Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Nejznámější dílo matematika, logika a učence Lewise Carrolla vypráví příběh zvídavé dívky Alenky, která se rozhodla pronásledovat podivuhodného Králíka s hodinkami. Skokem do králičí nory se začne rozvíjet příběh plný podivuhodností a fantasijních zápletek, jímž není konce díky obyvatelům podzemní říše. Alenka se zde setká se šklebivou Kočkou, dostane se do potrhlé čajové Společnosti, zahraje si kroket se srdcovým Králem a Královnou, a prožije spoustu dalších neuvěřitelných dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31722/alenka-v-kraji-divu-a-za-zrcadlem-31722.jpg 3.9666

Alice´s Adventures in Wonderland a Through the Looking Glass (1940)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Academia

lentilka_007

Jako dítě jsem ráda utíkala do světa fantazie a vydrželo mi to i do dospělosti, tak jsem se odhodlala doplnit si literární mezery a přečíst tuto knihu, která se mi navíc hodí do čtenářské výzvy. Byla pro mě ale velkým zklamáním - kolovrátek zvětšování a zmenšování Alenky, příběh, kde nikdo nikoho neposlouchá, nic nedává smysl a vše působí jakoby autor zkonzumoval značné množství halucinogenních houbiček. Zatím jsem zvládla jen první knihu, k příběhu za zrcadlem popravdě ani nevím, jestli se odhodlám.

Marla

Óda na fantazii.....kdo přežije tohle: je svačvečer, lysperní jezeleni se vírně vrtáčejí v mokřave, vetchaří hadroušci jsou roztruchleni a selvy syčí tesknoskuhravě....ten už nikdy nemůže být nudný a normální:)))

antuka

S českou Alenkou je ta potíž, že vyšla ve dvou diametrálně odlišných překladech. Já jsem vyrostla na vydání, které přeložili Skoumalovi a ilustrovala Markéta Prachatická a miluju ho, dodnes ho považuju za svojí nejkrásnější dětskou knihu. Potíž je v tom, že v tomhle vydání se vyskytuje třeba Tlachapoud, kterýho nikde jinde nenajdete. Když čtete jakoukoli jinou knihu nebo film, který cituje Alenku, a že je, tak v nich najdete Žvahlava. Což je mírně matoucí, obzvlášť jste-li děcko. Ale nevadí, Císařův překlad se Žvahlavem teď vychází s ilustracemi Jana Švankmajera a já se nemůžu dočkat, až přidám ke své nejkrásnější dětské knížce nejkrásnější knížku dospělou. A bude to ta samá!

Sabča92

Před časem jsem přečetla první část - V říši divů a ta měla svůj smysl. Čekala jsem od ní trochu víc. Velké množství postav činilo problém i mě, natož dítěti. Ale na Silvestra jsem dočetla druhou - Za zrcadlem a to bylo tedy zklamání. Vůbec se mi nelíbila, v příběhu jem neviděla žádný smysl. Bohužel, za mě tři hvězdy ale dala bych méně. Tři hvězdy dávám pro grafické zpracování, nápad a první část příběhu.

4laras
28.12.2017

Bláznivá Alenka a svět, který je pro mnohé z nás ukryt.
Do rukou se mi dostalo starší vydání, což bylo dosti vidět na překladu. Později jsem si přečetla i nové vydání, které už v sobě nemá to kouzlo.

rene6927
16.11.2017

Hodnotím pozoruhodný příběh pana Charlese Lutwidga Dodgsona, nikoli vydání XYZ nakladatelství. Kraj divů je prostě nesmírně úchvatný.
Pokud jde o překlad, tak musím bohužel podotknout, že je moderně pojatý. Což se mi nelíbilo. Nečekejte klasické a původní výrazy tipu - poťouchlé, ztřeštěné nebo potrhlé. Podle mě to bez těchto výrazů ztrácí hodně na kouzlu. A ilustrace jsou velmi jednoduché, řekl bych až triviální. Pro plnohodnotný zážitek z četby o Alence v říši divů a za zrcadlem doporučuji vybrat starší vydání a nejlépe s ilustracemi od Johna Tenniela.

