Achilleova píseň

Achilleova píseň https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189879/bmid_achilleova-pisen-38l-189879.jpg 4 709 162

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není – silný, krásný, syn bohyně –, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího – k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy. Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Host

The Song of Achilles , 2011

yellow
29.07.2020 3 z 5

Po přečtení hodnocení této knihy jsem očekávala víc a nakonec byla trochu zklamaná. Moc mě neoslovil styl psaní, dokonce jsem se přistihla, že s láskou vzpomínám na čtení Illiady.

Gingeriin
24.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Citlivě pojatá kniha, jež krásně zachycuje vývoj vztahu hlavních protagonistů. Nejsem odborník na antickou mytologii a příběhy s ní spjaté, možná proto na vyprávění nahlížím především jako na příběh dvou milenců, kterým nepřál život, osud, natož bohové. Vyprávění z pohledu citlivého Patrokla mi velice sedlo, poněvadž nešlo o hrdinu, nýbrž obyčejného člověka, se kterým podle mě čtenář lépe soucítí.
Ačkoli mi bylo již před dočtením knihy známo, že rozhodně nemohu čekat šťastný konec, bylo mi velice úzko, když se kniha blížila ke svému konci... A s ní se ke konci chýlily i životy Achillea a Patrokla.

Damonka12
21.06.2020 4 z 5

Hezky zpracovaný příběh z řecké mytologie.

Anniee
10.06.2020 4 z 5

Po téhle knize jsem ze zvědavosti sáhla v knihovně. A musím uznat, že jsem za to ráda.
Na začátku mi chvíli trvalo než jsem se dostala do děje, přece jenom je to zase úplně jiné prostředí (hlavně oproti mé poslední přečtené knize - Yes no maybe so). Pak mi chvíli vadil onen lgbt prvek, ale nebyl tam narozdíl od některých ostatních knih na sílu, ale přirozeně tam zapadal, takže jsem si rychle zvykla.
Děj plynul a plynul a já hltala dál. No a i když všichni konec známe, tak mě i tak chytil za srdce a dokonce rozplakal!
Ještě jedno velké plus bych dala pohledu vyprávění. Nebylo z pohledu dokonalého Achillea, ale z pohledu jeho méně dokonalého přítele Patrokla. A to příběhu dodalo kouzlo a jakousi nad-hodnotu.

Lily28
27.05.2020 3 z 5

Príbeh je zrecyklovaný, len vyrozprávaný z iného uhla pohľadu. Achillov vzťah s Patroklom tiež nie je žiadna novinka. Je to rýchle čítanie vďaka ktorému sa na chvíľu ocitnete v starom Grécku spolu s hrdinami a bohmi, ale príbeh nemá žiadne vlastné posolstvo.

BlueTer
03.05.2020 5 z 5

Knize nemůžu dát jinak než plný počet hvězd. Spojuje oba mé oblíbené okruhy, a to lgbt literaturu a starověké Řecko. Autorka dokázala vytvořit příběh na základě legend, mýtů a vlastní představivosti. Čtení vzhledem k tématu je velice jednoduché, neztrácíte se v dějí ani ve jménech. A i kdyby ano, vzadu v knize je seznam všech postav.
Příběh byl velmi dojemný, dobře se četl. Lgbt linka byla velmi jemná, nevnucovala se ale zároveň byla velmi přitažlivá. Obdivuji autorku, jak mistrně dokázala propojit všechny nitě a přitom popsat tak jemnou lásku mezi dvěma chlapci.
Na konci mi ukápla slza. Za tuhle knihu jsem opravdu neskonale vděčná.

Rizek75
30.04.2020 4 z 5

Pěkné zpracování antického příběhu, a velice (pro mě překvapivě) dojemně napsaný konec, který samozřejmě vyústil v očekávanou tragédii.

Haniii12
15.03.2020 4 z 5

Za mě od Millerové trošičku slabší dílo.
Každopádně to bylo zajímavé převyprávění Iliady z pohledu Patrokla (konečně!). Autorčin styl psaní mi opravdu vyhovuje a vždycky mě okamžitě vtáhne do děje. Už během pár kapitol máte pocit, že se opravdu nacházíte tisíce let zpátky ve starověkém Řecku :)

ElikaS
15.03.2020 5 z 5

Příběh me úplně dostal a neuvěřitelně vtáhl do děje. Uzila jsem si kazdou stránku. Knížka mi nabídla uplne jiny pohled na Achilla. Z nejakeho duvodu jsem ho mela za arogantního a sebestredného hrdinu, ktery mi vlastně ani nebyl moc sympaticky. Ale Patrokluv pohled na nej byl uplne jiny a jejich příběh me chytil za srdce.

Deia
10.03.2020 4 z 5

Aj táto kniha, podobne ako Kirké, sa mi čítala skvelo. Spočiatku mi dej prišiel nie veľmi zaujímavý (Patroklove detstvo), ale potom, ako sa už stretne s Achillom, to začína byť naozaj skvelé. Veľmi sa mi páči vyobrazenie postáv, ich mladosť, vrúcnosť, odvaha... Autorka nám (teda aspoň mne) ukazuje úplne nový pohľad na tieto postavy, hlavne na Achilla. Táto kniha, oproti Kirké, je tiež napínavejšia, predsa len sa tu odohráva vojna, ktorá je dosť dlhá. Len škoda, že vieme, ako to dopadne.
Dúfam, že autorka ešte napíše aj ďalšie knihy na motívy starých gréckych bájí a povestí, pretože je úžasné si ich znova pripomenúť v takejto, románovej, forme.

