127 hodin: Na hraně smrti

127 hodin: Na hraně smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68668/bmid_127-hodin-na-hrane-smrti-xjd-68668.jpg 4 101 23

Aron Ralston, hlavní hrdina a autor v jedné osobě – nadšený horolezec, cyklista, plavec a obdivovatel divoké přírody –, se vydává na snadnou výpravu do utažských kaňonů, kde ho při rutinním sestupu skalní průrvou uvězní balvan, který mu přišpendlí ruku ke stěně. Prakticky bez naděje na záchranu probírá různé možnosti, jak se dostat z nečekané pasti, a přitom se neúprosně blíží k rozhodující volbě. Během dlouhých hodin úporného boje o přežití vzpomíná na mládí, rodiče, přátele a především výpravy do divočiny, která se mu stala osudem. Poutavě popisuje své dávné setkání s medvědem i to, jak se vzdal výhodného místa, aby se mohl plně věnovat svým milovaným horám, vrací se ke klíčovým zážitkům a přemýšlí, kam ho zavedly.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Jota

Between a Rock and a Hard Place , 2004

romysa
30.08.2012 5 z 5

Tento opravdu silný příběh Arona Ralstona mě úplně pohltil a od knihy jsem se nemohla odlepit,osobně smekám nad jeho odvahou, vůlí a láskou k životu

ivasou
03.03.2012 5 z 5

Neuvěřitelný příběh lehkomyslného mladíka, který i ve chvíli na dohled smrti neztratil vůli, odvahu a chladnou hlavu a dokázal přežít díky skvělé předchozí průpravě a výbornému úsudku. Jen díky sobě přežil a dokázal opravdu skoro nemožné. Když jsem to četla, několikrát jsem si četla na obálce, že to je skutečný příběh. Nechtěla jsem uvěřit a ačkoliv je to již dlouho a o Aronovi jsem dosud nevěděla, knihu jsem koupila otci náhodou, už vím, proč o něm mnoho lidí mluví jako o hrdinovi. Trochu jsem se obávala stylu a slohu horolezce, ale mile mě překvapil, kniha se četla jedním dechem (4 dny ).

Judy24
08.09.2011 4 z 5

Přemýšlím pořád, jestli mám dát čtyři, nebo tři hvězdičky. Teď končím na čtyřech.

Příběh Arona Ralstona je bezpochyby neuvěřitelně silný a rozhodně netvrdím, že by ho sám autor nějak zkazil. Sama jsem byla až překvapená, jak plná knížka je a jak podrobně, ale zajímavě popisuje (téměř) minutu po minutě jeho dobrodružství, které ho dostalo až na samotnou hranici lidství.

Jenže...Aron na jednu stranu chytře rozdělil knihu na části o své nehodě, kterou chronologicky popisuje a na části o své minulosti, o svém životě a hlavně o svých předchozích dobrodružstvích, která ho nakonec dovedla rukou pod kámen. Obě části se pravidelně střídají. Ten nápad je fajn, jenže já nejsem outdoorový sportovec a vlastně nejsem sportovec vůbec. Takže mě části o lezení na skály a hory, prodírání se kaňony a sjíždění divokých řek moc nebavily a častokrát jsem se musela přemlouvat, abych si stránku přečetla pořádně. Je to škoda, protože je to spíš moje vina, než autorova. Jinak jsou ty části vlastně pěkně napsané, to musím uznat.

Jestli aspoň občas někam lezete a rádi riskujete pro trochu adrenalinu, budete 127 hodinami nadšení. A pokud jste na tom s extrémním sportem jako já, rozhodně nebudete zklamáni. Příběh Arona Ralstona je totiž natolik neuvěřitelný, ale zároveň poučný, že nejde odejít od knihy s prázdnou hlavou.

horolezectví boj o přežití zfilmováno USA (Spojené státy americké) podle skutečných událostí Utah

Autorovy knížky

Aron Ralston