Fjodor M. Dostojevskij, Lev Nikolajevič Tolstoj


DeepSea21
DeepSea21 07.07.2019 v 21:56

Vkládejte cokoliv co se týka těchto autorů.
Názory,kritiky,Váš názor na dopad jejich literární tvorby na společnost.

MonikaJanka
MonikaJanka 07.07.2019 v 22:28

Teraz čítam Annu Kareninu a mám pocit, že Levin je Tolstého alter ego.

triatlet
triatlet 09.07.2019 v 18:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

majík1
majík1 09.07.2019 v 18:47

Některé knihy pěkné - Anna Karenina,Zločin a trest,Bratři Karamazovi

Terazky
Terazky 10.07.2019 v 14:30

Dostojevskij mně v 15 letech změnil život.
Dostala jsem se k němu náhodou díky mému učiteli. Viděl, že čtu Zločin a trest, a řekl, ať si přečtu Bratry Karamazovy. Poslechla jsem a už jsem byla uvězněná. Díky tomu čtu Bibli, zajímá mě pravoslaví, zamilovala jsem si pravoslavné ikony a kostely a jinak se dívám na křesťanství. (Jsem ateista, ale v pokoji mi visí ikona.) Čtyři roky jsem čekala na cestu do Ruska, kterou jsem si v 1. ročníku SŠ slíbila. Tak jsem si nadělila cestu do Petrohradu a Moskvy (kde jsem šla cestami od jeho narození až po smrt). Taky jsem samouk v ruštině. Četla jsem Gogola, Puškina, Lermontova a chystám se na Tolstoje, Sandovou, Voltaira, Balzaka,...
No, kdybych měla vypisovat všechno (a všechny), k čemu všemu jsem se přes Dostojevského dostala a co jsem poznala, byl by to dlouhý seznam. Hodně lidí mi říká, že jsem blázen, ale on mě posunul dál, znám věci, na které bych jinak asi nenarazila.
Takže tak o FMD.
A zajímalo by mě, jestli je na tom někdo podobně? :D

DeepSea21
DeepSea21 10.07.2019 v 15:34

Terazky: To je super!Dostojevskij byl i pro mě začátkem a vstupem do světa ruských klasiků. :)


petr59
petr59 06.06.2020 v 19:35

Dostojevskij byl pro mě též vstupem do světa nejen ruských,ale též evropských klasiků,především francouzských.

mistrikova
mistrikova 26.01.2022 v 15:28

Přidám svoji trošku do mlýna na toto téma. Od gymnázia, kdy jsme měli ke každé maturitní otázce z literatury přečíst nějakou knihu včetně ruských klasiků, čtu ráda ruské autory. Asi nejvíc na mě udělal dojem Puškin se svojí Pikovou dámou a jinými povídkami a samozřejmě Evženem Oněginem. Nejsem sice rusofil, i když jsem se asi dva roky na gymnáziu učila rusky ( podání učiva naší učitelky na mě, bohužel, neměl valný efekt), ale ruské spisovatele beru jako představitele ruského myšlení snažící se zprostředkovat svoje názory a postoje k událostem odehrávajícím se v jejich společnosti v dané době. Ačkoliv patříme mezi Slovany, myšlení Rusů je v některých ohledech jiné. Anna Karenina nebo Zločin a trest jsou díla, která ukazují na určitou typickou mentalitu, někdy zdánlivou bevýchodnost z určité situace zahnanou až do extrému. Jindy syrovost přinášející těžký život v Rusku. Někdy odlišné filozofické postoje.

Text příspěvku byl upraven 26.01.22 v 15:29



Vložit příspěvek