Severská literatúra


mia_wayne
mia_wayne 19.02.2013 v 00:45

Zdravím!
Vie mi niekto poradiť ohľadom škandinávskej literatúry (Nórsko/Švédsko/Dánsko/Island)? Hľadám tipy na dobré knihy - či už klasická beletria alebo moderná, slovenský, český či anglický preklad. Prečítané mám minimum kníh, možno ani to nie, takže ocením naozaj každý tip. Nemusí to byť žiadny underground, naozaj aj úplne základné diela :)
Dopredu ďakujem!

Morticia
Morticia 19.02.2013 v 01:27

Ahoj,
já toho ze severské literatury taky moc načteného nemám, ale hned se mi vybavila kniha 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr. Napsal ji Islanďan Hallgrimur Helgason. Nevím, jestli bude zrovna podle tvého gusta, ale za pokus určitě stojí. Mně se líbila moc :)
Dobrý je i Arto Paasilinna (Fin), od něj jsem četla třeba Autobus sebevrahů.

marlowe
marlowe 19.02.2013 v 09:56

Před mnoha a mnoha lety jsem četl skvělou trilogii Trygve Gulbranssena (Věčně zpívají lesy, Vane vítr z hor, Není jiné cesty). Ale to je asi tak to jediné, co ti z KLASIKY mohu doporučit.
Čteš-li ovšem detektivky, máš vyhráno, protože v současné době „severská krimi“ prožívá nebývalý boom.
V sedmdesátých letech zářila na detektivkářském nebi švédská manželská dvojice Maj Sjöwall – Per Wahlöö (napsali deset skvělých „románů o zločinu“), v současné době je asi nejznámějším severským krimi-autorem Jo Nesbo. Ale za ním se už několik let řadí celá šňůra následovníků, namátkou Arnaldur Indridason, Ake Edwardson (ten se mi líbí obzvlášť!), Stella Blomkvist, Ola Kjell Dahl (ten se mi četl také moc dobře) a další a další.

mia_wayne
mia_wayne 19.02.2013 v 14:34

Ďakujem veľmi pekne obom!
Moje obľúbené žánre sú vo všeobecnosti sci-fi a fantasy, no samozrejme nie som zameraná iba na ne, preto som ani nijak nešpecifikovala žáner. Prečítam si čokoľvek, potrebujem sa "dostať" do severskej literatúry hlavne kvôli prijímačkám na školu. Vďaka ešte raz :)

Raksa.A
Raksa.A 19.02.2013 v 21:13

Selma Lagerlöfová - Löwensköldův prsten (to je trochu fantasy), Gösta Berling, Gudmundur Kamban - Vidím širou a krásnou zemi. A ten Gulbranssen je fakt dobrý.

Text příspěvku byl upraven 19.02.13 v 21:14

HTO
HTO 20.02.2013 v 16:46

Spousta severské literatury tu vycházela za první republiky, třeba v téhle edici: http://www.databazeknih.cz/edice/topicovy-bile-knihy-1354/strana-1 Vycházeli jak autoři tehdy nesmírně populární a dnes skoro zapomenutí, jako Kristmann Gudmundsson, tak autoři naopak oceňovaní čím dál víc, např. Tarjei Vesaas (od nějž od té doby vyšel jediný román) atd.

P. S.: vytvořil jsem štítek severská literatura a dal pod něj namátkou pár jmen, tak pomozme mii wayneové a dejme pod něj další. – – Abych nezapomněl, máme taky štěstí na bohatý výběr ze ság!

Text příspěvku byl upraven 20.02.13 v 16:55


Morticia
Morticia 20.02.2013 v 18:08

Jak jsem se teď začetla do In One Person od Irvinga, tak je tam dost zmiňován Henrik Ibsen, na něj jsem předtím úplně zapomněla :) To je takový klasický představitel severské literatury, myslím, že u přijímaček se bude určitě hodit. Mezi jeho nejznámější hry patří třeba Nora, nebo Divoká kachna.
Snad to trochu pomůže. Přeji hodně štěstí :)

HTO
HTO 21.02.2013 v 01:10

No jo, pravda, klasikové! Strinberg, Bjørnstjerne Bjørnson, taky Kalevala... Slavný je také Hamsun, a jeho kniha Hlad je geniální, tu moc doporučuji!

