Americký sniper

Americký sniper https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138727/bmid_americky-sniper-apE-138727.jpg 4 444 98

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Vojenství
Vydáno: , CPress

American Sniper , 2012

Elea
25.01.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě, obvykle tento typ knih nečtu. Zaujala mne především ukázkou myšlení amerického vojáka v aktivní službě, hlavně jeho neskutečně vyhroceným nacionalismem (on jej nazývá vlastenectvím), a také naprostým nedostatkem úcty k lidskému životu.

CharlieBrown
19.01.2018 1 z 5

Po přečtení pár úvodních stránek jsem se rozhodoval jestli to vůbec mám číst. Kniha je určená spíš pro ortodoxní američany, kteří jsou v tranzu z toho svého přehnaného vlastenectví a kteří vidí nepřítele za každým rohem. ,, Bojoval jsem za svoji vlast v Iráku, aby se nepřítel nemohl vylodit v americe ,,. Za vlast se bojuje doma pane SEALE ! a nebo ,, Mariňáci byli skvělí, ale já jsem lepší protože jsem SEAL. To jsou věty které mě nejvíc iritovaly. On si myslí že je nejlepší odstřelovač, ale na světě byli a budou mnohem lepší a hlavně se tím moc nechlubí. Pan Kyle je typický příklad vymytého mozku již od dětsví a právě takové armáda USA nejvíce potřebuje. Což dokázal nejvíce tím, že upřednostnil armádu a zabíjení které bylo pro něj jak sám popisuje drogou, před vlastní rodinou. Jsou mnohem lepší autobiografické knihy odstřelovačů a tato je pouze ukázka povrchního myšlení autora. V podstatě je to nudná kniha.

Gnomo
02.01.2018 3 z 5

„Bez ohledu na to, co vám tvrdí máma... násilí řeší problémy"

Sarrah
27.10.2017 odpad!

Snažila jsem se knihu dočíst, ale bohužel před půlkou jsem to vzdala. Není to můj žánr a mám asi jiné priority než Chris, a proto se mi kniha tak špatně četla. Přijde mi trochu fanatický a nelíbí se mi jak na každé druhé stránce je jeho radost a vzrušení z toho, že může jít někoho zastřelit a naopak smutek z toho, že nebude mít koho, jak on sám píše, sejmout.

zazinka2
26.10.2017 4 z 5

Ani jsem nečekala, jak to bude čtivé, přečteno za pár dní. Příběh byl ohromně zajímavý a skvěle dokreslený příspěvky SEALovy manželky. Nicméně se spoustou názorů autora opravdu nemohu souhlasit. Jako například, když hned na čtvrté straně prohlásí, že život Američana má větší cenu než život íránské ženy (i když chtěla vojáky zabít), byla jsem z toho dost rozpačitá a přemýšlela, zda vůbec chci něco takového číst.
Ale jak říkám, čte se to skoro samo.

LucyDvorska
24.10.2017 5 z 5

Literaturu faktu mám ráda. Tedy jestli mít rád literaturu faktu je vůbec možné. Kniha je napínavé i čtivá. I přesto, že Chris není žádný spisovatel, se mi kniha velmi líbila i stylem, jakým je psána. V knize se dovídáme o tom, jak vlastně SEALs bojují, jaké mají myšlení, a že vlast je pro ně víc než rodina. Na jednu stranu mám Chrisovi za zlé, že opustil svou manželku s dětmi, ale na druhou stranu byl do války tak zapálený až byl neskutečně dobrý v tom, co dělal. Je dobře, že si nakonec uvědomil, že být otcem je také důležité a práci v SEALu si neprodloužil a byl raději s rodinou. Zároveň si člověk i uvědomí, že jeho život není tak těžký, někteří jej mají mnohem těžší a vždy může být ještě hůř. Měli bychom podporovat jak naše blízké, tak i naše vojáky. Být jim vděčný za to, co pro nás dělají. I přesto, že tento příběh vypráví o americkém vojákovi, i v naší armádě se najdou stateční a výborní chlapi.

Juzzy
19.09.2017 4 z 5

Uff.. Kniha určitě čtivá, zajímavé příběhy i historky, ale vyloženě mě irituje to přehnaně americké vlastenectví mistra SEALa. :-/

Dera
19.09.2017 3 z 5

Kniha průměrná, četl jsem prostě v tomto žánru lepší. Oslava heroického amerického boje v Iráku. "Bojoval a zabíjel jsem ve jménu vlasti mimo jiné hlavně proto, aby se jednou nepřátelští Iráčané nevylodili u amerických břehů." Tahle věta mě přesvědčila o tom, že autor má opravdu silné argumenty ke svému poslání... :-D

tomkys144
15.09.2017 5 z 5

Velice zajímavě napsaná kniha, která popisuje život "tuleňů".

TheJaney
09.07.2017 5 z 5

Tento typ knih není můj šálek kávy, ale po tom, co jsem shlédla film jsem si knihu musela přečíst. A dobře jsem udělala. Kniha se velice dobře čte a obohatí vás užitečnými informacemi. Doporučuji

katma
25.06.2017 5 z 5

Knihu mohu doporučit těm kdo se chtějí něco dozvědět o válce na blízkém východě.

