Achilleova píseň

Achilleova píseň https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189879/bmid_achilleova-pisen-38l-189879.jpg 4 709 162

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není – silný, krásný, syn bohyně –, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího – k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy. Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Host

The Song of Achilles , 2011

leleia
21.01.2022 5 z 5

Ke knize mě přivedlo množství různých videí a recenzí, které tvrdily, že druhou polovinu stoprocentně promáčím slzami... No nestalo se, ale přesto jsem si knihu opravdu užila. Postavy byly velmi dobře propracované, Achilleův příběh byl krásně převyprávěný. Myslím, že by toto dílo mohlo k řecké mytologii přitáhnout lidi, které o ni původně neměli zájem.
Určitě si přečtu i Kirke :)

voracekb
04.01.2022 5 z 5

Čtvrtá kniha v pořadí na mém YA gay knihy seznamu, zároveň ta nejlepší a to jsem od ní čekala nejmíň. Naprosto mě uchvátila. Něco málo o řecké mytologii vím, ale ne dost aby pro mě tohle čtení nebylo zajímavé a poučné. Velmi se mi líbili oba hlavní hrdinové, jejich láska byla popsaná neuvěřitelně silně.

Sofiamia13
01.01.2022 5 z 5

Nemám slov...

Aprilek
28.12.2021 5 z 5

Zajímavá kniha z antického prostředí.

hanjana
22.12.2021 odpad!

Pardon, ale tohle byla pravděpodobně nejhorší knížka, kterou jsem kdy četla. :( Moc mě to mrzí, protože jsem se na ni velmi těšila.

Polli
28.11.2021 4 z 5

Mám raději spíše Kirké. Tady to bylo více popisné navenek, než uvnitř.

johana6669
17.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem tedy v aj a moc krásná jak po lexikální, tak i po syntaktické stránce. Obsahově také nemám co vytknout.

heyxbex
03.11.2021 5 z 5

úžasná kniha. bavila mě od začátku do konce, ikdyž jsem si docela pobrečela tak byla nádherná.

Jizi
18.10.2021 3 z 5

Občas se člověku stane, že se mu kniha dostane do ruky dřív než by měla. To jí pak nerozumíte a přijde vám (obvykle) nudná/nepochopitelná/divná/nečitelná/... (doplňte libovolné adjektivum, nehodící se škrtněte). Pokud si knížky alespoň trochu vybíráte, obvykle se s nimi víceméně prolnete (a samozřejmě se vám můžou/nemusí líbit). A potom je tu poslední možnost: že se vám do rukou dostanou knihy příliš pozdě. Kdybyste je bývali četli o pár (desítek) let dřív, vyrazily by vám dech a byli byste z nich nadšení.
Číst Achilleovu píseň jako náctiletá, byla by všechno, co jsem si v té době mohla od knížky přát: Antika, velkolepý milostný příběh, osudové věštby, dramatické zvraty, grandiózní finále. Jak říkám, dvacet hvězdiček z deseti.
Teď to byla sympaticky převyprávěná legenda, která rozhodně neměla čím urazit, ale ani nadchnout. Příjemným společníkem knížka ale i tak je - už jen proto, že si nenásilně prosvištíte některá jména, která vám, pokud nejste fandové do Starého Řecka, už asi (dávno) vypadla.

Ajinka126
28.09.2021 5 z 5

[AUDIOKNIHA] wow. Nedokazu tu knihu postit z hlavy. Jako by mi autorka splnila sen, kdy mi mytologii převypráví s city. Audiokniha je skvela volba. PS: a taky si teď musím znovu pustit film Trója. Díky moc xD.

Tops
22.09.2021 4 z 5

Zajímavě podaný příběh, hvězdičku strhávám za poněkud rozvláčnou první část a nekonečné popisy citů hlavního hrdiny, které čtivosti dle mého názoru hodně uškodily. Druhou část jsem si užila.

houdkic
16.09.2021

Knihu jsem nedocetla a po 100 stranach ji vzdala. Bylo to nekonecny a nudny.

Ivka14
12.09.2021 4 z 5

Knihu hodnotím jen 3,5*, protože mně kniha celkem zklamala. Všichni mi to doporučovali a všude jsem na to viděla reklamy, ale mně to zas tak nenadchlo Ale zase konec mě překvapil. Takže jsem na vážkách jestli ta kniha byla skvělá nebo jen průměrná.

