Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Nejznámější dílo matematika, logika a učence Lewise Carrolla vypráví příběh zvídavé dívky Alenky, která se rozhodla pronásledovat podivuhodného Králíka s hodinkami. Skokem do králičí nory se začne rozvíjet příběh plný podivuhodností a fantasijních zápletek, jímž není konce díky obyvatelům podzemní říše. Alenka se zde setká se šklebivou Kočkou, dostane se do potrhlé čajové Společnosti, zahraje si kroket se srdcovým Králem a Královnou, a prožije spoustu dalších neuvěřitelných dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31722/alenka-v-kraji-divu-a-za-zrcadlem-31722.jpg 3.9650

Alice´s Adventures in Wonderland a Through the Looking Glass (1940)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Academia

Felsenberg

Velmi bláznivé a potrhlé povídání o Alenčiných dobrodružstvích! A komu se nelíbí, tomu srazit hlavu nebo přečíst Tlachapoudovu báseň! To je fantazie...

pipetka5566

Četla jsem ji jako malá a znovu si jí připomněla díky čtenářské výzvě. Rozhodně toho nelituju. Krásné počtení :-).

hlahol

kočka Šklíba se na nás šklíbí
ať se nám to líbí či nelíbí

bubka

S ilustracemi pana Dušana Kálaye kniha vyšla na Slovensku v roce 1981,není to tedy žádá novinka,knihu velmi dobře doplňují

DariDerek

Tak já asi nebudu komentovat příběh jako takový, ten známe všichni a každý má na něj svůj vlastní názor. Já chci říct něco k tomu, kdo má co do činění s ilustracemi. Protože pan Dušan Kállay dokázal do knihy vnést přesně ten chaos, který se odehrává všude v příběhu. Právě díky jeho ilustracím je kniha taková, jaká je.
Více píšu zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/09/alenka-v-kraji-divu-za-zrcadlem-lewis.html

kika812

Čekala jsem něco víc. Trošku mě kniha zklamala :(

MOu598

Četla jsem v březnu 2014. Podle mých poznámek:
2 příběhy. Zajímavý námět, že za zrcadlem je vše obráceně, Alenka postupuje po šachových polích, až se stane královnou.
Číst s dětmi, ty hodně fantazie asi uvítají.
Mne dost zklamalo, čekala jsem něco krásného.

miss_nothing

Připomínka toho, že do snídaně uvěříme třeba v šest nemožností. Jen se nám musí chtít.

bookwarmerka

Alenku mám ráda už od mala, ale ke knize jsem se dostala teprve nedávno. Najdete v ní spoustu mouder, i když to tak třeba na první pohled nevypadá :)

LEGACY

Curiouser & Curiouser
Velikánovo dílo, jež některým nemusí nutně dávat smysl, ale to přeci ani náš život někdy, no a jak je krásný. Hned mě napadá jestli se nenechal Orwell inspirovat, každopádně, věčná škoda, že svět zná Alenku více z Burtonovi kamery než z Carollova pera, nu co už. Jestli budu číst Alenku svým dětem? Jen jestli si budu přát, aby uvěřili v neuvěřitelné, hlavní je totiž si uvědomit, že smysl nebo racionalitu hledají ve Wonderlandu pouze a jen vyšinutí.

Byxy123

Než jsem knihu přečetla, tak jsem nevěděla jak k ní přistupovat. Po přečtení to stále nevím. Čekala jsem od ní asi víc a po přečtení jsem rozpačitá. Některé pasáže byly vtipné, některé až moc zamotané nebo padlé na hlavu. :D Asi se do čtení Alenky znovu pustím až za dlouhou dobu.

Makropulos

Tak jsem zase po létech otevřela Alenku a to hlavně proto, že jsem si prostě musela koupit to nové vydání, a neodolala jsem. Tentokrát jsem se nejvíc zabývala básničkami a z nich hlavně básní o Tlachapoudovi. Mimo jiné jsem zjistila, že naučit se zpaměti tu úžasnou první sloku vůbec není jednoduché, asi pro ta neuvěřitelná, a přitom všeříkající slova. Tady můj obdiv patří překladateli a pokusím se podívat se na originál, jak to zní tam. Chci hlavně říci, že kdykoliv tuhle úžasnou Tak jsem zase knížku otevřu, najdu v ní něco, co mě zaujme. A je jedno kolik je mi let.

Mabie

Klasika všech klasik. Četla jsem jako dítě a líbilo se mi moc. Teď po letech jsem se ke knize vrátila a i teď je dobrá. Autor byl obdařen neobyčejnou fantazií a povedlo se mu vytvořit příběh pro děti, kterému se můžou smát i dospělí. Část hlášek a průpovídek ocení dokonce asi jenom dospělí čtenáři. Doporučuji.

