Ako som osprostel

Ako som osprostel https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72627/bmid_ako-som-osprostel-1KS-72627.jpg 4 71 15

Blbci majú šťastie. Hlúposť je dar od Boha. Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je kráľovstvo nebeské... A tak podobne. Ľudia niekedy tvrdia, že najradšej by boli úplne sprostí, aby si neuvedomovali všetky hrôzy tohto sveta, lebo obmedzenci sa v živote menej trápia. Keby každý, kto vyslovil takéto želanie, mal možnosť naozaj osprostieť a zaradiť sa medzi tupcov, bez váhania by sa na to vykašlal. Veď kto by chcel byť terčom nadávok inteligentov a pozerať sa na svet pohľadom idiota? Nikto. Ale keď sa náhodou jeden taký nájde a ešte o tom napíše aj knihu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sofa

Comment je suis devenu stupide , 2001

Farao
23.07.2022 4 z 5

Krátká, odpočinková, nenáročně psaná kniha, která je letmým a místy lehce humorným nahlédnutím do mysli inteligentně nadaných lidí, kde se většina z nich v hlavním hrdinovi rychle uvidí a rovněž si autor dělá trochu legraci z moderní konzumní společnosti.

Kniha určitě stojí za zkoušku, přestože nesedne všem.

Pokud by, ale někoho zajímaly problémy spojené s vysokou inteligencí, tak je potřeba sáhnout po jiné knize. Věnující se přímo tomuto tématu.

hermína14
28.09.2019 3 z 5

Dokud Antonín bezradně přemýšlel, bylo to nápadité, břitké a chytré...potom to ustrnulo a lapalo po dechu...vzduch ale řádně prořídl:).

Badun
26.09.2019 odpad!

Námět dobrý, zpracování nevtipné a nudné.

prazskanaplava
06.06.2018 odpad!

1/10 Co čekat od francouzských humanitně zaměřených levičáků-akademiků, než vysmívání se Miltonu Friedmanovi. Bohužel, román je hlavně k uzoufání nudný. Nezvládla jsem dočíst ani na třetí pokus. (Mladá fronta, 2003)

vlkcz
28.05.2018 4 z 5

Možná, že jde o můj osobní problém s Francií a její mentalitou, ale u mnoha současných francouzských autorů mám pocit, že ve snaze o "humorno" překračují tu tenkou hranici, kdy už nejde o humor ale absurditu. Což není nutně na škodu, kdyby pojednávaná témata nebyla v podstatě mrazivá.
Ale i přes tuto výhradu jde v tomto případě o mírný nadprůměr, tak 3,5*.

ypres.bass
28.01.2018 5 z 5

Nejsem jako Antoine, nejsem geniální. Ale chápu jak se cítí, a chápu proč to dělá...

Kniha je velmi čtivá a dokáže pohladit po duši, nás kterým svět nerozumí.

Forest66
12.12.2017 2 z 5

jednoduchý přímočarý humor, který nikoho neurazí, ale ani nijak výrazně nepobaví. Místy úsměvné, místy dokola opakuje jako kolovrátek

Matevi
05.04.2016 3 z 5

První čtvrtinu knihy jsem se stále přesvědčovala a nutila do čtení, protože jsem chtěla knihu odložit. Otravovalo mě neustálé opakování důvodu, proč chce Antoine zhloupnout - jednou by stačilo. Pak se knížka rozjela a už mě bavila.
Zajímavý námět.

petr7416
18.02.2016 5 z 5

Geniální.

BigDeal
23.10.2014 3 z 5

Obrovský potenciál zostal bohužiaľ nevyužitý a kniha zaujímavú tému len jemne oblízala.

aktijnov
21.10.2014

Kniha mě zklamala. Čekala jsem vtipný, čtivý román, ale nic z toho se nevyplnilo.

Anna737
05.09.2014 2 z 5

Typický moderný román. Nepáčilo sa mi to.

medvěd
12.08.2014 5 z 5

Vtipné, hodně vtipné. Někdy mám pocit, že si vzalo mnoho lidí příkladu hlavního hrdiny...... upřímně, být šťastných blbcem je krásné, ale kdo to má vydržet.

bondula
20.06.2013 4 z 5

Veľmi milé, tak francúzsky. Po prečítaní mi hneď zišla na um paralela s Améliou z Montmártru. Hlavný hrdina tejto útlej knižky je mužskou obdobou Amélie, správa sa nekonformne, robí a vymýšľa divné veci. Chýbali mi trochu popisy prostredia Paríža, takto knižka pôsobí trošku sterilne, ale rozhodne vôbec nie je zlá. Odporúčam čítať vo veselo-melancholickej nálade.

Nemerose
20.02.2013 4 z 5

Až absurdně zajímavé

francouzská literatura černý humor

Autorovy knížky

Martin Page
francouzská, 1975
2006  76%Jak jsem se stal hlupákem

Kniha Ako som osprostel je v