Zem - 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať

Zem - 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326026/bmid_zem-50-myslienok-ktore-by-ste-mali--Jnk-326026.jpg 3 4 2

50 myšlenek série

Vo vzdialenosti, akú mnohí z nás každodenne prekonajú cestou do práce, sa nachádza miesto, ktoré nikto nikdy nenavštívil, s teplotnými a tlakovými podmienkami, aké si vieme len sotva predstaviť. Prečo je zemské jadro horúce? A prečo by bez oceánov neexistovali kontinenty? Nad týmito aj ďalšími otázkami týkajúcimi sa modrej planéty sa zamýšľa spisovateľ a vyštudovaný geológ Martin Redfern. Objasňuje, ako Zem vznikla a aký bude jej pravdepodobný osud vzhľadom na aktuálne demografické a ekosystémové trendy. Vysvetľuje základné prírodné procesy, čo sú klimatické pásma, morské a vzdušné prúdy, ako prebieha tektonický pohyb zemských dosiek.... celý text

Ingrísek
27.05.2018 3 z 5

Před přečtením by se čtenář měl orientovat v základních geologických pojmech. Některé kapitoly byly zajímavé a čtivé, některé už méně. Z mého pohledu byla nejvíce zajímavá poslední pětina knihy.

Flipper
23.06.2016 3 z 5

Úmysel autora natiahnuť vznik a históriu zeme do cca 3/4 knihy a len v poslednej a venovať živočíchov, človeku, či budúcnosti Zeme je papierovo príťažlivá a dáva punc uvedomenia si dĺžky trvania procesov jej formovania, na druhej strane niekedy meditácie o horninách sú viac opisno-štatistické a nevyvolávajú myšlienkovú aktivitu väčšieho kalibru. Môže to tiež súvisieť s menším obrazovým materiálom, ktoré ťažšie formuje predstavivosť (v tomto ohľade mi dala viac obrazkovo nabitá "Tajemství Země od Roberta Coenraadsa), koniec knihy sa podobá na knihu "Budúcnosť - 50 myšlienok" takže podnetné len pre striktných geológov.