Další soutěž naší knihovny

encyklopedie28.02.2019 v 13:00

Nejen pro všechny skalní fanoušky, ale i příležitostné čtenáře a posluchače detektivek královny zločinu Agathy Christie jsme si na březen připravili audiosoutěž Vraždy podle Agathy. Důvtipné zápletky, napínavý děj a nečekaná rozuzlení - to jsou detektivky této slavné spisovatelky.
Pravidla soutěže:

Každý březnový týden, a to pravidelně vždy v úterý a ve čtvrtek, se na internetových stránkách www.knihovnaprerov.cz/soutez/ budou objevovat nové soutěžní otázky. První z celkového počtu osmi otázek bude zveřejněna v úterý 5. března 2019.

Všechny soutěžní otázky budou vystaveny na webu knihovny až do neděle 31. 3. 2019, kdy bude celá soutěž ukončena. Do této doby budete moci na otázky odpovídat, a to buď každý týden jednotlivě, nebo hromadně na konci soutěže. Je důležité, aby všechny odpovědi byly odeslány v řádném termínu a v případě zasílání přes internet ze stejné e-mailové adresy, a to na knihovní e-mail aktivity@knihovnaprerov.cz.

Po ukončení soutěže budou vylosováni tři nejúspěšnější soutěžící, kteří správně odpoví na co největší počet otázek. Každý vylosovaný výherce bude odměněni jednou z nejnovějších audioknih s detektivním příběhem Agathy Christie a ti, kteří nebudou uživateli naší knihovny, získají bezplatnou registraci do 30. září 2019.

Soutěže se mohou zúčastnit jak uživatelé Městské knihovny v Přerově, tak ti, kteří nejsou registrovanými uživateli našich knihovních služeb. Registrovaní účastníci soutěže musí s každou odpovědí uvést své jméno a číslo čtenářského průkazu. Soutěžící, kteří nejsou registrovanými uživateli knihovny, musí s každou odpovědí uvést své kontaktní údaje (jméno, příjmení, rok narození, adresu a e-mailovou adresu, popř. telefonní číslo).

Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci organizátora a jejich rodinní příslušníci. Za rodinné příslušníky se pro účely této soutěže považují osoby tvořící domácnost a/nebo osoby blízké.

encyklopedie28.02.2019 v 13:07

...škoda, já jsem ze soutěže vyloučen .......

alekis28.02.2019 v 15:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie07.03.2019 v 20:39

Otázka č. 1:

Románový debut Agathy Christie z roku 1921 je zároveň i první knihou, v níž se objevil belgický detektiv ve výslužbě Hercule Poirot. Ten přijíždí na pozvání svého přítele, kapitána Hastingse, do rozlehlého panského sídla, aby zde diskrétně objasnil úmrtí jeho postarší, ale velmi bohaté majitelky. Podezření, že byla otrávena, se brzy mění ve skutečnost. Kdo je však vrahem - manžel Alfréd, nevlastní syn John Cavendish, jeho krásná žena Mary nebo snad rodinný lékař? Poirot se pustí do průzkumu stop, alibi i složitého přediva vzájemných vztahů místních obyvatel, aby nakonec neomylně usvědčil chladnokrevného vraha. V románu se také poprvé setkáváme s vrchním inspektorem Jamesem Jappem. Důmyslný příběh, který nakladatelé nejdříve odmítali, zahájil kariéru světově nejprodávanější prozaičky všech dob.

ZNÁTE NÁZEV ROMÁNU, VE KTERÉM SE POPRVÉ OBJEVILA POSTAVA HERCULA POIROTA?

encyklopedie07.03.2019 v 20:39

Otázka č. 2:

Druhá nejslavnější postava královny detektivek – slečna Jane Marplová, je ctihodná stará panna proslulá jako „odbornice na mrtvoly“, která se dokonale vyzná ve zločinech a nemilosrdně odhaluje jejich pachatele. Tato bělovlasá dáma s pomněnkovýma očima a růžovou pletí, zahalená do krajkových šál a plédů, má u sebe neustále staromódní kabelku s pletacími dráty a klubky vlny. Pod svým křehkým zevnějškem však skrývá bystrou mysl, schopnost kombinace a brilantní znalost lidské povahy, podepřenou letitými zkušenostmi se svými sousedy. Částečně díky důvěrné znalosti vesnických obyvatel se všemi jejich tajemstvími a slabinami se dokázala stát znalkyní lidské povahy a skvělým detektivem. Často sama říkává, že „vesnický život je plný hříchů“. Bydlí na anglickém venkově, který se jí po většinu života stal domovem.

