Absolutní trest

Absolutní trest https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200362/absolutni-trest-200362.jpg 4 12 4

Trest smrti je od nepaměti nejvyšším možným trestem. Zpočátku to byla spíše osobní msta, která se postupně přetavila v trest za přestoupení zákona. Motiv odplaty za spáchaný zločin zcela nevymizel, ale soudce často vedla k vyřčení ortelu i snaha o definitivní vyřazení odsouzence ze společnosti a v neposlední míře i o odstrašení veřejnosti. V evropských křesťanských státech byl trest smrti velmi rozšířený, hojně uplatňovaný, a výkony trestu byly stále brutálnější. Počet hrdelních rozsudků začal klesat v devatenáctém století a k zásadnímu zlomu došlo po druhé světové válce. Dnes je ve většině demokratických zemí trest smrti zrušen, ale například v USA zůstává součástí právního systému v osmatřiceti státech. A právě v kontextu amerického právního systému se odehrávají povídky v této knize. Martin Waller beletristickou formou mapuje problematiku hrdelní spravedlnosti: rozhodování porot a soudů, udělování milosti, pobyt na cele smrti či samotný výkon trestu, který může být proveden pěti různými způsoby. Každá z povídek představuje samostatný příběh člověka, který byl právem či neprávem odsouzen, a každá se dotýká problémů, které existenci absolutního trestu provázejí: možnost justičního omylu, neúspěšný průběh exekuce nebo zkorumpovatelnost právního systému.... celý text

Lacerta.j
20.01.2018 2 z 5

Nuda. Nuda.

Dannielle
01.12.2014 5 z 5

Přečetla jsem to až do konce. Je to ,ale opravdu pro silné povahy. Zvláště poslední povídka se mnou hodně zamávala.

pinkeee85
28.10.2012 5 z 5

Nejsem moc na psaní hodnocení, ale tohle se nedá neohodnotit .. V prví chvíi jsem chtěla knihu odložit .. Neudělala jsem tak a udělala jsem dobře. Při povídce Portrét hrdelního zločince jsem si i poplakala. Můžu jen doporučit *****

Marabu
06.04.2011 5 z 5

Paradoxně - velmi barvitě popsané, netušil jsem, jak je možné poutavě vyprávět o smrti - doporučuji .... samozřejmě toto téma asi nebude pro všechny čtenáře to pravé

Martin Waller
česká, 1977