Anannas
08.08.2021 4 z 5

Pro mě to bylo bohužel trošku zklamání. Od mnoha lidí jsem slyšela velice pozitivní reakce, takže jsem se do knihy pustila s velkým očekáváním. Začátek nebyl zrovna moc poutavý, ale postupně se příběh rozjel a část odehrávající se za Trojské války se mi velmi líbila.
Knihu pokládám za hodně kvalitní ne kvůli popisu vztahu Achillea a Patrokla, ale kvůli jinému pohledu na Trojskou válku. Vždycky jsem z nějakého neznámého důvodu považovala Trojskou válku za jeden z nejnudnějších příběhů řecké mytologie. Všechny mé znalosti o ní pocházely jen od Petišky, takže se není čemu divit. Tato kniha mi ale poskytla velice barvitý a reálný pohled na celou událost. Líbí se mi, že autorka čerpala z Homérových děl a držela se té starší verze příběhu.

KLeona
07.08.2021 3 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se dokázala doopravdy začíst do příběhu, ale rozhodně to za to stálo.

Ajda300
02.08.2021 5 z 5

Dočetla jsem to asi před třemi měsíci a pořád brečím. Stačí mi podívat se na jediný fanart na pinterestu a už si hledám kolik stojí návštěva u psychiatra. Číst to, je čirý sebepoškozování. Tohle byla vážně překrásná kniha, kterou musím doporučit.
Mimochodem na ty fanarty se vážně podívejte. Doteď z nich mám depky.

Mikus
15.07.2021 4 z 5

Milé překvapení! Nic moc jsem nečekal, vlastně jsem se i docela bál (přestože mám starověké Řecko moc rád) a nebýt mojí kamarádky, asi bych se k přečtení Achilleovy písně nikdy neodhodlal, ale darovanou knihu jsem nemohl jen tak nechat ležet.
Nejsem ten, kdo by vám měl říkat, že tahle kniha se až podivuhodně věrně drží historie. Iliadu jsem nečetl. Ale minimálně podle toho, co jsem si o téhle knize po dočtení přečetl, a podle různých článků o Iliadě na internetu můžu říct, že informace v knize sedí. I ti, kteří se v této problematice orientují řekli, že Achilleova píseň zůstává Hómerově eposu věrná, a to mě opravdu těší. Nejenom, že jsem si užil fajn knížku, ale zároveň se dozvěděl o Achilleově a Patroklově životě a spoustu nových informací.
Přestože se celý příběh točí kolem vztahu Achillea a Patrokla, ochuzeni o atmosféru starověkého Řecka nebudete. Romantická linka si tu možná pro sebe občas krade až moc, ale nemyslím si, že by to bylo rušivé. Ostatně já jsem s tím tak trochu počítal.
Jediné, co mě mrzí je to zrychlení na konci. Celou dobu má Achilleova píseň pozvolný vývoj, nikam se nespěchá. A jakmile dojde k oné tragické události, všechno nabere strašně rychlý konec. Sice je vypravěčem Patroklos a tím pádem to dává smysl, ale já se těšil na Achillea proti Hektorovi, na Odysseova koně a osud Parida s Helenou. Bohužel pro ně nebylo v tomhle vyprávění místo a autorka zůstala u zmínek. Alespoň ten Achilleův skon mohl být zajímavěji napsaný. Nicméně absence paty mi nevadila, naopak mě autorčino vysvětlení v poznámkách docela překvapilo.
Ale ať nežeru, při čtení posledních stránek jsem byl naměkko. A pak i pár dní po dočtení. A to jsem si myslel, že to se mnou nehne, když přece vím, jak to skončí...

masavole
19.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která vypráví o Patroklosovy a jeho a Achiellově lásce, která se odvíjela už od raného dětstvi, když byl Patroklus poslán do vyhnanství k Achiellově otci. Kniha se odehrává ve starověkém Řecku, které se nepopsatelně liší od dnešního světa tak, až mě to mnohdy zaráželo a mátlo. Vypráví o cti, ale hlavně o obrovské lásce, kterou k sobě tito dva chovali. Na konci knihy jsem si mohla vyplakat oči.

VeronikaZ
18.06.2021 5 z 5

“Národy jsou tou největší pošetilostí, kterou smrtelníci kdy vynalezli. Žádný člověk není cennější než jiný, ať je odkudkoli.”

pat4157
12.06.2021 5 z 5

Všichni tuto pověst notoricky známe. Ale co když to bylo ve skutečnosti úplně jinak?
Skvěle napsáno a skvěle přeloženo.