Manyna
13.05.2017 4 z 5

Předně dodávám, že jako žena jsem spoustě technickým věcem pramálo rozuměla. Ale nějakou představivost mám, pár filmů jsem taky viděla a se zbytkem mi pomohl strýček Google.
Hodnotím knihu jako ryze psychologickou z pohledu amerického vojáka, pro něhož byla služba vlasti důležitější než rodina, což stále i po přečtení nejsem sto pochopit. Chris Kyle je poměrně hodný chlap, který se jako mladý přihlásí k americké armádě, nakonec se dostane ke speciálním jednotkám SEAL, projde si šikanou a drilem, poté je nasazen do Iráku, kde se stane sniperem - nejlepším historie. Cítí se nepřemožitelný a nenahraditelný. Manželka na něj tlačí, aby z armády odešel a on se nakonec podvolí, ale stále cítí, že pro svou zemi udělal "málo".
Musím dát tak vysoké hodnocení jen proto, že je zde dokonale popsáno "vymývání mozků", které US Army praktikuje na svých rekrutech. My jsme ti dobří - oni jsou ti zlí, kteří nám chtějí ublížit. Nejsem žádný válečný stratég, politik nebo diplomat, ale já prostě války nemám ráda a nedokážu pochopit, jak se do ní někdo může přihlásit dobrovolně. Pro někoho možná Bůh, pro někoho zločinec.
Zajímavostí je, že rok po vydání této knihy byl Chris Kyle zastřelen jedním z bývalých amerických vojáků, který trpěl posttraumatickým stresem.

NemmamSlov
10.05.2017 4 z 5

Tak ze knihu som si precital skor ako pozrel film, za co som vdacny. Ono taka to knizka sa tazko hodnoti hlavne kvoli tomu ze je podla skutocnych udalosti a pisal ju sam hlavny hrdina Chris. Vyborny biograficky roman ako to funguje v americkej armade. Chris vystihol aj ako cela vojna vplyva na priamych ucastnikov armady a ich rodiny. Ono je tazke povedat ci clovek ma byt zhrozeny, alebo ci ma obdivovat skutky vojakov. Ja musim povedat, ze som obdivoval aku maju psychicku odolnost tyto chlapi a zhrozeny som bol z toho, ze sa este nieco taketo deje v 21. storoci.

ananask
22.02.2017 5 z 5

Snad první nedětská kniha, kterou jsem přečetla prostě jedním dechem. Absolutně mě uchvátila, šla jsem si pro ní do knihovny s tím, že jsem nevěděla, kolik má stran, nevěděla jsem tehdy ani že jde o autobiografii. Prostě jsem někde zaslechla název a šla do toho a udělala jsem dobře. Kniha je velmi dobře čtivá a neobsahuje žádné složitosti. Určitě doporučuji přečíst!

Jája92
19.02.2017 5 z 5

Film jsem neviděla, ale kniha mě pohltila, přesto, že obvykle vyhledávám zcela jiný žánr, životní příběh amerického odstřelovače Chrise mě zaujal, jen je škoda, jak tragicky dopadl jeho život. Kniha rozhodně stojí za přečtení! :-)

MaKolar
08.02.2017 4 z 5

Otevřená autobiografie nejlepšího odstřelovače v dějinách USA. Autora nesoudím jako vraha, spíše byl fanatický vlastenec, který byl schopen obětovat společný život s rodinou. Kniha je napsána jednoduše, je patrné, že autor není spisovatel. Doporučuji.

Etule
21.01.2017 3 z 5

Musím se přiznat, že mi přečtení knihy trvalo neskutečně dlouho, četla jsem ji od konce října. Dělala jsem při čtení velké přestávky, protože jsem se na knihu musela naladit.
Každopádně nelituji přečtení, protože Navy Seal mě prostě fascinují.

Nixa
07.01.2017 2 z 5

Kniha mě bohužel chvílemi nudila. Ani neumím přesně říct proč. Možná byla chyba, že jsem nejprve viděla film a až později četla knihu. Představovala jsem si to jinak a myslela jsem, že Chris bude takový jaký byl ve filmu. Zase ale nemůžu říct, že byla kniha vyloženě špatná a jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

kvapsv
12.09.2016 3 z 5

Kniha byla jiná, než jsem čekala.
Chris byl jiný, než jsem čekala.
Neříkám horší, neříkám lepší..prostě jiný.
Chvilkami mě překvapovala otevřenost Chrise i jeho manželky, která pár stránek do knihy také přispěla. Ve filmové verzi (viděla jsem ještě před čtením knihy), mi Chris přišel jako nesmírně citlivý, spravedlivý, spolehlivý, milující a přátelský muž. Neříkám že takový nebyl, ale působilo to na mě tak, že takový byl především a hlavně ke své vlasti..nikoli ke své rodině.
Možná tedy nejsem ke knize spravedlivá, když jí dávám "jen" 3 hvězdičky. Možná mě ovlivňují moje životní hodnoty a jen mu nedokážu správně porozumět. Některé jeho názory se mi však líbili..

Ale jak Chris v knize mimo jiné také napsal..zodpovídat za svoje činy, se bude tam nahoře. Já bych nechtěla, ani bych si nedovolila soudit život jiného člověka. Pouze píši, jaký pocit Chrisovi řádky vyvolali ve mě.

PS: Na knize jde poznat, že Chris není žádný velký spisovatel, ale především voják. Nicméně se kniha čte dobře a je zajímavé, podívat se na válku a vše co k tomu patří očima člověka, ktarý se s ní setkal tváří v tvář.

wiix
26.08.2016 3 z 5

Toto veru nebol môj štýl. Totálne chlapská záležitosť určená pre mužov. Avšak oceňujem túto knihu ako autobiografiu za svoju vecnosť.

zfilmováno autobiografické prvky odstřelovači, snajpři

Autoři knihy

Chris Kyle