Václav Havel


basset
basset 18.12.2011 v 17:32

Čítal som od neho Moc bezmocných, ale to sú politické eseje. Čo by ste doporučili ďalšie ?

knihomoli
knihomoli 18.12.2011 v 19:31

Určitě hry.

nightlybird
nightlybird 19.12.2011 v 17:43

basset - co třeba Dopisy Olze? Člověk ve vězení se tak trochu ocitá mimo prostor a čas a to ho jaksi nutí se víc než obvykle otvírat blízkým. I přes vědomí, že to, co napíše bude mimo adresáta číst řada jiných. Možná je tak ale víc k poznání - je to víc osobní - než z politické úvahy či proklamace.

Corehead
Corehead 19.12.2011 v 20:49

Pana Havla jako pisatele čehokoliv nemusím,ale jako člověka si ho vážím moc.Takže zanechme diskusí na téma jestli něco zanechal či ne,protože bezesporu zanechal.A každý ať si z toho vybere.

nightlybird
nightlybird 23.12.2011 v 00:07

Lev zůstane lvem, i když jeho mrtvé tělo sápou hyeny - takhle to kdysi kdosi řekl a zdá se mi to být docela výstižné a aplikovatelné na současnou dobu.

elfos
elfos 23.12.2011 v 00:12

Tak.


MartyMcFly
MartyMcFly 31.12.2011 v 00:42

Já osobně bych se podepsal i za 3 roky. Havla jako osobnost jsem měl rád, i když některé jeho názory byli na můj vkus moc liberální (přeci jen, byl to symbol humanismu v nejsilnější podobě), ale ze všech politiků co se tu objevili ho mám nejraději.

maphiosso
maphiosso 31.12.2011 v 02:25

Nevidím jediný důvod, proč by se mělo jmenovat letiště po Havlovi. Pokud by se měla nějaká instiuce pojmenovat po něm, nenapadá mě nic jiného, než divadlo (a třeba rovnou divadlo Na zábradlí), případně knihovna. Cokoliv jiného vnímám jako cizí zájem obohacení na úkor Havlova jména

knihomoli
knihomoli 31.12.2011 v 10:43

to maphiosso - protože Havel byl osobností světového formátu, což s prominutím divadlo Na zábradlí není. Ostatně prezidentská knihovna financovaná z peněz Bakaly, který dře kůži z nájemníků v Ostravě,určitě jeho jméno ponese. Toho Bakalu jsem si nemohla odpustit. Bydlím v Ostravě a sleduji, jak přibývá Bakalových bezdomovců. Jdu se bavit, udělejte totéž.

kní
kní 19.07.2016 v 18:55

Rakouská dílna Grassmayr vyrobí nový zvon - Václav - pro kostel sv. Havla v Havelské ulici v Praze. Je tam pro něj jedna prázdná zvonová stolice - původní tamější zvon byl roztaven na munici v první světové válce, jeho nástupce o válku později... Společnost bude dělat menší Marii, nejstaršímu zvonu v Praze (1455) a Havlovi, na který se zvoní ručně vždy v neděli ráno před mší. Na podobě zvonu Václav pracuje studio Olgoj Chorchoj spolu s výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou a grafikem Alešem Najbrtem.

http://www.zvonvaclav.cz/
a
http://www.vaclavhavel-library.org/

poetree
poetree 19.07.2016 v 21:43

Druhý den nahlížím do zdejších diskuzí - nejprve kvůli změnám v systému zpráv - a nestačím se divit. A taky se děsně divím, proč kdo vymyslel a udělal nadávku ze slov pravda a láska....

Paulett199
Paulett199 19.07.2016 v 23:08

Dejte pokoj s Havlem, kéž bych o něm az do smrti neslyšela!!

HTO
HTO 20.07.2016 v 00:18

poetree: přítel jef byl rok a půl v nemocnici a když se vrátil, byl úplně zděšený nadávkou pravdoláskař. „Jak můžeš takhle pohrdat pravdou a láskou?“, ptá se. (Ne ty, Ef, ale ten, kdo to používá.)

TakySimona
TakySimona 20.07.2016 v 08:25

Václav Havel je pro mě nezpochybnitelná mravní autorita. Člověk, který toho pro Českou republiku, své přátele i nás z šedé zóny udělal spoustu, jak v době disentu, tak jako prezident republiky. Statečný člověk, kterému nesahám ani po kotníky. Dramatik a filozof minimálně evropského významu. Inspirace, "referenční" opora.
Pro mě jeden z nejdůležitějších současníků.
Jeho soukromý život a vlastnosti mé úctě vůči němu nestaví sebemenší problém.

