Alenka v kraji divů a za zrcadlem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí vydání světoznámé Carrolovy Alenky v klasickém překladu Aloyse a Hany Skoumalových. Alenka v říši divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který příběh údajně napsal pro malou holčičku jménem Alice neboli Alenka. Ta je také hlavní postavou knihy. Dívka se nečekaně octne v záhadné krajině divů, kde se střetává s vymyšleným světem plným podivuhodností. Poněkud tvrdohlavá Alenka přichází s dětsky rázným řešením fantazijních zápletek, jež mají na svědomí svérázní obyvatelé říše divů. Tato ochotná a přívětivá, současně však také neústupná až tvrdošíjná dívka přitom stále zůstává dětsky sympatická. Lewis Carroll zde předvádí svoji schopnost logicky svázat absurdnosti světa a současně také důkladnou znalost dětského chování. Právě tyto schopnosti společně s básnivou imaginací zaručily jeho dílu světové uznání a vstup mezi literární klasiku. Kniha získala ocenění "Nejkrásnější vydání na světě"...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300443/alenka-v-kraji-divu-Je1-300443.jpeg 3.8156
Orig. název:

Alice in Wonderland

Žánr:
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Slovart (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Alenka v kraji divů a za zrcadlem

Přidat komentář
B-artX
27.10.2018

"...a pak si potáhl z jointa, vydechl obláček a řekl 'Měl bych napsat knihu.'."

Alenka je přehled výstředních ujestostí, co dávají pramalý smysl. Ale je to skvělý, takový fajn mindfuck. Příběh je... těžce vyhulený. Lewis se musel před každým psaním lehce spálit nebo nedokážu pochopit, jak toto někdo bych schopen napsat. Ale není to knížka, ze které přímo čiší opar trávy, jak ze studentů po večerních jízdách na Stalinu. Je to spíše takovéto, když večer večer paříte s kámoši, a pak den na to v poledne si dáváte dohromady, co se dělo. Prostě kupa nechronologických random zážitků, které jsou vtipné pouze pro vás a pro pár vybraných. Tak se musela cítit Alenka, a proto to je tak skvělé.

Alenka je čtivo velmi atypické a jak Lewis částo píše: "Queer". Je to blbost. Ale fajn blbost. Až jednou budu mít děti (ne, že bych je chtěl, ale všichni děláme chyby), tak jim to určo prečtu.

Moje první kniha, co jsem četl v angličtině. V metru jsem dočetl Gatsbyho a ve čtečce už byly jen knihy v originále a jelikož angličtinu zvládám dobře, tak jsem si řekl, že to zkusím. A jakože jsem rozumněl, semtam jsem si musel přeložit nějaké slovíčko, ale jinak docela v pohodě.
Skvělý, ale neni to na plný počet, ale skvělý.

MartinMo
17.10.2018

Alenka... Nádherná kniha, provokující fantazii, inspirující osobitostí postaviček a originalitou úvah a vyjadřování. Třeba - co znamená, kdyžněkoho potlačili....
V geniálním překladu Josefa Císaře,
Je mi smutno, když slyším "Já jsem to dal (a)" a jiné zkomolenosti. Kdo si přečte Alenku a má trochu smyslu pro hezkou češtinu, třeba to taky uslyší.
Není to kniha pro děti, ale přemýšlivé dospělé, co si kousek děttské fantazie a radosti z z moudrých nesmyslů zachovali.
Martin M.

Vendis
19.09.2018

I jako dospělá jsem se v tom ztracela a to mam fantazy docela ráda.
Filmove zpracovani od Tima Burtona je naopak paradni

roman9276
21.08.2018

Čekal jsem úplnej nářez, protože příběh Alenky miluju už od tý doby, co jsem byl malej kluk. Tohle byla naprostá nuda, která je v podstatě jen dobrá jako námět, ale knížka stojí za houby. Jako pro děti od 9-11? Ani jako dospělý mě to nezaujalo, tak si nemyslim, že by to zaujalo děti daný věkový kategorie.

Magič
31.07.2018

Alenka je pěkné povídání o snech a fantazii. Četlo se to trochu hůře, ale i tak to byla pěkná knížka

Sabinaski
07.03.2018

Alenko, Alenko, kde ty ses to zatoulala. Tenhle dětský nonsens je roztomilý. Baví mě u knížek doporučený věk. No sice jsem ho o deset let prošvihla, ale to mi nezabránilo se do knížky zamilovat...

toni-az
21.01.2018

Dejte talíř absurdit, okořeňte naivní omáčkou a jako třešničku na dortu pejska a kočičky dodejte klišoidní konec a máte Alenku jak vyšitou.

Ano, vím, kdy to bylo napsáno, na svou dobu asi průlomové dílo, takže dávám o hvězdu víc. Ale jinak jsem četl několik absurdních knížek novějšího data, a tam už autoři uměli dodat i děj.

Aichah
03.01.2018odpad!

Tak tohle rozhodně nebyla má krevní skupina. Dočteno silou vůle kvůli čtenářské výzvě.

