Čitateľské fórum.


Padfoot
Padfoot 26.02.2019 v 13:00

Tak tenhle seznam se mi hodně líbí... Napočítala jsem 19 už přečtených titulů a minimálně 20, na které se dlouhodobě chystám. Třeba takový Odpoutaný Prométheus je na mém TBR seznamu snad už od střední... Je dobré vědět, že je stále na co se těšit.

Gilgameše už mám doma a zatím jen okukuju. Ale našla jsem svoje poznámky z doby, kdy jsem ho četla, takže minimálně sedm let starý názor už mám :D
Pokud tedy už přihazujeme na seznam, tak bych tam ráda připsala Mistra a Markétku od Bulgakova. Jednak jsem knihu dostala k vánocům a druhak si myslím, že Rusáků není na seznamu klasické literatury nikdy dost :)

newtory
newtory 26.02.2019 v 13:15

OK, dopĺňam:
"Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
"Mistr a Markétka" (M.A.Bulgakov)
Dávam na zváženie, či tam ponechať obidve knihy od Dickensa, alebo len jednu a ak, tak ktorú. Prípadne niektorú inú ?
P.S. Čo to znamená TBR seznam ?

Text příspěvku byl upraven 26.02.19 v 13:19

Naias
newtory
newtory 26.02.2019 v 13:29

Zase som sa niečo nové dozvedel (ale či si to zapamätám...?).

Jass
Jass 26.02.2019 v 18:33

Já bych řekla, že dva Dickensové snad ničemu nepřekáží, pokud by bylo nutné se rozhodnout, dala bych přednost Nadějným vyhlídkám...
Pokud přihazujeme, tak bych přidala Orlanda od Virginie Woolfové. Zaprvé proto, že v seznamu ještě nemáme žádnou autorku, což už při tomto počtu začíná být lehce trapné :-). Zadruhé to není dlouhé, takže optimální pro společné čtení. Za třetí se mi vcelku zamlouvá ten námět...

newtory
newtory 26.02.2019 v 22:35

Súhlasím s Padfoot. Veľmi podnetný zoznam. Zopár kníh mám, zopár som ich čítal, zopár z nich by som veľmi rád čítal a pridám ešte jednu kategóriu. Do niektorých sa mi vôbec nechce.
AD: Jass
Súhlas, ani sme si neuvedomili, že polovicu ľudstva sme vynechali (neviem koľko to robí na spisovateľoch).
Virgíniu samozrejme pridávam, dokonca som ju aj čítal a mám ju v knihotéke aj v "srdci".
"Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
"Mistr a Markétka" (M.A.Bulgakov)
"Orlando" (V.W.)
Dickens sa mi veľmi páči, ale Pickwickovci priam metafyzicky.
Tak sa mi zdá, že v našom vlákne na rozdiel od iných vôbec netrpíme núdzou: Čo čítať. Mám pocit, že je to skôr naopak a pritom vôbec nemusíme striehnuť na novinky.
Ľudia horúčkovite hľadajú a všetko potrebné im leží rovno pod nosom...


Jass
Jass 26.02.2019 v 22:49

newtory: Řekla bych, že kategorie "nechce se mi číst" je skutečně rozsáhlá - obzvlášť když člověk něco přečíst musí.
Virginie je spisovatelka, která mi stále proklouzává mezi prsty, i když mě její dílo už dávno zaujalo...
Někdy mám dojem, že lidé trpí zvláštním druhem fobie - ze starých knih (někdy i z knih obecně...). Přitom mám často dojem, že některé knihy klidně mohly být napsány včera... v pozitivním slova smyslu.

newtory
newtory 26.02.2019 v 23:19

V osobnosti Virgínie je niečo priťahujúce, éterické...
Čo sa týka toho do čoho sa človeku príliš nechce, rozdelil by som to do dvoch kategórií:
1. Osobná skúsenosť s knihou, autorom. Nemôže (a ani nemusí) sa nám všetko páčiť.
2. Predsudok, nefunguje síce vždy na 100%, ale chráni nositeľa pred...no čímkoľvek.
S poslednou vetou bez výhrad súhlasím. Predsudok voči starým knihám sa síce tvári ako predsudok, ale je to skôr zle zamaskovaná lenivosť a večná túžba po stále ďalších, podľa možnosti nových podnetoch.

