Záhada šepkajúcej múmie

Záhada šepkajúcej múmie https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52315/bmid_alfred-hitchcock-a-tri-patraci-zaha-6L1-52315.jpg 4 100 9

Traja pátrači sú tentoraz postavení pred važny problém - musia vyriešiť prípad starej egyptskej mumie, ktorá nie je obyčajnou mumiou - ona totiž šepká. Ako sa im podarí vyriešiť prípad starého Ra-Orkona?

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladé letá

The Mystery of the Whispering Mummy , 1965

DanielBrstak
14.03.2024 5 z 5

Agatha Christie by mala určite radosť z tohto prípadu, a aj keď to Robert Arthur nikde neuvádza, myslím že bol mierne ovplyvnený románom Nakoniec príde smrť a týmto prípadom chcel vzdať hold veľkej autorke, pretože príbeh sa nesie presne v jej duchu: máme tu prípad z vyššej spoločnosti, hromadu postáv, z ktorých každý je vykreslený ako možný podozrivý, všetky potrebné indície sú roztrúsené v príbehu, pozornosť čitateľa je neustále rozptyľovaná( dokonca egyptskou kliatbou, sám Howard Carter, objaviteľ Tutanchamóna, je tu  spomenutý), nechýba geniálny zloduch, ktorý dôkladne zametá stopy a manipuluje inými, aby realizovali jeho plán. A samozrejme, na konci sa všetci aktéri prípadu(len na úbohú kočičku zabudli) zídu v jednej miestnosti, aby bola odhalená pravda.
Priznávam, mne bolo hlavného zloducha na konci ľúto, toľko sa namakal, aby všetko zorganizoval, orientálne jazyky vyštudoval, komparzistov z púšte dovliekol, čarodeja zo seba urobil , ešte aj kočičke labky zafarbil, štvrť storočia sa snažil si splniť svoj americký sen, len aby mu to všetko behom 2 dní skazili akýsi traja sopliaci, ktorý sa mesiac predtým ešte len hrabali na šrotovisku.
V podstate jediné, čo mi trochu kazí dojem je to, že príbeh je dosť zrýchlený. Nie som fanušik dnes tak moderného zväčšovania rozsahu, ale tento prípad mohol byť trochu dlhší, privítal by som trochu lepšie vykreslenie charakterov a zdôraznenie atmosféry starého Egypta, ktorá k trom pátračom pasuje ako ihla a niť, a to hlavne v častiach týkajúcich sa "kliatby múmie" , ktoré sú trochu odbyté. Presne to jediné, čo mi tu chýba, je práve tá jedna zásadná kapitola, ktorá má vyvolať zimomriavky a zrýchliť čitateľovi tep , taká kapitola, ako keď pátrači v strašidelnom zámku čelili Hmle strachu a Modrému prízraku alebo úžasné atmosférické finále na ponurom cintoríne zahalenom do hmly v druhom prípade. Škoda.
Nepovažujem tento prípad za najlepší, ani nie je môj najobľúbenejší,  určite je však najlepšie premyslený. 95 %

jaroiva
08.03.2022 3 z 5

Tento díl mě nebavil tak jako první dva. Asi už končím s návratem do dětství.

Miro.slav
12.08.2020 3 z 5

Asi jedna z najikonickejších kníh o troch pátračoch. Prvé tri diely je povinnosť prečítať, pokiaľ ste náhodou začali novšími dielmi.

o_mega
23.07.2020 4 z 5

Celkom fajn az na pasaze opakujuce sa asi v kazdej z epizod ... otazniky, rolls atd.

tlllk
27.05.2018 4 z 5

To lepšie zo portfólia troch pátračov.....

moničina
25.03.2018 5 z 5

Ďalší z tých podarenejších dielov, ktorý nemal chybu. Tieto najstaršie boli najlepšie.

Josetto
08.05.2013 3 z 5

Pre mňa priemerná kniha s priemerným príbehom. Vhodná do vlaku a pre ľudí, čo majú radi série a chcú sledovať skôr to, ako sa postavy vyvíjajú v ďalších dieloch než to, čo sa v knihe vlastne deje. Tých 110 strán, či koľko ich bolo, mi trvalo prečítať cca 4 dni, čo je celkom veľa :) Možno bol aj problém ten, že kniha je písaná veľmi jednoducho a nemám prvé dva diely. Čiže hodnotím 3 *** ako priemerne dobrá.

Marian27
12.07.2012 4 z 5

Mám rád troch pátračov a táto kniha je už klasika. Vždy po nich siaham, väčšinou cez leto. Na horúce letné dni sú pátračky ako stvorené.

pageone
07.02.2012 3 z 5

Celkom dobrá kniha, bohužiaľ ma sklamalo rozuzlenie, ktoré už bolo trochu pritiahnuté za vlasy.