JAK ZNÍ NÁZEV VESNICE, V NÍŽ ŽIJE OBDIVUHODNÁ SLEČNA MARPLOVÁ?

alekis07.03.2019 v 21:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


encyklopedie13.03.2019 v 09:18

Otázka č. 3:

Vrahem v detektivkách Agathy Christie obvykle bývá ten, koho byste podezřívali jako posledního. Nejinak je tomu i v příběhu nazvaném Vražda Rogera Acroyda - přívětivého pána, který byl duší poklidného městečka King’s Abbot a jenž je nalezen ubodán k smrti ve svém vlastním domě. Existuje hned několik možných podezřelých, a to z okruhu jeho rodinných příslušníků i sloužících. Celý příběh vydírání, sebevraždy a následné vraždy vypráví lékař Acroydových, dr. James Shappard. Ten o jejich rodinných poměrech rozmlouvá se svým sousedem Herculem Poirotem, který se právě přistěhoval na poklidný venkov, kde tráví svůj volný čas pěstováním dýní.

KDO JE VRAHEM ROGERA ACROYDA?

encyklopedie15.03.2019 v 12:39

Otázka č. 4:

Bohatý americký obchodník Samuel Edward Ratchett si zasloužil smrt kvůli jednomu z nejodpornějších zločinů století, který spáchal - únos a vraždu malé dcerky Daisy Američanů Armstrongových. Jejich rodinná tragédie otřásla příbuznými, přáteli i celou veřejností. Když je Ratchett později ubodán 13 ranami nožem vedenými nestejnou silou a nemůže proběhnout řádné policejní vyšetřování, ujímá se případu Hercule Poirot. Poté, co odhalí pachatele, bojuje poprvé ve své kariéře sám se sebou - má porušit zásadu každého viníka bez výjimky vydat policii, nebo ho v případě „prospěšné vraždy“ nechat trestu uniknout?

O KTERÉM ROMÁNU AGATHY CHRISTIE JE ŘEČ?

encyklopedie20.03.2019 v 19:41

Otázka č. 5:

Schůzka se smrtí je jeden z exotických románů Agathy Christie, jehož námět získala autorka při svých cestách se svým druhým manželem, archeologem Maxem Mallovanem. Obětí zločinu je zde lady Boyntonová - zlá, panovačná, do morku kostí nepříjemná žena, která léta pila krev každému ze svého okolí. S chutí by ji zavraždil snad každý - personálem počínaje, rodinnými příslušníky konče. Možná si nezasloužila umřít zrovna tak ošklivým způsobem, ale její smrti určitě nikdo nelituje. I přesto je ale zapotřebí jejího vraha odhalit. Poirot se nejdříve stane svědkem střetnutí despotické lady Boyntonové s nevlastními dětmi, po její vraždě pak stojí před nebývale složitým a do minulosti hluboce zasahujícím případem.

TUŠÍTE, KDE SE ODEHRÁVÁ DĚJ TOHOTO PŘÍBĚHU?

encyklopedie25.03.2019 v 12:30

Otázka č. 6:

Letec Jerry Burton se v románu Není kouře bez ohýnku zotavuje ze zranění při havárii a na radu lékaře si se svou sestrou Joannou pronajímá vilu v poklidném městečku Lymstock. Postupně se seznamují s místními obyvateli – podivínským fanouškem umění Pyem, reverendem Calthropem a jeho manželkou, právníkem Symmingtonem a jeho ženou i pohlednou chůvou, doktorem Griffithem a jeho sestrou nebo třeba se staropanenskou slečnou Bartonovou. Jednoho dne obdrží Joanna anonymní dopis, ale není jediná, komu hanlivý list přišel. Podobný dopis, týkající se vždy milostného života, dostalo totiž více obyvatel Lymstocku. Otázkou není, do jaké míry jsou obvinění pravdivá, ale kdo tyto dopisy odesílá. Bohužel u pouhého rozesílání anonymů to neskončí - jedna z dam po jeho obdržení spáchá sebevraždu. Když je zavražděna také služebná Symmingtonových Agnes, je zcela zřejmé, že jde o vraždy předem naplánované. Tehdy manželka místního vikáře pozve slečnu Marplovou, aby vypátrala pachatele.

Z ČEHO ANONYM OBVINÍ V DOPISE SOUROZENCE BURTONOVY?Vložit příspěvek