Antonín Dvořák: Můj život a dílo / Antonín Dvořák: My Life and Work

Antonín Dvořák: Můj život a dílo / Antonín Dvořák: My Life and Work https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535876/bmid_antonin-dvorak-muj-zivot-a-dilo-ant-66150150f04f8.png 5 1 1

Katalog k výstavě pořádané při příležitosti zápisu archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru paměti světa UNESCO. Kniha představuje život a dílo světoznámého skladatele na základě předmětů a dokumentů soustředěných ve sbírce Muzea Antonína Dvořáka. To se nachází v letohrádku Amerika na pražském Novém Městě, Ke Karlovu 20 a je součástí Národního muzea. Na základě běhu skladatelova života koncipovaný text zavede čtenáře do Dvořákových působišť, v četných fotografiích pak kniha ukazuje osobní předměty, rukopisy i dílo. Kniha vychází česko-anglicky.... celý text

milamarus
11.04.2024 5 z 5

Malá ochutnávka z rozsáhlé sbírky. // Jsou tu notové partitury, fotografie, Dvořákova korespondence či předměty osobní povahy jako pouzdro na doutníky, peněženka, mariášové karty aj. // Formát katalogu činí 25x26 cm, pročež by i velikost písma u popisků mohla být větší; místa je tu dost. To je moje jediná výtka. Jinak chválím a děkuji autorkám za nasměrování k online databázi na webové stránce antonindvorak.nm.cz

Právě ji prozkoumávám... // Je to pečlivě vedeno – dozvíte se datum vyhotovení dopisu; ze kterého města byl odeslán a chcete-li, můžete si za pomoci filtru v kolonce “příjemce“ vybrat jen ty dopisy, které psal Dvořák dceři Otilii (1878-1905) nebo příkladně skladateli Leoši Janáčkovi (1854-1928). To samé lze provést u “odesílatele“, neboť digitalizovány byly rovněž děkovné dopisy, četná blahopřání, pozvání a zprávy z domova, které dostával Dvořák. // Ze zahraničních pisatelů vybírám osobu Jeanette Thurber (1850-1946), jejíž dopisy jsou zde - jaká parádička - nejen vyfoceny, ale také přepsány, takže si myší stačí text zamodřit a hodit do překladače.

...tedy: trochu studium, trochu hra a zase studium. Tak se mi to líbí! // Knihu i webovou stránku všem zájemcům o Dvořákův život a dílo doporučuji.

-------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Moje představivost potřebuje podněty, ale pak mě unáší.