9½ týdne

9½ týdne https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206603/bmid_91-2-tydne-t2S-206603.jpg 3 127 127

Ano, ten film jste nejspíše viděli. Možná jste ale nevěděli, že byl natočen na základě literární předlohy. A že předlohou knihy byl skutečný příběh. Autobiografický. Elizabeth pracovala jako vysoce postavená manažerka v New Yorku, když se náhodně seznámila se svým osudovým mužem. Jejich vztah byl založen na partnerově dominanci a její bezvýhradné oddanosti, a oba milenci byli zprvu uhranuti tou dokonalostí. O takovém vztahu vždy snili, vlastně to bylo lepší než nejsmělejší představy. Elizabeth se nachází v jakémsi blaženém oparu, a tak vlastně ani nevnímá, že to, co po ní on žádá, je stále nebezpečnější a zvrácenější. A po devíti a půl týdnech Elizabeth zjistí, že ztratila veškerou vládu nad svým tělem i nad svou myslí. Autorka popisuje vlastní zážitky a pocity, jejichž důsledky nesla i dlouho poté, co vztah skončil, a volí k tomu hutný, částečně odosobněný styl, z něhož čtenáře mrazí. Ne, na tuto knihu jen tak nezapomenete.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Erotika
Vydáno: , Premiéra Studio

9½ Weeks , 1978

smejkalova.m
20.12.2015 3 z 5

Wow.. Nedokážu pochopit jak to mohla vydržet, tak dlouho, než jí to vlastně celé došlo.. Ale to, že se ho zbavila, byla ta nejlepší věc, která se mohla stát. Člověk není ničí majetek, aby s ním někdo takhle jednal.

evelýny
06.11.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a zhodnotila bych ji jedním slovem: ŠOKUJÍCÍ. O to více, když si představím, že je zde popsána osobní zkušenost. Při čtení mě nejímala hrůza ani odpor ke zvolenému tématu, spíš jsem pociťovala lítost a obavu, co všechno je žena schopna tolerovat muži z lásky?! Z mého pohledu nepředstavitelný příběh zvrácené vášně ale i závislosti, který se vám vryje do paměti. Ne nadarmo se závislost léčí na psychiatrii.
Na druhou stranu si nedovedu představit, že by se nějaký muž o mě tak staral. Nedovedu....?
Byla jsem zvědavá i na film. Nezklamal, ale kniha je kniha.

zelvickaalenka
20.10.2015 2 z 5

tak toto nevím.. film jsem neviděla a knížka mě moc nebavila.. ač jsem poslední dobou četla jen samé takové příběhy, u tohoho jsem se těšila až to dočtu! Ještě, že to nemá moc stránek.. jediné co si pamatuji, je jak ji přivazoval ke stolu.. fakt nee!

nai.ivka
25.06.2015 5 z 5

Trefný komentář _Michelle_ ke kterému se snad nedá nic dodat. No ale moje ukecané já si neodpustí ... Kdysi jsem viděla film, ale mám pocit, že tam z toho udělali spíš trochu drsnější červenou knihovnu. Proto jsem si knížku koupila a chyba lávky. Je to hustý až mrazí. Tohle budu trávit asi déle než jeden den. O lásce to nebylo ani náhodou, ten chlap ani snad netuší co to je. Tohle by měla být povinná četba pro každou snící o tvrdém chlapákovi s velkým oním co ji zbičuje, oš* do bezvědomí a bude ji do smrti milovat a na rukou nosit. Každý má někde svou hranici, většina žen se myslím zarazí už u první facky, ne až dojde na krev a začne se bát o život.

_Michelle_
20.02.2015 4 z 5

Napínavé čtení, které vzbuzuje otázky, kam až se dá zajít. V knize je barvitě vylíčen chtíč, bolest, vzrušení a chorobná závislost. Rozhodně jsem se nenudila, i když popisované události zacházely daleko za hranice mého osobního vkusu.

zuzana4291
23.09.2014 2 z 5

Film jsem sice neviděla, ale po přečtení této knihy mě ani neláká. Dle mého názoru to nemá hloubku. Kniha mě velice zklamala. Prostě čiště erotická kniha, víc od toho čtenář nemůže čekat. Nemám z toho ani pocit, že by se jednalo o lásku. Prostě jen sex, nic víc.

