Alitět odchází do hor - I.díl

Alitět odchází do hor - I.díl https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281473/bmid_alitet-odchazi-do-hor-i-dil-ji1-281473.jpg 4 2 2

Na poloostrově Čukotce byli po celé věky jedinými představiteli civilisace přistěhovalí podloudníci nejrůznějších národností, kteří si výměnným obchodem pomáhali k snadným ziskům. Domorodý boháč Alitět je prostředníkem a pomocníkem Charlie Thompsona, jednoho z bílých vykořisťovatelů, na jehož libovůli závisí blahobyt i osobní štěstí čukotských lovců. Obrat přinese Říjnová revoluce, kdy na pobřeží přicházejí první dva zástupci sovětské vlády zajistit spravedlivý obchod. Seznamují lid se základy civilisace a pomáhají mu osvobodit se od přežitků a pověr, kterými jej poutali domorodí šamani (kouzelníci). Alitět s Thompsonem po nezdařeném pokusu zavraždit zástupce revkomu se rozhodnou přeplavit své skladiště kožešin na americké pobřeží. Jejich člun je však rozbit raněným mrožem, kterého se ještě cestou chtějí zmocnit pro jeho kly, Thompson utone a Alitět stěží unikne smrti... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Alitet uchodit v gory

ladislava6677
03.10.2022 5 z 5

Dobrodružství na Čukotce na začátku Sovětského svazu.Carske impérium kašlalo na domorodé Čukče,na to, že byli vykořisťováni šmejdy.S Čukči bylo zacházeno stejně jako s Indiány v Americe.Čtivě napsaná kniha.

kolacky
21.03.2021 3 z 5

Když je člověku v roce 1966 devět a je odkázaný na dědovu knihovnu, i tohle se dá číst jako dobrodružství.
Tenkrát jsem vnímala spíš tu exotickou romantiku. Dívka Tygrena měla ráda mládence Aje, ale rodiče ji vnutili bohatému Alitětovi a Aje byl myslím vyhnán. Tygrena si ale našla tzv. nevtuma (toho, s kým chtěla mít dítě), což byl lovec Vaamčo, a chlapečka pojmenovala Ajvam - jak nakonec sama vysvětlila Ajemu (který se vítězně vrátil s "rudými" posilami), "měl se narodit z Aje, ale narodil se z Vaamčo". Mazaná holka.

1952  73%Žil jsem na Čukotce
1951  53%Alitět odchází do hor