A je tu zas

A je tu zas
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224164/bmid_a-je-tu-zas-tOd-224164.jpg 4 1258 1258

Adolf Hitler sa jedného dňa prebudí v dnešnom Berlíne a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Vodca Tretej ríše sa v nových pomeroch rýchlo zorientuje a začína kariéru – tentoraz v televízii a na Facebooku! Drsná satira, ktorá je mimoriadne zábavná, ale aj desivo reálna.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Zelený Kocúr

Er ist wieder da , 2012

stavinohova
16.03.2015

Momentalne ctu, a uz nekolikrate jsem mela pocit ze ji odlozim ze me proste nebavi, nemastna neslana. Sem tam nejake vtipne pasaze, ale cekala jsem ze bude kniha lepsi. ...

vkontextu
09.03.2015 3 z 5

Výborné téma, moc jsem se na to těšil. V knize však spatřuji promarněný nápad, který volal po zajímavějším zpracování. Chápal jsem nadsázku ale Hitlerova postava zde působila krkolomně a nedůvěryhodně, jeho myšlenky a dialogy byly zezačátku vtipné, časem monotónní. Čekal jsem gradaci příběhu ale k té bohužel nedošlo. Na druhou stranu jsem uvítal pár zajímavých postřehů a myšlenek vztahujících se ke stavu současné společnosti.

Zkrátka krásně vonící, vypadající avšak nemastná, neslaná delikatesa, kterou se už od půlky nutím dojíst. Kuchaři přesto děkuji.

Flipper
08.03.2015 3 z 5

Pár poznámok ku knihe:
1. Vermes má Hitlera naštudovaného. O tom niet pochýb. niekedy to chce až veľmi dokázať - retrospektívne Hitler spomína na všetko možné čo zažil a niekedy tieto reči zbytočne zasahujú do rozbehnutého deja.
2. V knihe sa veľmi nerozlišuje o Hitlera s ktorého obdobia ide. Niekedy sa správa ako v rokoch najväčšej slávy, inokedy ako mladý burič a niekedy ako podozrievavý starý muž.
3. Aby niektoré vtipy vynikli autor sa pozerá na vec akoby Hitler nič netušil - i keď niektoré veci určite vedel. Napr. vedel, že už je dávno po vojne no aj tak uvažuje akoby boli odstávky potravín, či blokované cestné spojenia a pod.
4. Ostatné postavy sú až príliš jednoducho napísané, každí podobne uvažuje, alebo nadhadzuje Hitlerovi na smeč, aby to vyznelo dvojzmyselne a pritom vtipne.
V konečnom dôsledku kniha, ktorá by určite nešla do mainstreamu sa silou reklamy a fantázie dostala aj medzi bežných divákov.

cepice
05.03.2015 4 z 5

vtipné, akorát s prazvláštním koncem

Gagarin
27.02.2015 4 z 5

Hlavně první část je bohapustá sranda, až si člověk říká, jaktože něco takového nenapadlo někoho už mnohem dříve: ty vtipy se přímo nabízejí (aneb co si Hitler müslí o müsli). Pak kniha trochu zvážní, ale o to víc jde do hlouby a "nutí k zamyšlení". Doporučuju!

Nicollet483
23.02.2015 5 z 5

Knížka pro mě byla totálně senzační. Mohla bych jí číst pořád dokola.