AnetaKor

Autor musel mít neuvěřitelnou fantazii, nebo nadání lepit jednu prapodivnou situaci na druhou...

Aleen

Moc se mi líbilo, že to vlastně byla poezie psaná formou prózy. Je to prostě jiná forma. Mám doma přesně tohle vydání, které je plné nádherné grafiky, doplňující příběhy Alenky. Vidím ten potenciál, který využil Burton ve svých filmech.

daniil7566

Sbírka divnopříběhů a divnobajek, která jakousi záhadou funguje na jedničku. Carroll, jakožto podivín zde vytváří zcela originální a sobě vlastní podivný svět,který čtenář objevuje očima malé dívky...co se týče formy, ta přesahuje v určitých pasážích obsah, což ale dle mého prijde jen dospělému čtenáři, nebo v mém případě predčítajícímu. Děti vidí jen to, že Alenka padá králičí norou a nechápou mé záchvaty smíchu nad Alenčiny průpovídkami a myšlenkami...pro každého trochu.

Princezna22
01.12.2016

Tak jsem si konečně přečetla Alenku! Po tak dlouhé době a musím říct,že něco tak šíleného jsem v životě nečetla. Kniha mi přišla poměrně zvláštně napsaná... musím říct,že mě některé pasáže opravdu nebavili. Ale prostě takhle kniha je praštěná myslím, že to ji dělá jedinečnou :-D

nefernefer
16.11.2016

Před lety jsem učinila marný pokus o přečtení téhle knihy, protože jsem měla pocit, že je to jedna z těch, které "se sluší znát". :o) Ale monology dobře vychovaného děvčátka z minulého století, byť s velmi bujnou fantazií, mě nějak neoslovily. Po letech se na základě shlédnutí filmu Tima Burtona rozhodla, že si ji nutně musí přečíst, moje patnáctiletá dcera. A byla tak nadšená, že jsem si řekla, že to zkusím ještě jednou. Přece nejsem takový suchar. A když to zvládla ona, zvládnu to taky. Je pravda, že na pozadí vizuálních dojmů z filmové Alenky se mi kniha četla snadněji a tentokrát jsem ji dočetla do konce. Ale nadšení se opět nekonalo. Asi jsem ten správný čas, kdy jsem si ji měla přečíst, propásla.

TallulahDragon
03.10.2016

Alenka vyrostla, Alenka se zmenšila. Alenka vyrostla, Alenka se zmenšila....Nu já nevím, obdivuji lidi, kteří píší dětskou literaturu - musí mít úžasnou fantasii. Možná už jsem moc velká, aby mi Alenčin příběh připadal napínavý. A věci, které postrádají odůvodnění, jen prostě jsou, mě tak trochu rozčilují.

Cipori
30.09.2016

Četla jsem ji jako dítě a naprosto mě okouzlila. :-)

msjadepaton
25.09.2016

Alenku jsem chtěla zkusit už dlouho. Po Narnii, kterou jsem četla v šestnácti a naprosto mě uchvátila, jsem doufala, že tohle bude podobný případ. Bohužel, tohle není Narnie. Ani mi to nepřipadá jako dětská kniha. Spíš mi to připadalo jako surrealistická psychologická studie dětské mysli. Nebo jako halucinace totálně sjetého člověka.
Je to v podstatě stále stejná epizoda opakovaná do omrzení. Alenka se zvětší nebo zmenší, Alenka potká nějakou výstřední postavu, Alenka naváže s postavou rozhovor, Alenka jde dál... Jediná z postav, která mě skutečně zaujala byla kočka Šklíba. Za ni a za to, že mě některé části lehce pobavily dávám dvě hvězdičky. Jinak je to na mě prostě příliš abstraktní. Většinu času jsem buď zmateně kroutila hlavou nebo nevěřícně hleděla na stránky a přemýšlela, jestli si ze mě autor dělá legraci.
Mám prostě ráda výpravnější věci. A pokud už kniha nemá klasický příběh, chci, aby alespoň měla nějaký hlubší smysl, něco, co bych v něm mohla hledat. Tady jsem hledala marně. Bylo to barevné, hlasité a pokud v tom byl nějaký hlubší smysl, byl tou diskotékou zcela přehlušen. Brzy jsem se začala nudit a i když byl příběh krátký, připadalo mi jako věčnost, než jsem ho přečetla.
Bohužel, tohle nemůžu hodnotit nijak kladně. Možná bych měla zkusit anglický originál. Je možné, že právě v překladu je skryto jádro pudla, ale uvidíme.