EvaFialova
23.12.2017

Část knížky mi četla mamka, když jsem byla ještě malá, ale moc mě to nebavilo a přišlo mi to takové smutné. Rozhodla jsem se dát knížce ještě šanci a přečíst si ji teď, když už jsem starší. Musím říct, že jsem dobře udělala, teprve nyní jsem mohla porozumět věcem, které si myslím, že malé dítě nemůže pochopit. Bavilo mě poznávat tajuplnou říši společně s Alenkou, poznávat různá stvoření a jejich zvyky, či prapodivné řeči, které občasně neměly hlavu ani patu, ale přesto plnily velký účel v celém ději knihy. Úžasná byla scénka u Kloboučníka, celkově jeho postava se mi moc líbila. Skvělé bylo, když byl předvolán k soudu a přišel tam i s šálkem čaje a chlebem namazaným máslem.

Ajinka126
30.07.2017

Příjemná pohádka. Vezmi-li v potaz rok, ve kterém to autorka sepsala, ta musím smeknout. Skvělé, nezapomenutelné postavy. Každý nechť si přečte. Jen se nepouštějte do prastaré angličtiny jako jsem to uděala já.

Tina.orl
16.07.2017

Čteno v originále, což není žádné těžké čtení. Kniha na tu dobu nadčasová, autor si v ní utahuje z dospěláků. Čtení je to dobré i pro dospělého člověka :).

zujka.Gugu
13.03.2017

Priznám sa, že napriek tomu, že kniha je hodnotená ako nadčasová, originálna, mňa tento druh jedinečnosti nezaujal. S dočítaním som sa vyslovene trápila. Pravdepodobne som do takéhoto snívania ešte nedorástla a nonsens nie je pre mňa.

gumkacik
27.02.2017

Jsem na rozpacích. Postavy objevující se v příběhu jsou nádherné, barvité, přímo vybízející k filmovému zpracování. Celý ten nápad s děvčátkem v říši divů je skvělý a zcela chápu jeho popularitu. Ale kniha samotná se mi četla špatně. Nesmyslné dialogy a říkanky byly únavné a rozčilující. Sice dávno nespadám do doporučené věkové kategorie, ale popravdě si nedovedu představit, že by mě to v dětském věku bavilo číst.

AllyKumari
22.12.2016

Půvabné dílko a opravdová klasika, sloužící výborně ke shovívavému úsměvu a vzpomínce na vlastní dětskou představivost, ne však něco, k čemu bych se musela v budoucnu vracet (jako například k Tajemné zahradě). Rovněž se obávám, že kdybych nečetla nádherně vydanou edici s ilustracemi Anny Bond (v anglickém jazyce), zdaleka bych si knížku neužila ani tak.

vlkcz
22.12.2016

První kniha, kterou jsem si jako dítě sám přečetl a od té doby se k ní stále vracím. V posledních letech střídám originál a překlad a vždy žasnu, jak kongeniálně Aloys a Hana Skoumalovi tuto knihu převedli do češtiny.

HannaFuchs
15.06.2016

Alenku v říši divů jsem si chtěla vždycky přečíst, tak jsem si půjčila knihu z knihovny. Dlouho jsem ji měla půjčenou a když mě knihovnice upozornila, že bych ji měla rychle vrátit, konečně jsem si ji přečetla. Měla jsem ji přečtenou za jediný den a ničeho nelituju. Obrovská fantazie Alenky je fascinující. Nikdy by mě nic takového nenapadlo, třeba hrát kroket pomocí ježků a plameňáků.
Myslím si, že knížku mohou číst jak děti tak dospělí.

applause
22.04.2016

Já jsem si tuhle knihu vzala dobrovolně jako prezentaci do dětské literatury. Myslela jsem si, že příběh Alenky v říši divů moc dobře znám, ale nevěděla jsem, že kniha je úplně jiná, než film. Napřed mě moc nebavila a při její četbě jsem si připadala jako zfetovaná. Autor prý při jejím psaní požíval houbičky... Myslím si, že úplně pro malé děti vhodná není. Vzhledem k chaotičnosti děje (např. úsek, kdy měnila Alenka svou velikost) a četnosti cizím výrazům, jejichž význam jsem u některých slov neznala ani já, tak bych doporučovala věk 9-11 let.

DivnýJanko
25.11.2015

Nie jednoduché čítanie, ak stratíme detské oči a srdce dokorán. Ale atmosferické a plné hlbšieho zmyslu uprostred zdanlivého nezmyslu. Cítiť z toho anglický čaj a vône sušienok s matematickou posýpkou. No možno pre slovanské srdce to nieje to pravé orieškové.

memphisz
16.07.2015

Milá krátká knížka s fantaskním viděním světa. Důležité je si přečíst nezkrácenou originální verzi.

Mayanea
18.02.2011

Konkrétně tohle vydání podnítilo v mých zhruba pěti letech zájem o jiné světy a o svět ilustrací (které jsem s oblibou a docela věrně překreslovala do spousty památníků ...)
S věnováním od prababičky, díky.

Amelie
10.02.2011

kouzelna, nadherna, poeticka a sentimentalni... netvrdte mi, ze tohle male kouzlo neni originalni