Radek99
23.02.2015 5 z 5

Silná a originální satirická kniha. Předně velká metafora toho, že dnes se dá svět nejlépe ovládnout skrze média (což věděl ve své době i skutečný Hitler, proto to říšské ministerstvo propagandy, Joseph Goebbels, Leni Riefenstahl, UFA, filmové týdeníky v kinech etc). Timur Vermes prostřednictvím fiktivní oživlé postavy říšského vůdce sarkasticky analyzuje současnou německou politickou scénu (proto jeho knihu docení především čtenář, který se v politickém dění u sousedů alespoň trochu orientuje, stejně jako v německých historických reáliích). Co se Vermesovi skutečně povedlo, je oslí můstek mezi literárním Führerem a německou stranou zelených, přičemž se svými vlastními soukmenovci z NPD příliš nesouzní (i tady by jistě proběhla po převzetí moci ,,Noc dlouhých nožů"). A ještě sofistikovanější je fakt, že Hitler coby hlavní hrdina působí jako neškodný mírně podivínský sympaťák, Timur Vermes celkem kongeniálně nastiňuje způsob, jak se kdysi nenápadně a pozvolně dostal k moci, jak ho asi kdysi ve 20. letech vnímal německý národ... Neškodná figurka, která je trochu směšná, ale celkem charismatická, a která z řečnického stupínku na tribuně či skrze televizní obrazovku může říkat vlastně cokoliv, všechny ty kontroverzní věci posluchač/divák apaticky přejde...jen ten holokaust opravdu není vtipný...

Niki
14.02.2015 3 z 5

Kniha pro mě byla zklamáním, Hitler by se určitě nespokojil s tím, že ho lidé berou pouze jako komika. A vůbec jsem nepochopila ten závěr.

Jujkyna
06.02.2015 4 z 5

Co by kdyby...

Hitler je tu zde spíše jako prostředník - poselství. Jeho jméno je symbolem hrůzy a tím nenásilně upozorňuje na situaci dnešního světa. Na začátku knihy se dost nasmějete nad ironií, s jakou je jeho návrat podáván, ale jak se dostáváte hlouběji - už to není příběh o tom "co by kdyby", je to příběh, který na pozadí motivů a názoru Hitlera odhaluje současnou společnost - to, jak to tu funguje. Nebo nefunguje?
V průběhu knihy si pokládáte nejrůznější otázky - jak dlouho je stávající situace udržitelná? co když se objeví někdo, komu se budeme jen smát, i přesto, že to všechno myslí vážně?
Cílem není onen příběh co by kdyby, ale cílem je se zamyslet a poukázat na to, co se tu děje dnes - a to si myslím, že se autorovi více než povedlo .Fakt, že si vzal za svého sdělovacího prostředníka A.H. - symbol hrůzných činů a utrpení, jistojistě není náhodný a tak trochu poukazuje na vážnost situace.
Zasmějete se, ale pak se zamyslíte - to je dobře. Je dobře vědět, že není vše v pořádku.

fina3210
06.02.2015 3 z 5

První část mne moc bavila - objevování současného světa, Hitlerova zajímavá logika, co se Němcům za ta léta podařilo,... A co mne zaujalo, to je propracovaná psychologie postavy. Nicméně druhá polovina knihy mne trochu zklamala, projevy a chování už na mne byly "trochu moc drsné", nebylo to ani tak už vtipné jako na začátku, což byla má očekávání. Knihu jsem nedokončila.

Rilian
04.02.2015 4 z 5

Dle mého názoru svižně napsaná kniha, která si mě získala pro autorovu schopnost vzbudit v čtenáři sympatie s hlavním hrdinou, přičemž se čtenář musí občas sám profackovat a uvědomit si, že hlavním hrdinou je Hitler :-)

Alma-Nacida
04.02.2015 4 z 5

Že bych se "s Vermesovou knihou smála, až mi tekly slzy" teda říct nemůžu, byla spíš děsivá. Hitlerovy projevy jsem nečetla, ani po tom netoužím, a tak netuším, zda opravdu tak nekonečně, nabubřele, demagogicky a sebestředně žvanil o kdečem. Věřím, že jo. Ale číst to bylo chvílemi nad mé síly a ty jeho výlevy na libovolné téma jsem přeskakovala. Závěr, kdy by ho rády přivítaly ve svém středu v podstatě všechny politické strany, je celkem reálný a smutný. Navíc jsem čekala nějaké vysvětlení jeho "znovuzrození", a to se nedostavilo. Celkově dávám čtyři hvězdy, protože doufám, že chtěl autor varovat...