Alix
Alix 21.02.2013 v 09:45

Hodně napínavé detektivky píše Švéd Olov Svedelid. Myslím, že to vyšlo jen ve slovenštině.

black.susi
black.susi 21.02.2013 v 12:51

Zda se mi to, nebo ještě nikdo nezminil Waltariho? jeho Egypťan Sinuhet je přece klasika :-)

kattyV
kattyV 21.02.2013 v 13:08

Já musím sama za sebe říct, že už jsem ze severských detektivek unavená. Některé jsou výborné (např. Milénium), ale časem se mi začaly zdát všechny děsně depresivní a pochmurné. Detektivové jsou alkoholici a ztroskotanci a mají tolik duševních problémů, že se divím, že ještě nespáchsli sebevraždu. (Samozřejmě malinko nadsazuji, ale ne moc.) Ostatně, zmíněný Gulbranssen taky není moc pozitivní čtení. Asi to bude těmi dlouhými nocemi.
Takže, pokudn nechceš propadnout depresím, doporučuji knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Ten mne opravdu pobavil

stilgar1
stilgar1 21.02.2013 v 13:16

Egypťan Sinuhet je možná "klasika", ovšem v rámci Waltariho tvorby se jen stěží něco vyrovná knihám o Karvajalkovi (Krvavá lázeň + Šťastná hvězda). Ostatně, i on sám tohle dílko považoval za vrchol vlastní své tvorby... ;-)

Dell
Dell 21.02.2013 v 14:00

A co trocha humoru? Třeba Stará dáma vaří jed nebo Autobus sebevrahů, ale i další věci od Paasilinny.
A ještě se mi hodně líbil Faldbakkenův Adamův deník.
Dobrá by byla i kniha Cit slečny Smily pro sníh, kdyby se z toho nevyvrbila klasická akční bomba s nesmrtelnou superhrdinkou. Ale něco do sebe to rozhodně mělo.

Text příspěvku byl upraven 21.02.13 v 14:15

black.susi
black.susi 21.02.2013 v 15:02

Stilgar: však ja jsem neřikala, že je nejlepši, myslela jsem to tak, že to je od něho nejznamějši :-) ja jsem Sinuheta ani ještě nečetla, na tak tlustou knihu teď prostě neni čas, ale už kdysi jsem od něho něco četla a teď naposledy mě nadchla Dohra :-)

stilgar1
stilgar1 21.02.2013 v 17:59

Susi: Však já také nenapsal, že jsi to říkala. Pouze jsem chtěl zmínit také něco jiného od tohoto pozoruhodného autora, když už jsi jej nadhodila. Díky za nepřímé doporučení Dohry... k Waltarimu se určitě ještě vrátím :)

mia_wayne
mia_wayne 22.02.2013 v 01:52

Takže už som začala čítať Hamsuna a mám z knižnice požičaných niekoľko ďalších kníh. Postupne budem prechádzať všetkým, čo tu bolo spomenuté, naozaj ste mi pomohli, ďakujem všetkým!

Raksa.A
Raksa.A 28.02.2013 v 12:38

Jak jsem mohla zapomenout!!!
Můj oblíbený Frans G.Bengtsson a jeho Zrzavý Orm!!!

Veriesa
Veriesa 04.04.2013 v 10:46

Johan Theorin - můj oblíbený autor

Viki9
Viki9 04.04.2013 v 21:08

Selma Lagerlöfová tu již byla zmíněna, ale já bych na začátek od ní doporučil Poklad pana Arna.....tato útlá knížečka snadno prověří, zda se čtenář se severskou literaturou míjí, či jí propadne na celý život...

Koka
Koka 20.05.2013 v 12:03

Pro první setkání se skandinávskou literaturou doporučuji Pipi dlohou punčochu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. V ní je základ .... :-)

orisi
orisi 20.05.2013 v 12:25

Koka : Děkuji za připomenutí . Tu knížku sem jako kluk miloval , úplně se mě vypařila z hlavy .:(

Dell
Dell 20.05.2013 v 16:44

Pro ty, kdo si rádi poslechnou rozhlasovou dramatizaci, Vltava začala vysílat v neděli v 10:30 zpracování Nemesis (Jo Nesbö). První díl je do soboty k dispozici na
http://www.rozhlas.cz/vltava/stream/
a pak vždy další díl na stejném odkazu.
Hry a četba tam bývají vždy týden, takže si můžete poslouchat, kdy vám to nejlíp vyhovuje, když nestihnete vysílací čas.

Text příspěvku byl upraven 20.05.13 v 17:00



Vložit příspěvek