7,5 stupňa Celzia

7,5 stupňa Celzia https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18231/bmid_7-5-stupna-celzia-uGc-18231.jpg 3 5 1

V katastrofickej sci-fi od Alty Vášovej sa v centre diania ocitá spoločnosť detí. Do popredia sa okrem iných dostávajú tri typy detských hrdinov — vedecký typ. hravý typ — v príhodnej chvíli sa však u neho uvoľňuje energia a zmysel pre praktičnost’ — a typ, u ktorého sa snúbi talent športovca s vedomosťami. Deti majú veľký zmysel pre objavovanie. Svoje objavy berú veľmi vážne, zaujmú ich naplno, a čo je dôležité, ich záujmy sú ešte bez postranných úmyslov — ide im iba o vec. Autorka svoju knihu postavila na týchto detských vlastnostiach a bez váhania im prisúdila vedúcu úlohu v boji proti prírodnej anomálii a zároveň tým nastavila zrkadlo spoločenstvu dospelých, ktorí tým, že pripravujú akýsi technický raj na zemi, strácajú zmysel pre život uprostred prírody a pre jej zákonitosti. Prehrešujú sa proti prírode a platia za to obrovskú daň.... celý text

Corso
21.08.2023 2 z 5

Ked televizia ci rozhlas planovali inscenacie pre mladez, siahli po autoroch presne ako Alta Vasova. Malo to detskych protagonistov, vedecko fantasticky motiv, v tejto knihe skor taky upozadeny, naznaceny. Co o tejto knihe napisat. Kym v realite sa nasa planeta vydava cestou pomaleho oteplovania, Alta ju nechava chladnut, spustila dost rapidne ochladzovanie a novu dobu ladovu. Pre decka z podhorskeho mesta zo specialnej skoly...asi niekde na nasej Orave Kysuciach, pod Tatrami :) zacinaju uholne prazdniny. (lokalizacia je nekonkretizovana)
Musim napisat, ze kniha sa necita lahko, su to velke bloky rozpravacovho monologu, pozorovatela, ucitela, svedka udalosti. Alta sa vyhyba dialogom ako cert krizu. Na prvych sto stranach je snad 5 riadkov priamej reci aj to len tak nahodenych. Tu je jej slabina pretoze text postrada taku tu obvyklu dramatizaciu deja, nie je jak to nazvat... prevzdusneny. Dalej ked sa zamyslam nad opisanym dejom, strasne rychlo, behom par tydnov dochadza k degradacii a apatii ludstva v krizovej situacii, po tyzdni je po potravinach, okamzite zacne hladomor, deti zacnu lovit, dospeli su flegmaticki a neskor je to aj akosi vysvetlene, preco dospelaci degeneruju.
Detski protagonisti mali byt taziskom, lenze su napisani dost plocho, sablonovite, stereotypne. Nestotoznite sa s ziadnym z nich. Mam dojem, ze to mohlo byt nieco ako pokus o "Dva roky mrazivych prazdnin". Lenze to je rozkrocene aj k detskemu dobrodruzstvu, aj k vaznemu ekologickemu apelu, aj k analyze ludstva ala "Pan much", aj ku kritike, a tak z kazdeho rozka troska naznacene.
Proste a skratka v roku 2023, po pandemii, ekonomickych krizach, a kadejakych vojnach kniha posobi, a aj na mladeho citatela odkojeneho dnes kopou distopii, by posobila naivne, neuveritelne. Kludnym srdcom to vsak zaradujem do retro-fantastiky. Na slovenskom teritoriu kazda fantastika dobra a vzacna. Ale proste, neuzil som si to.

Alta Vášová
slovenská, 1939