A nevěsta zavřela dveře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Novela “Nevěsta za sebou zavřela dveře“, za niž autorka obdržela prestižní Brennerovu cenu, je příkladem autorčina smyslu pro humor. Na pozadí malé rodinné tragédie zde umně rýsuje portrét jedné společenské vrstvy a zároveň si utahuje z rodiny svatebčanů, kterým nevěsta dává ve svatební den nečekaně košem. Margie, hlavní hrdinka novely, která za sebou zavřela dveře, popisuje naprosto věrohodně a přitom s humorem, jeden z nejvypjatějších okamžiků v životě izraelské rodiny – den svatební. Mladá nevěsta se od rána zavírá v ložnici svých rodičů a odmítá z pokoje vyjít, nebo alespoň vysvětlit, proč se nechce vdávat. Svatební obřad se blíží a mladá nevěsta zůstává neoblomná. Nepomáhají sliby, přemlouvání ani výhružky. Kromě zarputilé Margie a ženicha Matiho se setkáváme i s nervózními, starostlivými rodiči obou snoubenců a dalšími příbuznými. Matalonová v novele nabízí pronikavý pohled do fungování základní jednotky izraelské společnosti, kterou je rodina, a odkrývá spletité vazby jednotlivých společenských vrstev a jejich třecí plochy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449972/big_a-nevesta-zavrela-dvere-GK4-449972.jpg 3.115
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha A nevěsta zavřela dveře

Corly
22.08.2021

Není to pro každého a pro každé období, to tedy zcela jistě :-)
Mně se do mého období docela hodila, dalo se to číst, některé pasáže a některé postavy mě i bavily, ale...stačilo to napsat jiným, svižnějším a lehčím stylem a hned to bylo o něčem jiném.

dlabikk
06.07.2021

(+ SPOILER) Veliké zklamání. Izraelské spisovatele mám ráda, ale toto bylo hrozné. Tam, kde kniha začala, tak i skončila. Žádné rozuzlení, proč se tak stalo, jen tlachy a tlachy. Postavy nesympatické. Možná neumím docenit. Ještě, že je to tak krátké. Hvězda jen za to, že jsem dočetla.


VendulaB
03.07.2021

Proč po přečtení knihy, která dostane nějakou literární cenu, tak často následuje zklamání? Kniha mi přišla nudná, bez nápadu, příběh se nikam nevyvíjel, neměl žádnou pointu, na knize mi nepřišlo nic zajímavé. Za mě ztráta času.

hermína14
11.03.2021

Možná ústřední dvojice vůbec není důležitá. Třeba stačí vyslechnout představy každého zúčastněného, usmát se či pozvednout obočí, dočíst a potom dumat. I o konci a začátku...jejich i svém.

mikika
22.12.2020

panoptikum podivných osob, specifický život v Izraeli, celou dobu čekáte, jak se situace vysvětlí, a ono.. málem mě kleplo.

magnolia
16.12.2020

Psychologická novela. Izraelská, přímo z Tel Avivu. Rodina nevěsty. Rodina ženicha. Různé typy lidí. Trochu humoru. (Svatba jako řemen, ale není to taková legrace.)

Aykiru
07.11.2020

Kniha A nevěsta zavřela dveře je příběhem o tom, co se stane, když se nevěsta pár hodin před svatbou zavře v ložnici a oznámí, že se vdávat nebude. Od té doby postava, kolem které se točí celý děj, již nepromluví. Nikdo z rodiny neví proč, neví to ani její snoubenec a jedinou postavu, která by mohla něco vědět nikdo neposlouchá.
A tak se roztáčí kolotoč událostí, které jsou jak vystřižené z rodinné komedie. Jenže pod zdánlivě banálním dějem se skrývá cosi jiného. Kniha A nevěsta zavřela dveře je zčásti komedií, zčásti detektivkou, ale ve své celistvosti spíše rodinným dramatem plným narážek na problémy, které se nikdy tak docela nevysvětlí. Čtenář tak během čtení obdrží velkou sadu klíčů, ale žádný, který by tak docela zapadl do zámku zamčených dveří.