MMacicekk
06.02.2020 5 z 5

Po delší době se jedná o knihu mimo můj oblíbený žánr, která mě nadchla, nemohla jsem ji a hlavně ani nechtěla odložit a četla s jistým napětím, jak vše nakonec dopadne. Doporučuji všem čtenářům, kteří si chtějí osvěžit příběh o Achilleovi, jenž je podaný trochu jiným způsobem, rámcově zařazeným do žánru young adult.

adorjas
03.02.2020 2 z 5

Ďalšia jednohubka od Millerovej. Už jej druhotina Kirké bola napísaná absolútne rovnakým štýlom- slabá, bohabojná postava, ktorá je hlavným rozprávačom príbehu. A presne tú istú variáciu som dostala aj pri tejto knihe. Nemôžem si pomôcť, mám rada vrstevnatosť, ale písanie Millerovej je plytké, možno to pobaví nejakých stredoškolákov, ktorých v USA aj učí, ale ak ste mali radi grécke báje, tak vám to stačiť nebude. A nie, LGBT tematika mi vôbec nevadila, práve som ju ocenila, že niekto sa s ňou pohral a popísal, že existovala aj v antike.

booklovertina
31.01.2020 5 z 5

Veľmi dobrá kniha. Millerovej štýl je neskutočne pútavý a napriek tomu, že spracúva známy starogrécky príbeh, v ktorom sú zakomponované mená mnohých postáv, čitateľ sa v deji nestráca. Trójsku vojnu opisuje okrajovo, nesustredí sa na krvavé výjavy, pozornosť upriamuje skôr na vzťah medzi Achillom a Patroklom ktorý je aj rozprávačom príbehu. Za mňa super

Ahmose
26.01.2020 4 z 5

Prvá tretina knihy ma popravde veľmi nebavila, zobrazovala až skoro idylický život dvoch chlapcov a poriadne sa tam nič nedialo, druhá tretina mi miestami pripomínala telenovelu a až v tretej tretine sa dej skutočne rozbehol a ja som pochopil na čo tie prechádzajúce dve tretiny boli, Patrokles a Achilles mi počas nich prirástli k srdcu, pomaličky, nenápadne, bez toho aby som si to uvedomoval. Krásný, magický, podmanivý, brutálny príbeh, ktorý vás nenechá chladnými.

Akana
10.01.2020 4 z 5

Ne přímo strhující ale určitě poutavé převyprávění homérského příběhu o Achilleovi z pohledu jeho věrného druha a milence Patrokla. Íliadu jsem četl už před drahnými lety, takže si přesně nevzpomínám, jestli je homosexuální vztah těch dvou naznačený už v originále, ale i kdyby ne, do prostředí antického Řecka to přirozeně zapadá. Fajn počtení, i když žádný hluboký vryp do duše se nekoná.

petr_
05.01.2020 5 z 5

Mám rád zpracování antických bájí. Tato z pohledu Patrokla se mi velmi líbila.

Witchinka
04.01.2020 5 z 5

Dočítané. Padlo i balenie vreckoviek, ako to má pri správnej antickej tragédii byť. Je to krásna kniha, ktorú autorka písala 10 rokov, a je to poznať z toho, ako do detailu je prepracovaná. Spev o Achillovi je starodávny klasický príbeh napísaný súčasným jazykom, ktorý sa ľahko číta. Napínavý a pútavý dej rozpráva zo svojho pohľadu Patroklos, Achillov najlepší priateľ a životný partner. Príbeh začína takmer idylicky popisom Patroklovho detstva a zbližovania sa s Achillom. Dej postupne silnie, a spolu s ním silnie i vzťah a láska oboch hrdinov, ktorá musí čeliť čoraz dramatickejšým udalostiam trójskej vojny. Koniec príbehu je vyvrcholením dejinným, no i ľúbostným. V príbehu vystupuje množstvo historických postáv a bohov gréckej mytológie, ktoré robia čítanie ešte zaujímavejším. Veľmi vydarená kniha, iste si prečítam i ďalšie od tejto autorky.

Mandal
04.01.2020 5 z 5

Velmi dobře napsané. Knížku jsem doslova hltala, dokonce i slza ukápla. Kdysi mi někdo řekl, že kolik knih jsi přečetl tolik jsi prožil životů. Jsem ráda, že tenhle příběh byl jedním z nich.

Igor1311
01.01.2020 4 z 5

Trocha iný pohľad na Achilla, ktorého poznáme ako neohrozeného bojovníka. Áno, je to slušný príbeh, kde napočudovanie ani tak nejde priamo o trójsku vojnu, ako skôr o opísanie Achillovho života, najmä o zachytenie jeho ľudskej stránky.

Ronnie68
01.12.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla ... ale tolik mě nezaujala ... asi jsem čekala něco více ...