Čtete kroniky?


tester
tester 19.12.2015 v 05:16

Co lidé všechno čtou. Např. : http://www.obecmalamorava.cz/kronika-male-moravy
Kroniky můžou inspirovat čtenáře k hlubšímu poznání toho o čem se v kronikách píše a vybrat si knihy z databazeknih.

Richie1
Richie1 20.12.2015 v 19:53

Zatím nečtu. Ale doufám, že se časem dostanu k některým kronikám. Mám na mysli kroniky obcí či různých spolků, ze kterých se dočtu nové informace, jimiž doplním právě zpracovávaný rodokmen svého rodu. Takže to pro mě bude zajímavá a někdy přímo detektivní četba.

pajonek
pajonek 20.12.2015 v 20:03

Richie - doporučuji farní úřady. Já tak za 10 roků stvořil rodokmen /něco málo pořád samozřejmě chybí/ až do roků 1570.....

Richie1
Richie1 21.12.2015 v 16:32

Pajonku, ... 1570? Tak to je krásný výsledek. Úžasný!
Já jsem zatím nejdále pokročil k roku 1851 - dřívější záznamy se mi už špatně čtou (buď jsou v němčině nebo jsou velmi špatně čitelné). Zatím ale jen brouzdám po internetových matrikách - i tak těch údajů je mnoho a prokousávám se tím pomalu. Snad v létě bych pak mohl vyrazit do míst mých předků a fyzicky pátrat po farnostech a v archivech.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 21.12.2015 v 23:30

Pátrání po farnostech v dnešní době nemá smysl - od roku 1949 jsou všechny důležité církevní písemnosti uloženy ve státních okresních/oblastních archivech (církev je ale stále jejich majitelem) - matriky, soupisy duší, knihy biřmovaných, knihy ohlášek snoubenců... tedy vše, co genealog potřebuje pro své bádání. Pokud se na nějaké farnosti stále nachází nějaké dokumenty, budou osobního nebo obecného charakteru (církevní oběžníky třeba), nic užitečného pro rodokmen. Pokud tedy kolegové archiváři byli důslední při skartačním řízení a faráři neměli potřebu něco utajit a schovat...

kenedu
kenedu 22.12.2015 v 18:26

Taky trochu z jiné stránky, právě ted čtu Českou kroniku od prof. Josefa Laciny. Obsáhlè dílo od prvního osídlení Čech až do roku 1 848. Vyšlo v roce 1 894 s nádhernými ilustracemi.


pavlinda
pavlinda 22.12.2015 v 20:50

Richie1-já mám rodokmen od roku 1684-je to zábava na hooodně dlooouho:-)

Richie1
Richie1 22.12.2015 v 22:34

Pavlindo, tak to věřím. Mám pocit, že na tom budu pracovat mnoho let.
1684 je také krásný letopočet a znamená dlouhou historii rodu. U nás v té době vládnul Leopold I. a probíhala tvrdá rekatolizace. Lidové vrstvy se bouřily ( i kvůli velkým daním) a habsburská monarchie vedla úspěšné války s Turky za znovuzískání Balkánu. Asi se nežilo lehce v takové době, ale tenkrát to tak lidé neviděli.

Allons-y
Allons-y 08.04.2016 v 22:34

Když jsem viděl nadpis diskuze, musel jsem se hořce zasmát. Jen jednou jsem četl kroniku: Alois a Vilém Mrštíkové - Rok na vsi. Řeknu vám, pro kroniku, jak smyšlenou, tak pravou, musíte mít ty správné vlohy. :D



Vložit příspěvek