Paulett199
Paulett199 20.07.2016 v 08:53

A když už Havel, pojďme se pobavit o jeho literární tvorbě :-D

cecetka
cecetka 20.07.2016 v 10:00

Pro me je Havel "nectivy" :(

Paulett199
Paulett199 20.07.2016 v 10:26

Cecetka,pro mně právě taky,tak by mě názor ostatních. na jeho dílo zajímal mnohem víc než názory na něj jako na člověk..

TakySimona
TakySimona 20.07.2016 v 10:53

Obecně nerada čtu divadelní scénáře, takže mohu hodnotit dramata Václava Havla jen z několika, a to ještě webem zprostředkovaných, inscenací. A to jako skvělý, specificky český, příspěvek do kategorie absurdních dramat. Co se týká esejistické tvorby, nejsem žádný znalec, ale z toho mála, co jsem četla, mám opět dojem precizně formulovaných, vyargumentovaných až vypointovaných záležitostí.
Hlavu si lámu ráda, když to dělám vlastnoručně.

Text příspěvku byl upraven 20.07.16 v 10:54

kní
kní 20.07.2016 v 18:00

Eicherik, Richie1, binysek, anna7042, Terazky, Paulett199, R.E.M., Luvák, setkali jste se už někdy s termínem zdvořilost? Víte, co znamená? Umíte se ve svých skutečných neinternetových životech chovat k ostatním lidem slušně? Pokud ano, proč tady ne? Proč, když založím diskusi s názvem Václav Havel, protože ty, kteří ho mají rádi, chci informovat o výrobě zvonu na jeho počest a památku, se sem hned seběhnete, napadáte mě, nadáváte, hrozíte hádkami a vykřikujete o smazání tohoto tématu? Jakým právem si to vůbec dovolujete? Když se vám nelíbí nová květina na sousedově zahrádce, taky k němu hned vtrhnete s motykou? To je vaše představa společenské komunikace a soužití? Měli byste se stydět.

Richie1
Richie1 20.07.2016 v 18:37

A kní, jsi spokojená? Uživatelé se tu hádají ... opět se rozdělují na nepřátelské strany jako při každé debatě o politice.
Stojí ti to za to?

TakySimona
TakySimona 21.07.2016 v 08:41

Je-li tohle hádka, jakože není, protože tu zatím docela klidně obhajujeme svá stanoviska, připomínám uživatelce binysek dvě zásady ZDRAVÉHO hádání:

1. Hádáme se vždy nad konkrétním tématem a nevytahujeme ze spodních šuplíků své zloby staré záležitosti (to je takové to: "Ale vy stejně mlátíte černochy..."

2. Komentujeme svá stanoviska, své prožívání, ale nenálepkujeme protistranu. (".. jste nestoudná").

Václav Havel byl mj. PUBLIKUJÍCÍ dramatik, esejista a filozof, proto toto diskusní vlákno nijak neporušuje, byť jen nepsaná, pravidla tohoto webu.

Text příspěvku byl upraven 21.07.16 v 08:42

MarekG
MarekG 21.07.2016 v 09:34

Pojďme se věnovat Havlově literatuře, jediná jeho pohádka Pižďuchové, čtená zatím jenom v čítance, bylo utrpením, učitelka nás ale nutila, protože byla zapřísáhlá "pravdoláskářka".Tato učitelka se nás snažila hodně politicky ovlivňovat.Při poslední prezidentských volbách tvrdila, že ten, kdo volí Miloše Zemana je komunista. Jednou jsem se s ní dostal do sporu, když tvrdila, že jediným pravím prezidentem v historii ČR a ČSR byl Václav Havel, oponoval jsem jí T. G. Masarykem a nějak jí došla slova.

Paulett199
Paulett199 21.07.2016 v 09:42

Pravdoláskař je obdivovatel Václava Havla, nositel a šiřitel jeho odkazu, člověk, který uctívá jakousi barvotiskovou krásnou pohlednici, obrázek, který se skutečností nemá nic společného. Jinak si totiž to kvantum jeho příznivců nedovedu vysvětlit.

MarekG
MarekG 21.07.2016 v 09:45

Paulett199: Jak nádherně vystiženo.

TakySimona
TakySimona 21.07.2016 v 10:05

Můj pokus o definici (bez ohledu na ten seznam, protože už samotné třídící kategorie jsou opravdu úsměvné):
Pravdoláskař = hanlivé označení lidí, kteří věří, že lidská existence má vyšší smysl, že člověk není jen bezmocným objektem zlověstné hry mocných, že existují nikdy úplně nedosažitelné ideály, ke kterým je třeba přesto svou aktivitou směřovat.



Vložit příspěvek