Mirka2778
Mirka2778 27.02.2019 v 10:10

Tak nejenže nestíhám dojít do knihovny, já nestíhám ani číst zdejší diskuzi....
- nabídka knih v dalším seznamu se mi také líbí, ale souhlasím, že "naším tempem" nejsme schopní se pročíst ani tím prvním. Ale věřím, že se pokusíme zdolat všechny! Nebo-li, naše nominace (pro sebe) spíš považuju za takové určení pořadí "Co dřív?" a přihodit knihu mimo seznamy, když jinak naplňuje "podmínky vlákna" nás může jen obohatit
- s dvouma knihama jednoho autora určitě nemám problém
-V. W. mě taky už dlouho láká a ještě jsem nečetla!
- také jsem často u staré knihy překvapená jak je současná, osvěžující, objevná, skvělá

Chingiz
Chingiz 27.02.2019 v 11:18

Nevím kde se zeptat. Skusím zde. Když, tak otcové dozorci to mužou smazat.
Nevíte mi někdo poradit kde sa dají stáhnout zdarma Hitchcockovy Strašidla na dobrou noc, Stašidlá najstrašnejšie, etc.?
Třeba i privátní správou. Děkuji.
Chingiz

Jass
Jass
Jass 27.02.2019 v 15:29

newtory: Tvůj příspěvek mě dovedl k překvapivé filosofické úvaze... Jaké by to bylo, kdyby se nám všechny knihy líbily? Osobně mám dojem, že by to byla noční můra :D Zaprvé bych si najednou chtěla přečíst skutečně všechno. Zadruhé... by nutně muselo následovat znudění, protože logicky, pokud by byly knihy různé, pak by se mi některá líbila více než jiná a ta co by se mi líbila méně by se pak zákonitě musela stát knihou, co se mi nelíbí... V tom případě by pak ale všechny knihy musely být naprosto totožné.... což by muselo vést k tomu, že ať by ta kniha byla sebeskvělejší, nakonec bych ji musela nesnášet... (I když je pravda, že Robinson si docela dobře vystačil jen s Biblí...) hmm, ale i kdybych nezacházela do takových extrémů, stejně si myslím, že pokud si člověk sem tam nepřečte strašnou knihu nedokáže ocenit úžasnost těch dobrých :-)
Co se týče předsudku... to je skutečně zajímavé, často skutečně člověka uchrání před knihou, kterou skutečně číst nechce, nicméně jindy... člověku odpírá knihu, která sice není primárně jeho šálek čaje, nicméně stále kvalitní. To je pro mě například 1984... Orwell mě nikdy nelákal, nicméně maturita mě donutila... a ta kniha je geniální... nicméně se na další knihu od Orwella nechystám. A občas to mám naopak, a kupodivu to taky funguje... U nějaké knihy mám pocit, že až si jí přečtu, budu ji zkrátka milovat... Četbu takové knihy většinou také odkládám, ale když si jí přečtu, jsem nadšená - například Jana Eyrová nebo Alenka v kraji divů...

Marylaa
Marylaa 27.02.2019 v 16:18

Tak z tou Janou Eyrovou jsem to měl přesně naopak. Dlouho se mi zdálo, že to asi nestojí za čtení, a když jsem se rozhodla doplnit si mezery ve vzdělání tak se mi ta kniha líbila (a pravděpodobně až někdy nebudu mít co číst, tak ji přečtu znova).
Pokud jde o Orwella Farma zvířat podle mně taky stojí za přečtení, i když je to už dost dávno co jsem obě ty knihy četla.

