Amerika 1927

Podtitul: Lindbergh: Letci a hrdinové transatlantiku Amerika v létě roku 1927 zažila mnoho neuvěřitelných věcí. Měla prezidenta, který pracoval jen čtyři hodiny denně, legendárního baseballistu, první televizi, ale hlavně Charlese Lindbergha. Tento stydlivý mladý muž jako první přeletěl Atlantik a stal se hrdinou. Bill Bryson i tentokrát dostál své pověsti a stvořil dílo, jež vás vtáhne do atmosféry tehdejší americké společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233858/amerika-1927-uCt-233858.jpg 417
Literatura světová
Vydáno, Pragma

One Summer: America, 1927

Kniha Amerika 1927

DriftBooks
09.01.2018

Billa Brysona mám rád – jako autora. Jeho knihy – zejména ty netradičně cestopisné – čtu s chutí a vím, že se pobavím. Zároveň se dozvím spoustu informací. A to ze značně nevšedního úhlu pohledu. Proto jsem sáhnul i po této knize. Ne že bych byl fanoušek historie. Ale protože jsem fanoušek Brysona. A opět mě nezklamal. Smál jsem se už od první kapitoly. To, jak Bryson umí s informacemi pracovat, jak je umí poskládat, a jak je umí jemně okořenit ironií, je úžasné.

Ústředním tématem je sice Lindbergh, jeho slavný Spirit of St. Louis a především první přelet Atlantického oceánu. Ovšem zároveň v knize ožívá fascinující a barevný obraz Ameriky. Prohibice. Politika. Sex. Zločin. Bulvární tisk. Rasismus. Eugenika. Kino. Literatura. Sport… Právě se rodí rozhlas a televize. To vše propojené a propletené do leckdy značně absurdních podob.

Já se bavil. Není to asi kniha pro suché historiky. Pro puntičkáře a detailisty. Bryson umí ze strohých faktů uplést nádherný pestrobarevný gobelín. Umí najít a svázat nitky příběhů, které málokdo vidí. Umí si z vážných věcí udělat legraci, ale nezesměšňuje. Jen se tak lišácky chichotá pod vousy.

Digidub
01.06.2015

Někdy povedené, někdy méně, záleží na pasáži knihy, tématu.

RH faktor
02.02.2015

tak tady asi nejsem cílová skupina toho frenetickýho chrlení myšlenek skoro až bulvárního charakteru...k tomu nepřesnosti a chyby...

Marley44
23.01.2015

Podtitul českého vydání nesmírně povedené knihy je poněkud zavádějící - Lindberghův přelet Atlantiku je sice patrně nejvýznamnější událostí roku1927 a Bryson mu věnuje odpovídající prostor, ale onoho léta se stalo mnoho dalších zajímavých, fascinujících, vtipných i tragických událostí a se všemi nás Bill seznámí tak jak je jeho zvykem - do maximální hloubky a detailu, ale aniž by vás jen na vteřinu nudila návdavkem vás ještě pobaví. Vnímavý čtenář bude mít problém se od stránek tohoto veledíla odtrhnout a i přes neuvěřitelnou záplavu faktů se bude dobře bavit a dozví se zcela jistě mnoho o létě 1927, které bylo řečeno se spisovatelem samým - jedno zatraceně povedené léto