Felsenberg
26.10.2017

Velmi bláznivé a potrhlé povídání o Alenčiných dobrodružstvích! A komu se nelíbí, tomu srazit hlavu nebo přečíst Tlachapoudovu báseň! To je fantazie...

pipetka5566
18.10.2017

Četla jsem ji jako malá a znovu si jí připomněla díky čtenářské výzvě. Rozhodně toho nelituju. Krásné počtení :-).

hlahol
03.10.2017

kočka Šklíba se na nás šklíbí
ať se nám to líbí či nelíbí

bubka
26.09.2017

S ilustracemi pana Dušana Kálaye kniha vyšla na Slovensku v roce 1981,není to tedy žádá novinka,knihu velmi dobře doplňují

DariDerek
14.09.2017

Tak já asi nebudu komentovat příběh jako takový, ten známe všichni a každý má na něj svůj vlastní názor. Já chci říct něco k tomu, kdo má co do činění s ilustracemi. Protože pan Dušan Kállay dokázal do knihy vnést přesně ten chaos, který se odehrává všude v příběhu. Právě díky jeho ilustracím je kniha taková, jaká je.
Více píšu zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/09/alenka-v-kraji-divu-za-zrcadlem-lewis.html

kika812
11.09.2017

Čekala jsem něco víc. Trošku mě kniha zklamala :(

MOu598
25.07.2017

Četla jsem v březnu 2014. Podle mých poznámek:
2 příběhy. Zajímavý námět, že za zrcadlem je vše obráceně, Alenka postupuje po šachových polích, až se stane královnou.
Číst s dětmi, ty hodně fantazie asi uvítají.
Mne dost zklamalo, čekala jsem něco krásného.

miss_nothing
24.06.2017

Připomínka toho, že do snídaně uvěříme třeba v šest nemožností. Jen se nám musí chtít.

bookwarmerka
15.05.2017

Alenku mám ráda už od mala, ale ke knize jsem se dostala teprve nedávno. Najdete v ní spoustu mouder, i když to tak třeba na první pohled nevypadá :)

LEGACY
15.04.2017

Curiouser & Curiouser
Velikánovo dílo, jež některým nemusí nutně dávat smysl, ale to přeci ani náš život někdy, no a jak je krásný. Hned mě napadá jestli se nenechal Orwell inspirovat, každopádně, věčná škoda, že svět zná Alenku více z Burtonovi kamery než z Carollova pera, nu co už. Jestli budu číst Alenku svým dětem? Jen jestli si budu přát, aby uvěřili v neuvěřitelné, hlavní je totiž si uvědomit, že smysl nebo racionalitu hledají ve Wonderlandu pouze a jen vyšinutí.

Byxy123
27.03.2017

Než jsem knihu přečetla, tak jsem nevěděla jak k ní přistupovat. Po přečtení to stále nevím. Čekala jsem od ní asi víc a po přečtení jsem rozpačitá. Některé pasáže byly vtipné, některé až moc zamotané nebo padlé na hlavu. :D Asi se do čtení Alenky znovu pustím až za dlouhou dobu.

Makropulos
25.03.2017

Tak jsem zase po létech otevřela Alenku a to hlavně proto, že jsem si prostě musela koupit to nové vydání, a neodolala jsem. Tentokrát jsem se nejvíc zabývala básničkami a z nich hlavně básní o Tlachapoudovi. Mimo jiné jsem zjistila, že naučit se zpaměti tu úžasnou první sloku vůbec není jednoduché, asi pro ta neuvěřitelná, a přitom všeříkající slova. Tady můj obdiv patří překladateli a pokusím se podívat se na originál, jak to zní tam. Chci hlavně říci, že kdykoliv tuhle úžasnou Tak jsem zase knížku otevřu, najdu v ní něco, co mě zaujme. A je jedno kolik je mi let.

Mabie
16.02.2017

Klasika všech klasik. Četla jsem jako dítě a líbilo se mi moc. Teď po letech jsem se ke knize vrátila a i teď je dobrá. Autor byl obdařen neobyčejnou fantazií a povedlo se mu vytvořit příběh pro děti, kterému se můžou smát i dospělí. Část hlášek a průpovídek ocení dokonce asi jenom dospělí čtenáři. Doporučuji.

AnetaKor
15.02.2017

Autor musel mít neuvěřitelnou fantazii, nebo nadání lepit jednu prapodivnou situaci na druhou...

Aleen
10.02.2017

Moc se mi líbilo, že to vlastně byla poezie psaná formou prózy. Je to prostě jiná forma. Mám doma přesně tohle vydání, které je plné nádherné grafiky, doplňující příběhy Alenky. Vidím ten potenciál, který využil Burton ve svých filmech.

daniil7566
27.01.2017

Sbírka divnopříběhů a divnobajek, která jakousi záhadou funguje na jedničku. Carroll, jakožto podivín zde vytváří zcela originální a sobě vlastní podivný svět,který čtenář objevuje očima malé dívky...co se týče formy, ta přesahuje v určitých pasážích obsah, což ale dle mého prijde jen dospělému čtenáři, nebo v mém případě predčítajícímu. Děti vidí jen to, že Alenka padá králičí norou a nechápou mé záchvaty smíchu nad Alenčiny průpovídkami a myšlenkami...pro každého trochu.

