Český romantismus


Vasobdivovatel
Vasobdivovatel 27.09.2020 v 11:44

Ahoj jsem tu novy , protoze mi zabralo najit diskuzi o knihach. Strašně mám rád B.Němcovou,K.Světlou,P.Bezruče atd..Strašně obdivuji český romantismus. Jenže narozdíl od spisovatlů nemám moc dobrou úpravu.Jaké máte rádi knihy vy z č.romantismu?

jana14
jana14 12.10.2020 v 07:25

Je jich určitě hodně. Sice nám je mohli dost zprotivit ve škole povinnou četbou, ale naštěstí v naší rodinné knihovně a hlavně v knihovnách babičky a sečtělé pratety jich bylo spoustu, takže jsem se s nimi seznamovala od dětství tak nějak nenásilně...Prateta uměla hodně veršů zpaměti, tak mi často citovala Máchův máj a skoro celou Kytici. Ještě jsem neuměla číst, ale bylo to pro mne něco jako veršované, strašidelné pohádky.
K těm oblíbeným autorům: Němcová, Karolina Světlá (s určitou rezervou), Tyl, určitě Jakub Arbes - např. Svatý Xaverius a Romaneta....
Doma jsme měli i epické básně Jaroslava Vrchlického, ty jsem si také užívala (Zlomky epopeje), Něco jsem také četla od Zeyera - Tři legendy o krucifixu a miluji Radůze a Mahulenu, snad bude TV někdy opakovat.

Vasobdivovatel
Vasobdivovatel 14.10.2020 v 20:09

Nenepsal ten Zeyer Raduze a Mahulenu?

jana14
jana14 15.10.2020 v 07:27

No o tom právě píšu, že mám od Zeyera ráda Radůze a Mahulenu, Tři legendy o krucifixu....všechna jeho díla jsem nepřečetla. Ještě jsem si vzpomněla na Román o věrném přátelství Amise a Amila, rytířský román, potom jsem četla různé povídky a básně. Jenže je to už dávno. Ty knihy bohužel nevlastním. Do knihovny se vše nevejde a myslím, že se ty knihy i těžko shání. Bylo by dobré, kdyby se ta díla převedla všechna do elektronické podoby, aby byla přístupná. Tady na databázi pár knih je.

Vasobdivovatel
Vasobdivovatel 16.10.2020 v 07:57

Ja jsem viděl jenom film a stacilo me to. Takova nevinna pohadka.Neco jako Romeo a Julie.

jana14
jana14 16.10.2020 v 09:44

No právě, ale to byl ten romantismus, že? Nevyhledávám dnešní "romantické" čtení určené "pro ženy". To opravdu ne. Je třeba ale brát v úvahu, v jaké době bylo dílo napsáno.
Jinak bych určitě doporučila jiná díla autorů, kteří spadají do toho romantismu: Božena Němcová, K.H. Mácha, Erben, Tyl, Karolína Světlá, Sofie Podlipská, Frič, Nebeský, Hálek, Neruda (ten mi moc "romantický" nepřipadá, ale patří tam), Vrchlický, Arbes, Zeyer.....
A proč se omezovat jenom na "český romantismus"? Zkuste třeba Byrona, Shellyho, Keatese,...historické romány od Waltera Scotta. Z německých spisovatelů Friedricha Schillera nebo pohádky bratří Grimmů..., francouzského spisovatele Victora Huga (Chrám Matky Boží v Paříži), Alexandra Dumase staršího.. Tři mušketýři...Z ruské literatury pak Puškin, Lermontov, Gogol...Od našich sousedů, Poláků určitě Adam Mickiewicz -román Konrád Wallenrod a Pan Tadeáš. Krása. Určitě si můžete tu četbu užít...

Text příspěvku byl upraven 16.10.20 v 10:22


Vasobdivovatel
Vasobdivovatel 16.10.2020 v 09:51

Pro ženy psala Karolína Světlá.Ty asi budeš číst Pawlowskou ,,pro ženy.

jana14
jana14 16.10.2020 v 10:51

Nechápu, na co narážíte.... Diskutovali jsme o "českém romantismu", tedy literatuře 19. století. Možná, že díla Karoliny Světlé jsou i pro ženy, ale proč myslíte, že bych měla číst nějakou paní Pawlowskou, kterou vůbec neznám? Myslela jsem, že máte zájem o diskuzi o romantické české literatuře.... Zatím jsem od Vás žádné hodnocení nějakého toho klasického díla neviděla....A prosím, netykejte mi...

Vasobdivovatel
Vasobdivovatel 16.10.2020 v 20:00

Ano ano . Mam rada Vesnicky roman , protoze je dojemný.



Vložit příspěvek