Antológia moderného ateizmu - Zásadná kritika kresťanstva

nehodnoceno
Antológia moderného ateizmu - Zásadná kritika kresťanstva https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262879/mid_antologia-moderneho-ateizmu-zasadna-262879.jpg 0 0 1

Ateizmus ako svetonázor vychádza z veľmi jednoduchej myšlienky: človek nepotrebuje boha vôbec na nič. Nepotrebuje ho na vysvetlenie žiadneho prírodného javu, na dosahovanie žiadnych cieľov, ani na podporu morálky. Boh je podľa ateistu jednoducho zbytočná hypotéza, ktorá popis sveta iba komplikuje. Keďže táto kniha je určená slovenským čitateľom, nebudeme sa v nej sústreďovať na argumentáciu proti budhizmu či lamaizmu, islamu ani hinduizmu, ale primárnu pozornosť budeme venovať kresťanstvu, ktoré každý dôverne pozná. Svätou knihou kresťanstva je Biblia. V podstate by sme mohli kresťanstvo posudzovať len podľa nej, lebo je spoločným východiskom pre všetky veľké kresťanské denominácie aj drobné sekty. Preto náš výber pokračuje jej kritikou…... celý text

Naum
15.02.2021

Dalo by sa určite napísať veľa o ambicióznosti kritiky Biblie, ktorá sa obmedzí na 200 strán a trúfa si byť zásadnou kritikou kresťanstva. Zásadné a geniálne objavy nemusia byť rozsiahle, to je pravda. Tie najgeniálnejšie sa obmedzia aj na jednu vetu. Je teda jasné ako vysoko autori rúbu. Či ambície geniality ostávajú naplnené nám môže naznačiť aj úvod. Pretože sa pohybujeme v prostredí nám dobre známych svetonázorových polemík, nebudeme sa venovať biblistike, histórii, archológii, filozofii vedy a fundamentálnej teológii. Stačí sa zamerať na ideológiu. V tomto prípade ideológiu ateizmu, ktorá by sa dala zhrnúť do jednej vety z ktorej všetky ateistické frakcie vychádzajú a ktorú autori proklamujú hneď na začiatku, čím čitateľovi ušetria množstvo času:

"Ateizmus ako svetonázor vychádza z veľmi jednoduchej myšlienky: človek nepotrebuje boha vôbec na nič."

K tomu snáď iba toľko:
" For every complex problem, there is a solution that is Simple, Neat, And Wrong." H. L. Menken