2084

2084 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159954/2084-159954.jpg 4 4 2

Svět roku 2084 (podle poznámky na obálce jde o „optimistickou odpověď na Orwellův 1984“) je technicky i politicky vyspělou utopií, řízenou na principech přímé demokracie. Detektiv Mark Lenzlinger je pověřen pátráním po distributorech nebezpečné drogy MKZ. Pátrání ukáže, že různé zdánlivě nesouvisející okolnosti a neštěstí jsou ve skutečnosti projevy zločinné podzemní organizace, která se snaží o narušení politické stability a o vládu nad světem. Kniha je napsána na slušné řemeslné úrovni, autor se zaměřuje zejména na špionážní zápletku a jeho budoucí svět je vykreslen jen útržkovitě a málo přesvědčivě. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction 2084 lze definovat jako politickou science-fiction ve formě detektivního románu. Je to optimistická odpověď na Orwellův 1984 – vize světa za sto let. V té době je Praha hlavním městem Spojených států evropských, po silnicích jezdí jen elektrické automobily, magnetické vlaky obstarávají rychlostí letadla dálkovou dopravu, v obchodech se platí kontokartami, počítačová technika je běžným vybavením průměrné domácnosti. Ale hlavně: politický systém byl přetvořen ve skutečnou demokracii, což znamená zrušení politických stran a profesionálních politiků a zavedení přímého rozhodování jednotlivých občanů. Dřívější zápasy stranických frakcí, klik a specifických zájmů (vested interests) byly nahraženy spoluprací mezi občany, experty a pracovníky veřejné správy. Jsou tu však rušivé momenty: výskyt nové drogy MKZ, zvýšení nehodovosti v západním Švýcarsku, nacionalistická agitace v Polsku… Má to všechno něco společného s čínským znakem nalezeným v notesu náhle zahynuvšího úředníka Ministerstva Veřejné Bezpečnosti? Policejní agent Zeman pověřuje pátráním soukromého detektiva Lenzlingera. Drama začíná. -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Přidat komentář

momo67
17.05.2022 3 z 5

Bežný detektívny román. A možno v dnešnej dobe nechcene aktuálny. Mocní tohto sveta svet nechcú ovládnuť, aby ho zničili. Je to oveľa horšie. Oni ho chcú ovládnuť, aby ho vylepšili tak ako to závere románu hovorí de Vernie "jsem přesvědčen, že jednám v prospěch tohto státu".

ludek.n
22.06.2021 4 z 5

Když George Orwell psal svou politickou románovou alegorii 1984, určitě netušil, že se jednoho dne objeví český emigrant Jiří Polák, aby se pokusil o něco podobného, posunutého o jedno století do budoucnosti. Tím ale dost možná všechny paralely mezi těmito dvěma díly končí, přestože se anotace u knihy snaží předstírat spojitost daleko těsnější a provázanější. Polák má na rozdíl od Orwella politiku jen jako berličku k veskrze akčnímu, detektivnímu příběhu, hojně využívajícího propriet žánru science-fiction. Ona politická nadstavba je sem bohužel našroubována přes závit a působí skrz naskrz účelově. Odmyslíme-li si ji, máme před sebou podivuhodnou směsici agenta 007 Jamese Bonda a francouzské spojky Jimmy „Popeye“ Doyla. Převázáno silným provazem, zabaleno do ohlupujících politických proklamací, trochu přibarveno cukrkandlem a odesláno uhánějícím expresem, kde se na ztráty nekouká a náhoda číhá za každým rohem. Přes všechny ty pobuřující a kýčovité kudrlinky má nicméně Polákův román šťávu a drive, které by mu mohly závidět daleko sofistikovanější a propracovanější dílka.


Štítky knihy

antiutopie, dystopie, kakotopie

Autorovy další knížky

Jiří Polák
česká, 1933
1992  75%2084
2013  40%Soumrak bohů Nového světa
2013  0%Texty o přímé demokracii