Agnes Greyová

Agnes Greyová https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263366/bmid_agnes-greyova-263366.jpg 4 123 123

Agnes Greyová, mladšia dcéra chudobného duchovného, chce pomôcť rodine a spoznať svet, preto sa zamestná ako guvernantka - to bola v 19. storočí pre ženu zo strednej vrstvy jediná prípustná profesia. Život guvernantky je však oveľa ťažší, než si Agnes predstavovala. Býva ďaleko od domova, uprostred nepriateľsky naladených ľudí, zamestnávatelia sa k nej správajú ako k slúžke, služobníctvo ju nerešpektuje a žiaci, ktorých má učiť a vychovávať, sú nezvládnuteľní. A hoci ju ťaží neznesiteľná samota, verí, že aj ona jedného dňa nájde blízku dušu. Anne Brontë vo svojom prvom románe opisuje vlastné pracovné skúsenosti a načrtáva svoje názory na výchovu, ktorá bola v jej časoch témou vášnivých diskusií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Agnes Grey , 1839

Naias
17.04.2016 3 z 5

Zdalo sa mi to akési neživotné, akoby to hlavná hrdinka neprežívala, len o tom písala. Nemala som pocit, že sa to naozaj deje, kniha ma do seba proste nevtiahla. A myslím, že Agnes, celý život milovaná a hýčkaná, by sa oveľa ťažšie vyrovnávala so životom v rodine, kde ju deti tyranizovali, rodičia kritizovali, sluhovia ignorovali. Tiež sa mi zdalo čudné, že by v tej druhej rodine pri takomto šikanovaní vydržala niekoľko rokov, keď sa mohla vrátiť domov k milovaným a milujúcim, ktorí by jej nič nevyčítali a všetci by sa iba potešili, že sa vrátila.
Aj postoj zamestnávateľov a ich detí sa mi zdal prehnaný, ale keďže autorka pracovala ako guvernantka, predpokladám, že čerpala zo svojich skúseností. V tom prípade mi nezostáva, len jej vyjadriť úprimnú sústrasť.

adorjas
12.12.2015 2 z 5

U slečny Brontëovej v tejto knihe výrazne cítiť jej neskúsenosť a mladú ruku. Opisy, dialógy, vývoj postáv aj celého deja je trošku strnulá.

Dany001
27.03.2015 3 z 5

Velice zajímavý příběh- líbil se mi - ale některé pasáže mi přišly až moc zdlouhavé.

1v8na
19.11.2014 3 z 5

Příběh byl zajímavý a docela se mi líbil, i když některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé.

ivzu77
14.08.2014 5 z 5

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

vikimi
11.07.2014 5 z 5

Tuhle knížku čtu pravidelně, když potřebuji povzbuzení a trpělivost hlavní hrdinky. Tahle kniha mě vždycky osvobodí od potíží a starostí a já se dostanu do světa Bronteových :) jako bylo například jejich oblíbené místo Setkaní řek

hanicka258
28.02.2014

Knihu jsem přečetla víceméně jedním dechem, jako budoucí učitelku mě hodně zaujaly popisy charakterů dětí a taky fakt, že učitelka nezmůže bez podpory rodičů nic... Každopádně, příběh to byl velice pěkný...

Marika Vanova
01.11.2013 5 z 5

Moc ráda čtu romány ze staré Anglie. Tady jsem mohla nahlédnout do života žen guvernantek, jak to neměly lehké, byly odkázané na dobrodinní jejich svěřenců a zaměstnavatelů. Při čtení jsem měla několikrát chuť těm dětičkám jednu vrazit. Jsem ráda, že si nakonec Agnes vzala pana Westona(doufám, že to píšu dobře, knihu jsem už vrátila) a vymanila se z toho často ponižujícího zaměstnání.

monushka
25.08.2013 4 z 5

Toto velkolepé a romantické dílo nás přivádí na anglický venkov, kde se setkáváme s Agnes Greyovou - slečnou, jejímž snem je stát se guvernantkou. Z našetřených peněz chce pomoci své rodině, aby lépe překonala finanční krizi. V příběhu Agnes působí ve dvou rodinách. V první má ale na starost zcela společensky nezvladatelné děti a ve druhé rodině má už o trochu více štěstí, ale také to není to pravé ořechové. Ale příběh je o to hezčí, když do něj vstoupí láska.

kapllu
02.06.2013 3 z 5

Většina příběhů z viktoriánské Anglie je jako přes kopírák, a přesto mě většina z nich zaujme. Ne tak Agnes Grey.. Nevím, zkrátka už od začátku jsem se těšila na konec a tento pocit ve mně během celé doby nevymizel.

Sisi11
31.03.2013 4 z 5

Po všech těch neskutečných výchovách rozmazlených dětí a konfliktech s jejich namyšlenými matkami se Agnes přeci jen odebrala do lepších míst a našla svou lásku. Velmi krásně čtivý a odpočinkový román od mých oblíbených sester Brontëových :) namísto Agnes jsem v románu viděla Anne a její život.

Jiitush
19.06.2012 4 z 5

Román je čtivý, rychle jsem se začetla. Taky se mi líbí, že Anne se nezatěžuje zbytečným dlouhým popisem. Za zvláštní považuji to, že mi mnohem zajímavější přišel příběh vedlejší hrdinky slečny Murrayové, svěřenkyně Agnes, než příběh samotné hlavní hrdinky, který mi místy přišel až příliš sentimentální.

bookcase
01.02.2012 5 z 5

Nádherný román z mé oblíbené staré Anglie. S hrdinkou jsem prožívala její trable se svěřenkyněmi, kterým bych někdy asi namlátila :). A samozřejmě...láska vítězí :).

klasická literatura

Anne Brontë