Jass
Jass 27.02.2019 v 16:35

Marylaa: Já jsem jí taky právě četla už před dost dlouhou dobou a ještě se mi k ní nepodařilo vrátil, ale pamatuju si, že mě poměrně hodně zasáhla. Už před hodně dlouhou dobou jsem si pořídila anglickou verzi. tak si říkám, že se k ní vrátím možná tak.
Já věřím, že to za to přečtení stojí. Já jsem ostatně nikdy Orwella jako spisovatele nepodceňovala, jen jsem zkrátka měla pocit, že to není pro mě. A ten pocit vlastně nezmizel ani po tom 1984... jsou to knihy, ze kterých se mi v podstatě dělá zle a místy je to zkrátka až příliš silné kafe... Asi jsem přecitlivělá :-)

R.E.M.
R.E.M. 27.02.2019 v 20:15

1984 jsem nedočetla. Nedalo se. Ale mám v plánu zkusit přečíst My odZamjatina. Někdy. Teď nemám náladu na tento typ knihy.

Jass
Jass 27.02.2019 v 21:47

R.E.M. To vypadá zajímavě, ukládám si, i když si nejsem jistá, jestli se k tomu někdy dostanu...

Padfoot
Padfoot 27.02.2019 v 22:14

Orwell pro mě patří právě do té skupiny, kdy jsem věděla, že ho budu milovat. A že mi ho do ruky přifoukla maturita mi nikdy nevadilo, vlastně naopak. To byla přesně ta chvíle, kdy jsem na vteřinku věřila, že škola má smysl :) Farma zvířat je podle mě určitě jedna z nejdůležitějších knih, které by si "měl přečíst každý". A ano uvědomuju si, že právě proto, že ji lidé opakovaně hážou na takovýto "měl bys" seznam, si ji jiní lidé nechtějí přečíst. Paradoxy všedního života :)
1984 je zase Velkým Otcem (nebo Bratrem?) dystopie jako žánru. Jako správný dystopický fanda jsem to četla nejednou. Z nějakého důvodu mě ta nevolnost a všeobecné zoufalství z lidstva nakonec motivují být lepším. (Ježiš, to zní ale neuvěřitelně nafoukaně...) Prostě mě baví knihy, které mě přimějou se zamyslet, kam až dokáže lidstvo vinou strachu, zoufalství a hlouposti zahnat samo sebe. A nutí mě ze všech sil se snažit nebýt součástí toho hloupého a zoufalého davu... Uf.

Jass, pokud bylo 1984 "až příliš silné kafe" doporučuju si přečíst Mechanický pomeranč. Potom by se už Orwell měl číst jako kakajíčko :)

Jass
Jass 27.02.2019 v 23:18

Padfoot: Ono spíš... já většinou čtu "abych si odpočinula" - to nutně nemusí znamenat, že je kniha jednoduchá, nebo se jedná o červenou knihovnu a tak, ale spíš to, že na mě působí pozitivně, hádám... to ale neznamená, že nemůže být smutná... zkrátka Orwell je asi příliš pravdivý... Podobné knihy čtu výjimečně. Nedávno jsem četla Odvedu vás do Sierry-Madre a i když je to něco jiného, tak to na mě působilo podobně.
Jinak na větu "to by si měl přečíst každý" jsem alergická... myslím, že kniha, kterou by si měl přečíst skutečně každý neexistuje. Knihy působí na lidi různě... Omlouvám se, chtěla jsem tu myšlenku dozformulovat, ale jsem hrozně ospalá :-) a je to nad moje intelektuální síly. Pokud není zřejmé, jak jsem to myslela, dovysvětlím někdy příště.... Nechtěla jsem tím nijak mířit proti tvému komentáři, je to jen dlouhodobá frustrace :D

