Antropologie obrazu: Návrhy vědy o obrazu

Antropologie obrazu: Návrhy vědy o obrazu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492219/bmid_antropologie-obrazu-navrhy-vedy-o-o-4UX-492219.jpg 4 5 2

Převratná a dnes již klasická práce Antropologie obrazu předního německého historika umění Hanse Beltinga v posledních dvaceti letech výrazně ovlivnila přemýšlení o dějinách umění. Jak již napovídá její podtitul, autor v ní přináší nový „návrh vědy o obrazu“. Kniha představuje originální, náročný a provokativní popis toho, co obrazy jsou a jak fungují. „Význam Beltingova textu netkví pouze v jeho schopnosti ptát se například na roli smrti v soudobé civilizaci. Téma, které mě osobně se skoro dvacetiletým odstupem od prvního přečtení zasáhlo nejvíce, je rozhodně způsob, kterým Belting vidí a popisuje zásadní společenské změny, jež do našeho světa přinášejí virtuální obrazy. V roce 2001 jako by předpovídal vývoj a dopad moderních technologií na náš každodenní život.“ / Z úvodního textu Ivana Folettiho /... celý text

Umění
Vydáno: , Books & Pipes Publishing

Bild-Anthropologie: Entwürfe für eine Bildwissenschaft , 2001

IvanFoletti
09.08.2023 5 z 5

Jako student jsem si o této knize Hanse Beltinga myslel to samé jako kolega radim777. Po dvaceti letech od prvního přečtení musím nesouhlasit, nejen jako autor předmluvy. Čtení první části je složité, těžké, ale ukazuje jakým byl Belting vizionář!

radim777
31.07.2022 3 z 5

Jestli toto je, dle předmluvy, jedna z knih, které se možná nejvíce zapsaly do historie dějin umění, tak to není zrovna nejlepší vizitka tohoto oboru. Redukovat dějiny zobrazování jen na snahu zpřítomnit zemřelé, mi přijde hodně zjednodušující. Určitě ano, ale nejen to. První půlka nuda, druhá část (Erb a portrét, Obraz a smrt!!!, Obraz a stín) stojí určitě za přečtení. Dobré korigovat jinými koncepcemi.

Hans Belting
německá, 1935