Natyna3
27.08.2016

Oproti mému oblíbenému filmu byla kniha sice slabší, nicméně originální. V mých očích stoupá také diky tomu, že je to klasika.

kristynka8396
21.08.2016

Totální šílenost :D zajímalo by mě na čem autor frčel, protože to musel být dobrý matroš :) kniha mě díky bláznivým dialogům moc nebavila, opět výběr do výzvy. Filmy mě bavily více, ale to se u tohohle nedá už vůbec srovnávat, protože byly naprosto o jiné Alence a jiné příběhy :)

stopni
11.08.2016

Příběh Alenky a jejích dobrodružství je velice pěkně promyšlen a vylíčen, i přesto tuto knihu za vyloženě typickou literaturu pro děti nepovažuji.... :-) V postavách vykreslených při Alenčině putování se čtenáři odkrývají další asociace a výrazné potlačení dějové linie činí knihu "neatraktivní" pro dětského čtenáře (ovšem v případě adaptace pro malé čtenáře tomu tak není).... Jako dospělý čtenáři ji ale hodnotím kladně....

Aredhelka
02.08.2016

Kdo by neznal Alenku? :) :) skvělá a zábavná kniha :) !

StefFišerová
28.07.2016

Musím se přiznat, že přečíst Alenku, mi trvalo poněkud déle než jsem předpokládala... Ale stálo to za to. Jako velká fanynka filmu od Tima Burtona, jsem chtěla vědět, jak moc se film držel předlohy. Opravdu jsem nečekala, že knížka je vlastně úplně jiná. Alenčin příběh je tak zamotaný, mile nesmyslný a dokonale snový. Těšila jsem se na Kloboučníka, který mě nakonec trochu zklamal. Ovšem můj druhý oblíbenec, Šklíba...ta je prostě perfektní.

Radííí
16.07.2016

Skvělá kniha... Jednotlivé "nesmyslné" příběhy jsou vtipné. :)

ziriant
06.06.2016

Jsem potrhlík a jsem na to pyšná! Ať už Carrol při psaní příběhu na "něčem jel" nebo ne, Alenku mám ráda celou, se všemi smysly v nesmyslu, se všemi skrytými hrátkami se slovy, které dokáží potěšit vnímavého čtenáře, se všemi neologismy (báseň o Tlachapoudovi prostě úžasná) a sněním. A myslím, že ji dokážu ocenit tím více, že jsem dospělá. Dospělá s touhou a vzpomínkou na dětskou imaginaci. Jen by podle mě nebylo špatné knihu rozšířit - nyní už tedy taková připomínka pozbývá významu, ale přece jen by mě příběh potěšil více, kdyby byl obsáhlejší, zvláště s rozšířenou úvodní částí, která by čtenáře více uvedla do toho správného rozpoložení. Jinak za mě Alenka jednoznačně ANO v jakémkoli věku.

alexvera
16.05.2016

Krásná knížka, překlad se mi líbil ...

PavelKrnak
30.04.2016

Lewis Carrol byl nepochybně zajímavou osobností se složitou myslí. Vlastně pochybuji nad tím, že to byl neurotypik.
Osobně mám velkou fantazii, avšak rozumím lidem, kteří nemají nejmenší ponětí o tom co se s Alenkou odehrává, o co v příběhu jde a hlavně, co je obsahem dialogů mezi postavami.
Kniha by se dala popsat jako potrhlá, avšak do absolutního nesmyslu má daleko. Ostatně, logika reality se v našich snech a dětských představách zřídka uplatňuje a Lewis zkrátka popustil uzdu své hravé představivosti.
Dětem se, myslím, líbí i to, že Alenka se občas chová trochu jako "spratek" - vzpouzí se a dohaduje.
Trochu mě mrzí, že jsem knihu četl až v dospělosti. Mám za to, že může úžasně pomoci rozvíjení dětské fantazie a snad i zesílit jejich prožívání světa, který je kouzelný - stačí jen tak na něj pohlížet.
Knížka je to bláznivá a roztodivná, ale hravá, čistá a upřímná. Obsahuje mnoho zábavných prvků, včetně jazykových hříček, hádanek, básniček, a tak podobně.
Na konci první knihy nám autor v podstatě naznačuje, že dětství je pouhým snem, z něhož bychom se měli vzbudit. Zároveň nám, čtenářům, však posílá i další zprávu: I ve zralém věku si uchovat z dětství prosté vroucí srdce.