Princezna22
01.12.2016

Tak jsem si konečně přečetla Alenku! Po tak dlouhé době a musím říct,že něco tak šíleného jsem v životě nečetla. Kniha mi přišla poměrně zvláštně napsaná... musím říct,že mě některé pasáže opravdu nebavili. Ale prostě takhle kniha je praštěná myslím, že to ji dělá jedinečnou :-D

nefernefer
16.11.2016

Před lety jsem učinila marný pokus o přečtení téhle knihy, protože jsem měla pocit, že je to jedna z těch, které "se sluší znát". :o) Ale monology dobře vychovaného děvčátka z minulého století, byť s velmi bujnou fantazií, mě nějak neoslovily. Po letech se na základě shlédnutí filmu Tima Burtona rozhodla, že si ji nutně musí přečíst, moje patnáctiletá dcera. A byla tak nadšená, že jsem si řekla, že to zkusím ještě jednou. Přece nejsem takový suchar. A když to zvládla ona, zvládnu to taky. Je pravda, že na pozadí vizuálních dojmů z filmové Alenky se mi kniha četla snadněji a tentokrát jsem ji dočetla do konce. Ale nadšení se opět nekonalo. Asi jsem ten správný čas, kdy jsem si ji měla přečíst, propásla.

TallulahDragon
03.10.2016

Alenka vyrostla, Alenka se zmenšila. Alenka vyrostla, Alenka se zmenšila....Nu já nevím, obdivuji lidi, kteří píší dětskou literaturu - musí mít úžasnou fantasii. Možná už jsem moc velká, aby mi Alenčin příběh připadal napínavý. A věci, které postrádají odůvodnění, jen prostě jsou, mě tak trochu rozčilují.

Cipori
30.09.2016

Četla jsem ji jako dítě a naprosto mě okouzlila. :-)

msjadepaton
25.09.2016

Alenku jsem chtěla zkusit už dlouho. Po Narnii, kterou jsem četla v šestnácti a naprosto mě uchvátila, jsem doufala, že tohle bude podobný případ. Bohužel, tohle není Narnie. Ani mi to nepřipadá jako dětská kniha. Spíš mi to připadalo jako surrealistická psychologická studie dětské mysli. Nebo jako halucinace totálně sjetého člověka.
Je to v podstatě stále stejná epizoda opakovaná do omrzení. Alenka se zvětší nebo zmenší, Alenka potká nějakou výstřední postavu, Alenka naváže s postavou rozhovor, Alenka jde dál... Jediná z postav, která mě skutečně zaujala byla kočka Šklíba. Za ni a za to, že mě některé části lehce pobavily dávám dvě hvězdičky. Jinak je to na mě prostě příliš abstraktní. Většinu času jsem buď zmateně kroutila hlavou nebo nevěřícně hleděla na stránky a přemýšlela, jestli si ze mě autor dělá legraci.
Mám prostě ráda výpravnější věci. A pokud už kniha nemá klasický příběh, chci, aby alespoň měla nějaký hlubší smysl, něco, co bych v něm mohla hledat. Tady jsem hledala marně. Bylo to barevné, hlasité a pokud v tom byl nějaký hlubší smysl, byl tou diskotékou zcela přehlušen. Brzy jsem se začala nudit a i když byl příběh krátký, připadalo mi jako věčnost, než jsem ho přečetla.
Bohužel, tohle nemůžu hodnotit nijak kladně. Možná bych měla zkusit anglický originál. Je možné, že právě v překladu je skryto jádro pudla, ale uvidíme.

Natyna3
27.08.2016

Oproti mému oblíbenému filmu byla kniha sice slabší, nicméně originální. V mých očích stoupá také diky tomu, že je to klasika.

kristynka8396
21.08.2016

Totální šílenost :D zajímalo by mě na čem autor frčel, protože to musel být dobrý matroš :) kniha mě díky bláznivým dialogům moc nebavila, opět výběr do výzvy. Filmy mě bavily více, ale to se u tohohle nedá už vůbec srovnávat, protože byly naprosto o jiné Alence a jiné příběhy :)

stopni
11.08.2016

Příběh Alenky a jejích dobrodružství je velice pěkně promyšlen a vylíčen, i přesto tuto knihu za vyloženě typickou literaturu pro děti nepovažuji.... :-) V postavách vykreslených při Alenčině putování se čtenáři odkrývají další asociace a výrazné potlačení dějové linie činí knihu "neatraktivní" pro dětského čtenáře (ovšem v případě adaptace pro malé čtenáře tomu tak není).... Jako dospělý čtenáři ji ale hodnotím kladně....