Ranuncul
03.02.2015 5 z 5

Kniha mě velice přijemně překvapila,hlavně to jak vtipně byla napsaná.
Např.o musli tyčince:
Vypadala jak průmyslovně slisované obilí.Zřejmě se stále nepodařilo vyřešit problémy s dodávkou chleba.
Nebo Hitlerova návštěva Oktoberfestu,zakládání emailové adresy a mnohem další
Ale taky se mi velice líbilo jeho zamyšlení nad současnou společností,politickou situací EU a jak popisuje některé typy lidí okolo sebe.
A co je fakt šílený,HItler v knize je svým způsobem sympaťák.
Rozhodně si knihu ještě někdy přečtu.

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Nikdy bych neřekla, že mě bude taková blbost tak moc bavit. Díky za několik upřímných záchvatů smíchu.

tlllk
13.01.2015 3 z 5

Ako audiokniha to celkom ušlo, taká príručka pre populistov.

Ivinho
05.01.2015 3 z 5

"A Hitler se obrací v hrobě" je známá hláška, která se dá použít např. při sledování populačního nárůstu muslimů v Německu nebo na fakt že v německé reprezentaci hrají turci, černoši a nebo poláci. Bylo by tomu opravdu tak?
Hitler se probere v současnosti, těžko říct jak nebo proč, z knihy se to nedozvíte (vlastně to není ani důležité). Starý Áďa je pořád stejný. Zatímco jeden posouval po mapě neexistující divize a chtěl odpalovat V2 na Londýn, další den začíná pracovat v televizi. Nad ničím neváhá, jeho proslovy jsou pořád stejné. Dejme tomu.
Knihu jsem bral jako nadsázku, nicméně v pasážích kde Hitler popisuje okolí svýma očima, už to tak vtipné není. Kupodivu AH pojmenoval mnoho problémů dnešní společnosti docela přesně, jen do toho zařadil navíc takové ty kecy o rasové podřadnosti atd.

O nějak extra přelomové čtení se nejedná. Chyběla tomu nějaká gradace nebo zakončení.

Jihorka
30.12.2014 4 z 5

Knihu jsem zpočátku vnímala jako humornou a nahlas jsem se pochechtávala, postupně mi však začal úsměv tuhnout na rtech. Neměla jsem potřebu zpochybňovat, že tak snadno by to Adolfovi neprošlo. Chtě nechtě jsem uznávala, že se jedná o nadsázku, která ovšem nutí k zamyšlení. Mé sympatie si však AH nezískal ani v této podobě. Musím přiznat, že to intenzivní setkání s nácky jsem mu docela přála.
Líbil se mi jazyk, kterým je kniha napsaná. Nic jednoduchého, ale zase ne nesrozumitelného. Knihu doporučuji dalším čtenářům.

Gooverka
13.11.2014 3 z 5

Tři hvězdičky dávám hlavně za to, že byla kniha skvěle napsána, úžasnej překlad a originální nápad. Samotný obsah mě dost zklamal, někde jsem se pousmála - střety Hitlera s realitou byly super, ale jinak musím souhlasit s ostatními - promrhaný nápad.

Koňadra
03.11.2014 2 z 5

Zaujímavý, nie však prevratný nápad. Ale tak premrhaná príležitosť ... Bieda.

kikies
26.10.2014 2 z 5

Nevím, co to mělo být a moc mi to nesedlo. Vtipné to nebylo, možná spíš odstrašující případ nepoučitelnosti lidstva (německého národa)? Hitler tu vystupuje jako víceméně sympatický dědula, který se bleskurychle přizpůsobí moderní době a každého přesvědčí a všechny protiargumenty strčí do kapsy.... ironie? nevím, nápad to byl sice originální, ale co tím sledoval tvůrce a co to přineslo a jestli je v tom nějaký soulad, tím si fakt nejsem jistá...