Beni
03.08.2014 3 z 5

Také se přidávám k názoru, že ženy jsou velice snadno ovlivnitelné a především přes lásku...

HAL
13.07.2014 5 z 5

Asi nejzajímavější a nejuvěřitelnější popis D/s vztahu jaký jsem kdy potkal.

IFu
28.01.2014 1 z 5

Kniha je vážně zajímavá. Víckrát ji ale číst vážně nebudu. Při hlubší "analýze" nám ukazuje, jak jsme všichni ovlivnitelní (zejména ženy). A to samozřejmě zcela nevinnou cestou, že si to ani neuvědomujeme. Lidská duše je vážně velmi křehká :-)

honey321
19.11.2013 2 z 5

Přečteno jen kvůli tomu, že se jednalo o autobiografii. Jinak bych knihu nejspíš odložila (a to dělám opravdu nerada).

MarieAnnaSarah
07.09.2013 2 z 5

Poprvé jsem narazila na knihu, kterou předčilo její filmové zpracování.

Knížku jsem přečetla během jedné jízdy vlakem, což už dost vypovídá o tom, jak je krátká. A nejen krátká, ale i strohá. Nemohu se zbavit dojmu, jako by to byl teprve jen náčrt, podle kterého by mohlo vzniknout něco většího. Celé mi to přišlo necelistvé a nedokončené.
Na druhou stranu byla napsána čtivou formou, zápletka nebyla špatná, postavy celkem zajímavé, jen to chtělo příběh trochu více rozvinout.

Nějak nevím, jak ji ohodnotit. Nebylo to špatné, ale zároveň to nebylo ani dobré. Takže za 2*

Ivuska.09
17.08.2013 1 z 5

Ani nevím, co si o téhle knížce myslet. Něco mě nutilo číst dál, přestože se mi to čtení vlastně příčilo.

Dannielle
10.07.2013 3 z 5

První jsem viděla film. Ten docela šel. Ale z knížky jsem byla docela zděšená. Už se k ní nechci nikdy vracet. Je hrůza co některéženy dokáží vydržet kvůli sexu.

Miranda
06.05.2013 4 z 5

Film stejného jména Adriana Lynea má s touto knihou pramálo společného. Ale protože je to můj nejoblíbenější režisér, budu se snažit pochopit, proč předlohu přetvořil do skoro pohádkově erotického příběhu s příchutí hořkosti a hlavně s dojmem, že mezi oběma aktéry skutečně existuje něco jako láska. Předloha je totiž úplně jiný kalibr. Nečekala jsem takovou silnou upřímnost, syrovost vyprávění a to, že mě četba této knihy bude skutečně až bolet. Je možná dobře, že Lyne to pojal jinak, jemněji, delikátněji. Scény s převlečením za muže nebo s prostitutkou mají totiž zcela jiný, krutější průběh, ostatně jako většina zfilmovaných scén. Přestože je skutečně místy utrpení knihu číst, je třeba se zamyslet nad myšlenkou, kterou autorka v knize použila. Sama říká, že by jí před nějakými čtrnácti dny ani nenapadlo, že kdy bude ochotna všechno tohle snášet a dokonce se na to těšit. Člověk totiž nikdy neví, co všechno se v něm skrývá a co ještě s postupem zkušeností může v sobě odtajnit.

ElenaM
20.04.2013

Co k této knize říct..? Jednoznačně patří na seznam knížek, které jsem přečetla jednou a víckrát se k ní vracet nehodlám. Je hodně znát, že to napsal člověk, co to zažil, ale moc psát neumí. Film jsem neviděla, takže nemohu porovnat, ale na knížku se asi zapomenout nedá.

doktorking
06.02.2013

knížka je špatná ale film podle ní mě bavil moc

p.stranska
19.11.2012 3 z 5

docela zajímavé pozorovat, jak si některé ženy dokáží kvůli závislosti na muži, potažmo na sexu s ním, nechat naprosto vymlít mozek...je možná víc strhující to číst, než se dívat na film. i když Mickey Rourke tenkrát určitě byl k pokoukání :-)

Alix
27.11.2011 3 z 5

Po přečtení jsem měla rozporuplné pocity, ale myslím, že znovu to už číst nebudu. Přinejmenším to bylo ... zajímavé.