Aristoteles aneb umění moudrosti

Aristoteles aneb umění moudrosti https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44935/aristoteles-aneb-umeni-moudrosti-44935.jpg 4 12 2

Edice Malá moderní encyklopedie - MME. V 5. stol. př. n. l. se Řecko stalo kolébkou nové kultury. Lidé se přestali opírat výhradně o náboženskou tradici, objevili sílu myšlení a začali mu důvěřovat i při řízení záležitostí obce. Platon podřizoval skutečnost ideám, a založil tím idealismus, Aristoteles podřídil naopak ideje skutečnosti, a dal tím základ realismu. Kniha provede čtenáře základy aristotelovského myšlení.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Levné knihy

Aristote ou l´art d´etre sage , 2003

Maki229
21.01.2024 5 z 5

Útlá knížečka našlapaná informacemi a pojmy z filozofie. Je to přehledné. Pár vět je věnováno Platónovi, který se narodil přibližně o 40 let dříve než Aristoteles. Je popsán náhled na svět obou těchto velikánů. V krátkých kapitolách je ukázáno čemu všemu věnoval Aristoteles pozornost a rozhodně stojí za zmínku, že většina jeho učení je navázána na pozorování přírody. Také se hodně věnoval společensví lidí. Mě kupříkladu zaujal pohled na ODVAHU. Není dobré být zbabělcem, ale ani opovážlivým. Být odvážným je zlatá střední cesta.
Doporučuji jako základ k seznámení s Aristotelem, na který je už pak snadnější navázat další literaturou.

Hobo
16.10.2021 5 z 5

Mám rád tyto malé encyklopedie, věnované jedné konkrétní věci, v tomto případě filozofii Aristotelově. Je to víc než heslo v tlusté knize, zároveň to není přehlcené podrobnostmi, přitom vám to dá opravdový vědomostní základ. I když i tak si neodpočinete, nad některými statěmi se musíte prostě zamyslet.

Bertrand Vergely
francouzská