Amulet z Bolívie

Amulet z Bolívie https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180932/amulet-z-bolivie-180932.jpg 4 2 1

V letech, kdy vrcholila ve světě studená válka, bylo hlavní město Bolívie La Paz svědkem statečného dubnového povstání lidu, kterým začala osamocená, dnes zapomenutá revoluce v Andách. Vyrvala doly z rukou cínových králů a znárodnila je. Rozpustila vojsko a zbraně rozdala lidu. Rozdělila latifundie a dala hlasovací právo všem. Zrovnoprávnila Indiány, kteří do té doby nesměli vkročit na náměstí a hlavní ulice La Pazu. Ale o šest let později, kdy naše příběhy začínají, vlna revoluce opadla. Byla obnovena armáda a do země pronikaly znovu cizí zájmy. Národní revoluční hnutí bylo již v rozkladu a zůstávalo stále méně a méně těch, kterým ležel na srdci osud mladého národa a ne vlastní privilegia a honba za osobní mocí.... celý text

Nahnilaruka
07.11.2020 2 z 5

Knížka nabízí pohled na poválečné období v Bolívii z pohledu československého diplomata formou krátkých příběhů zakončené určitou pointou. Bohužel se v knížce vyskytuje spousta jmen, které jsou téměř jsou pro děj nepodstatné a některé příběhy jsou opravdu velmi, velmi nudné, nezáživné a čtenáři téměř nepřinášejí.

Na druhou stranu se člověk dozví alespoň základy tehdejšího bolívijského myšlení, tradic, zvyků, náboženství, složení obyvatelstva apod. Pokud hledáte spíše cestopis bez politického vhledu, doporučoval bych určitě jinou literaturu

45%

Autorovy knížky