25 tajemství Prahy

Věděli jste, že z prken popraviště 27 českých pánů je vytesáno schodiště, po kterém se stále chodí? Znáte místo, kde ve zlaté vitríně sedí mumifikované tělo Marie Elekty od Ježíše? Slyšeli jste příběh balkonku domu U obrázku Panny Marie na Kampě? Víte, proč o letním slunovratu zapadá slunce do chrámu sv. Víta? Odhalte 25 tajemství magické Prahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397115/25-tajemstvi-prahy-5ne-397115.jpg 4.546
Literatura naučná, Architektura, Pragensie
Vydáno, Grada

Kniha 25 tajemství Prahy

codeas

Zajímavě vizuálně "atraktivně" udělaná kniha, ale stylem připomíná spíše sebrané články z víkendové přílohy novin.

cukrovka

Příjemná knížka o známých i neznámých místech Prahy doplněná krásnými fotkami. I když některá tajemství zde uvedená nejsou tak úplně neznámá, přesto mi knížka přišla zajímavá. Informace nejsou nijak rozsáhlé,ale dokáží nalákat na výlet do Prahy. I já se v den letní rovnodennosti vypravila ke Staroměstské mostecké věži, abych viděla jestli se stín lva dotkne orlice, ale počasí mi nepřálo a slunce moc nesvítilo. Tak snad příští rok.

Tazz1

Bylo to krátké, v rozsahu speciálu časopisu jak knihy. Dané příběhy mohly být více rozpracované. Takhle jsem v jedné ruce držel knížku a ve druhé mobil, kde jsem googlil info a hledal fotky. Takže takové ve smyslu, tady máš čtenáři tajemství, ale najdi si k němu sám co chceš. Nicméně i tak super, o některých tajemstvích jsem vůbec nevěděl a beru to jako velmi dobré nasměrování. Už se těším, až si přečtu pokračování.

Terva

Tajemství? V Praze?
Stačí jen zvednout hlavu a dívat se.
Praha má tu výhodu,
že tu byla před námi a bude i po nás.
Může být tedy trpělivá.

První dvě tajemství mě celkem odrazovaly od dalšího čtení. Obával jsem se, že pokud bude kniha celá v tomto duchu, nedočtu jí. Naštěstí se to vše okolo šestého tajemství ustálilo a stalo se přínosem, místo odrazováním. Proč? První tajemství o dětském náhrobku na Malostranském hřbitově bylo strašný. Tím myslím vysvětlení osudu tříleté dívky a její pomoc dalším lidem. Tříleté dítě pomůže několika lidem, pak spadne z okna, v důsledku toho zemře a nadále pomáhá a radí i po smrti. Tříleté dítě – musím zvopakovat. Navíc se tvrdí, že to byl vlastně anděl. Tak jak se anděl může usmrtit pádem z okna? Má křídla. Navíc se dle legend povídá, že dítě bylo nesmírně inteligentní – jak může inteligent spadnout z okna, když si hraje se svou panenkou? No prostě divný a nezáživný.

SIGNATESIGNATEMEREMETANGISETANGIS –
Signate, signate, mere me tangis et angis
(Na vědomí tobě znamení, poskvrníš-li mě dotykem, budeš zardoušen.)
Čteno tam i zpět dává stejný smysl.
…...Nápisy k ochraně před zlými démony Staroměstské mostecké věže......

Druhé tajemství mě strašně rozesmálo. Jako tajemná informace je nám zděleno, že Karlův most nechal postavit Karel IV. A most je z kamene. Tak tuhle tajnou informaci jsem nikdy neslyšel. Pro nechápavé – je to ironie! Tak že máme tu dvě tajemství a ani jedno mě vůbec neoslovilo, spíš jsem se po tom stal nasertivní, abych nebyl sprostý. Ale, pak přišel krásný článek o Pražském orloji a už to bylo lepší. Jenže i tady jsou drobné nedostatky. Spisovatel tvrdí, že jak u Novoměstského tak i Staroměstského orloje došlo k chybě a na každém zvěrokruhu chyběl jeden ze znaků znamení zvěrokruhu. Dobrá, je to tajemné, jenže nikde jsem se nedočetl, který ze znaků a na kterém orloji chyběl – ŠKODA!

Malá ochutnávka:
V mezikruží určeném měsícům vidíme, že leden je oslava narození dítěte coby Nového roku, v únoru si sedlák nahřívá nohu u ohně a žena nese dříví, v březnu sedlák oře, v dubnu uvazuje stromky, v květnu si mládenec zdobí klobouk a dívka trhá květy, včervnu kosí trávu, v červenci srpen žne pšenici, v srpnu mlátí obilí, v září je doba setby, v říjnu sklízí hrozny, v listopadu káci dub a připravuje dřevo na zimu, v prosinci pak zabíjí prase.... (Kalendářní deska Staroměstského orloje)

Pak už se to celkem neslo v duchu tajemných zákoutí jak starých legend tak i novodobých staveb. Tím myslím, třeba informace o tom, že existuje stanice metra Klárov, jak to bylo se stadiony na Letné, kde vlastně tři kluby měli svá hřiště. A hlavně mě zaujala informace o jezdících schodech od Vltavy (vyústění dnešního Letenského tunelu) až nahoru na Letnou. Pokud tyto, dnes již neexistující schody, chcete vidět, pusťte si film Muži v offsidu. Další, pro mě až mrazivá informace je, že Praha měla kdysi horskou dráhu pět kilometrů !!!! dlouhou. Kam se sere, dnes již rozebraná pidihorská dráha z Fučíkárny. Jo, informací a tajemství je tu celkem dost.

Tomáš Jaroš z Brna s Boží pomocí mě odlil.
(THOMAS IAROSCH / BRVNENSIS AVXILIO / DIVINO ME FVDIT.
(Nápis na zvonu Zikmund)

Díky špatnému výběru prvních třech až čtyřech tajemství a díky několika násobnému opakování stejné informace (skoro v každém článku z těch 25 tajemství) jsem chtěl dát jen tři hvězdy. Jenže pak jsem si říkal, že jsem z knihy vlastně dostal celkem dost informací, a někdy v létě mohu začít zkoumat některá zákoutí Prahy, a hlavně díky krásným fotografiím, dávám za čtyři. Jo a nejlepší fotografie má Kamil Procházka a na konci knihy i Karel Dobeš.

kuky921

Stručný přehled míst, které je prima vidět. Velmi pěkné fotografie.

E_Lan

Velmi zajímavé a graficky hezky zpracované dílko. Už se těším na druhý díl. Je krásné, když se někdo o něco zajímá a stručnou formou dokáže pár svých objevů předat dále. Skvělé.

Magrata15
29.12.2019

Stejně jako druhý díl Nová tajemství Prahy, i tahle kniha byla skvělá. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o hlavním městě a chystám se i některá navštívit. Kdyby v knize byla třeba i malá mapka,kde se zmíněné místo nachází,byla už víc než dokonalá.

n.ezn.amy
19.11.2019

skvělá kniha o pražských místech a zajímavostech, člověk někdy přes tyto místa chodí denně a nezastaví se ani nezvedne oči a to je chyba. Kniha doplněná nádhernými fotografiemi. Praha je opravdu krásná