Padfoot
Padfoot 28.02.2019 v 12:58

Právě myslím, že se chápeme naprosto správně :) Taky nemám ráda "seznamy pro všechny", ale ať chci nebo ne, stejně se mi v hlavě takový pomyslný seznam tvoří. Problém je samozřejmě v tom, že mám pocit, že když ta která kniha dala něco úžasného mně, někdo další nad ní bude mít stejné myšlenky a odnese si ta stejná úžasná ponaučení. Což je samozřejmě hloupost a já si to velmi dobře uvědomuju. Ale nakonec se tomu stejně neubráním... V tom je právě ten paradox. Takže ne, jedna kniha, kterou by si měl přečíst každý asi objektivně neexistuje. Ale existuje jich spousta, o kterých si to ze svého brýlemi zastřeného úhlu pohledu myslím já :D i když to není směroplatný.

R.E.M.
R.E.M. 28.02.2019 v 13:22

Ad seznam knih, které bych si chtěla/měla přečíst. Na první "polici" je Waltariho Egypťan. Stále ho odkládám, odrazuje mě těch cca 800 stran a s tím související výpůjční lhůta.

PS: Gilgameše mám od včerejška doma. O víkendu zjistím, jest-li je pro mě stravitelný. :)

Jass
Jass 01.03.2019 v 13:35

Padfoot: Omlouvám se za podezření, já už poslední dobou radši každého považuji za vztahovačného, abych se ho náhodou nedotkla :D Dovedlo mě to k myšlence, jestli mám já nějakou knihu o které bych si myslela, že si jí má přečíst každý... Asi ne... Poslední dobou mi přijde smutné, že lidé v podstatě vůbec neznají bibli... nejde ani o to jí přečíst, ale často ani netuší jak vypadá... vzhledem k tomu, že je na ní postavena polovina (minimálně....) naší kultury, tak je to docela smutné. Samozřejmě by se o tom dalo diskutovat, dnes si většinová společnost ráda myslí, že s křesťanstvím nemáme nic společného... Ale to už je trochu odbočka stranou, kniha která by dala něco - nedejbože to stejné - všem to taky není...

R.E.M: Egypťana jsem četla už dávno, ještě na základce, ale vzpomínám si, že se to četlo skoro samo...

Petass
Petass 02.03.2019 v 22:58

Egypťana jsem četla 2x s odstupem cca 8 let a ani poprvé ani podruhé mě nedostal... Ano, je to zajímavé, ale půlku knihy mi to přišlo strašně rozbředlé a zdlouhavé. K nadšeným fanouškům prostě nepatřím a nebudu i když jsem ráda, že jsem ho přečetla (opakovaně) a asi by "ho měl přečíst každý" ;)

Neměla jsem zatím odvahu na dalšího Waltariho, mám doma Tajemného Etruska, ale nemůžu se k němu odhodlat...

Text příspěvku byl upraven 02.03.19 v 23:02

Eldar80
Eldar80 03.03.2019 v 00:09

R.E.M.: Jesli můžu něco plácnout, Sinuheta nedoporučuji. Jedna z vrstev je o náboženském a politickém idealismu. U spousty komentářů lze vidět, že tuhle rovinu ani nerozklíčovali. Tajemný etrusk se mi líbil mnohem víc, protože to je víc "normální literatura". Jenže jsem to četl jako děcko a tak je tam taky možná nějaká rovina, kterou jsem minul.

R.E.M.
R.E.M. 03.03.2019 v 00:27

Jass, Petass, Eldar80: Díky za příspěvky, informace.

Petass
Petass 04.03.2019 v 20:37

R. E. M. Přemýšlím pořád o Sinuhetovi... Jsem asi "nestandardní" čtenář, mě na tom právě ten náboženský a politický podtext zajímal, ale celkově mě to nebavilo... Než se příběh někam posunul, třikrát jsem usnula :-) (berte s nadsázkou)

Text příspěvku byl upraven 04.03.19 v 20:38



Vložit příspěvek