na které mám lehkou úchylku. Začátek byl super a já jsem se nemohla dočkat, co se z toho vyklube, ale čím dál jsem byla, tím víc moje nadšení opadalo, začínají se objevovat menší nelogičnosti, děj je místy až moc překombinovaný. Ale co musím ocenit je, že se autor nebojí syrových popisů nechutných scén, to mám ráda.

mischinka
22.08.2012 4 z 5

kniha na doporučení, že se jedná o tak trochu antistmívání (které mimochodem nesnáším) a musím říct, že to je velmi poutavá knížka a čitvá. Možná jsem očekávala jiný konec, ale o tom to přece je :) takže doporučuju všem, kdo nemá rád stmívání, ale upíří tématiku jo..

Augi
14.06.2012 5 z 5

Moc zajimavý příběh, za necelé tři dny jsem ji přečetl. Asi si ji koupím a přečtu znovu :)

Senza Jenka
15.05.2012 3 z 5

Přečetla jsem na doporučení kolegyně, která viděla film. Až když i ona začala číst, zjistily jsme, že film se od knihy docela dost liší. Začátek mě štval, protože nesnáším šikanu a podobné projevy chování. Vadily mi hlavně nelogičnosti, zejména ohledně nově nakažených. Atmosféra knihy je dost ponurá, nejmrazivější scéna je z krytu pod domem - ta je fakt hustá! Celkově průměr.

Fabiana
08.01.2012 5 z 5

Film jsem viděla už docela dávno, přesto mě zaskočila, jak moc jiná se mi kniha zdála. Ještě o něco tvrdší a temnější, s větším důrazem na charaktery a chování postav. Kniha je velmi čtivá, mně trvala necelé dva dny; po přečtení první kapitoly jsem se od ní už nedokázala odtrhnout. Rozhodně patří mezi díla, která si hodlám v dohledné době přečíst znovu, a u kterých nelituji utracených peněz. Pět hvězd získává dílo více než zaslouženě.

Lea
25.10.2011 4 z 5

Knížka se četla dobře, nevadilo mi, že děj plyne pomalu. Od takové světové bomby jsem ale přece jen čekala trochu víc. Každopádně určitě patří ke knihám, ke kterým se vrátím. Děj se dá číst opakovaně, a člověk stále nachází nové souvislosti a náznaky, které při minulém čtení nechápal. Rozhodně doporučuju k přečtení. Popis přeměny v upíra je velice realistický, dočkáme se i několika okamžiků hrůzy. Líbilo se mi, že Lindquist čtenářům nelhal, všechno popisoval tak, jak to bylo - žádné servítky.

kristynka25
02.08.2011 5 z 5

Velmi realistické. Sice poněkud rozvláčné, ale zase úplně jiný pohled na teď velmi oblíbené upíry. Film byl sice zajímavý, ale na knihu rozhodně neměl. Třeba mě dost zaskočila ta bezpohlavnost. Určitě to není kniha, která by se líbila širokým masám čtenářů.

Jusa
15.07.2011 5 z 5

Nesmírně krásný a působivý příběh.

deiwi
26.06.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem za poslední roky přečetl. Pravda, je to dost drsné, o dost drsnější než např. Stephen King ale výborně napsané a velmi čtivé.

MilkyA
12.04.2011 2 z 5

od módneho trendu upírstva som nikdy nečakala nič moc, ale toto nebola zas taká neoriginálna kniha, najviac mi vyhovovali nechutnosti, hlavne tie HaKanove, práve z priameho prístupu k pedofílii som bola prekvapená... Hakan bol pre mňa najlepšou postavou a akonáhle jeho kniha stratila, stratil sa aj môj záujem.. umelecký zážitok sa dá prirovnať k nutkaniu čítať to až do tej chvíle kým konečne nejakého chlapca nevyj..., čo sa nestalo

Andrys
17.03.2011 2 z 5

No nevím, mě tato kniha nechytla. Místy se mi z ní zvedal žaludek a po přečtení se dostavil pocit úlevy místo ohromení z děje a trochy smutku, že kniha skončila. No a co ten konec? Deus ex machina.

izabelle
11.03.2011 5 z 5

No páni. Nějak jsem jí nikdy číst nechtěla, no okolnosti tomu tak chtěly a nelituju.
Eli, Eli lama sabachtani?

migun
05.01.2011 5 z 5

Souhlasím kniha je mnohem lepší než film tak jako ve většině případech.

Boboking
05.01.2011 4 z 5

Jsem zatím asi v třetině knihy, ale je to skutečně dobrý. Díky propracovanějším postavám se mi to líbí více než film. Ale to je jev velmi častý.